Domů
Plynárenství
Podle Dánska bude plyn z Nord Streamu unikat týden, politici mluví o sabotáži
Nord Stream v Německu

Podle Dánska bude plyn z Nord Streamu unikat týden, politici mluví o sabotáži

Plynárenství
11 komentářů
28. září 2022, 10:36
ČTK

Stále více evropských politiků hovoří o poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako o sabotáži. Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs na twitteru napsal, že tímto incidentem vstoupil kontinent do nové fáze hybridní války. Za eskalaci situace na Ukrajině považuje úmyslné poškození plynovodů i polský premiér Mateusz Morawiecki. Dánský ministr energetiky a životního prostředí Dan Jörgensen řekl, že plyn bude unikat nejméně týden, než se plynovody mezi Ruskem a Německem zcela vyprázdní.

„NATO a EU by měly (úmyslné útoky na Nord Stream) brát vážně a patřičně na ně reagovat,“ uvedl Rinkévičs, který o věci telefonicky hovořil s šéfem dánské diplomacie Jeppem Kofodem.

Ze třech z celkových čtyř větví podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 po pondělním náhlém poklesu tlaku uniká plyn. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy. Plyn uniká ze třech míst poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách. O úmyslném poškození v úterý hovořila dánská i švédská vláda a také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Norský ministr energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvůli incidentu zvýší úroveň bezpečnosti v okolí svých ropných plošin i pevninských terminálů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Ivan Švančara
28. září 2022, 11:24

podla mojho nazoru zaujimave momenty:

- nikto neziada vytvorenie vysetrovacej komisie,

- vsetci su pobureni z poskodenia niecoho, proti comu dlho bojovali,

- nebolo to Dansko, ktore ako posledne natahovalo povolovaci proces pre NS 2?,

- neboli to Dani a Svedi, ktori videli ruske ponorky vo svojich vodach, aby sa nakoniec ukazalo, ze boli americke?

- Dani a Svedi mali celozavodne dovolenky, ked nevideli u svojich brehoch zaskodnikov likvidovat potrubia?

- to nikto nema zaznamy, ake plavidla sa tam pohybovali?

Petr Hariprasad Hajič
28. září 2022, 15:20

Vyšetřovací komise bude, o tom nepochybujte. Jaká plavidla tam byla se taky dovíte. Ale mohla to být i ponorka, ta se zjišťuje hůř.Všechno nějaký čas trvá, jsou to dost závažné události a skutečnosti a pokud na ně nějakým způsobem Evropa odpoví, tak s dostatečnými důkazy a s rozmyslem. Stejně jako u letu MH17. Trvalo několik dní, než přišly nějaké zprávy a nekolik týdnů, než padlo jasné obvinění.

Ivan Švančara
28. září 2022, 15:47

ale udajne americke satelitne zabery neprisli nikdy. Preco asi?

PetrD
28. září 2022, 16:30

Na wiki nic o údajných nedodaných amerických satelitních snímcích není. Je tam o úplně jiných snímcích. Je to jako v rádiu Jerevan:

- snímky dodány byly,

- nebyly americké, ale ruské

- nebyly aktuální, ale několik měsíců staré

- a byly opraveny ve photoshopu

intfor
28. září 2022, 17:11

Americke satelitni snimky k neexistujicim irackym zbranim hromadneho niceni take byly predlozeny, i na pude OSN, a byl to podvrh. Takze takovym vecem se neda moc verit.

Jirka94535
28. září 2022, 21:17

Vyšetřovat se určitě bude. Kdo bude přizván, puštěn na místo činu hodně napoví. Pravdu se asi dozvíme jen pokud bude ta správná. Ale je tu jedna zajímavá maličkost, pokud jsem dobře pochopil dostupné informace, je jedna roura nedotčená. Je-li to tak, proč? Záměrně nebo se něco nepovedlo? Není na rouře nevybuchlá nálož? Potom má někdo pěkně zamotanou hlavu, tedy jestli nemá ukázat na toho správného viníka. Atd. mohl bych pokračovat, trochu jsem si s večerem zafantazíroval, tak omluva za případnou ztrátu času.

PetrD
28. září 2022, 22:41

Tady to bude dost složité s těmi důkazy. Ty nálože tam mohly být hodně dlouho. Klidně měsíce. Mohly být odpáleny na dálku a nebo byly načasovány.

To znamená, že ze kdy máte hledat záznamy? Dokonce to mohlo být načasováno s předpokladem nějaké situace, která třeba nenastala - tedy, že to mohlo být instalováno v době, kde se předpokládalo, že na konci září třebas NS pojede.

Rejpal
29. září 2022, 00:39

Nic se nevyšetří.......

PetrD
28. září 2022, 16:29

Na wiki nic o údajných nedodaných amerických satelitních snímcích není. Je tam o úplně jiných snímcích. Je to jako v rádiu Jerevan:

- snímky dodány byly,

- nebyly americké, ale ruské

- nebyly aktuální, ale několik měsíců staré

- a byly opraveny ve photoshopu

Karel Salaj
28. září 2022, 21:23

nejdřív se musí sejít komise toho správného složení a ta se od stolu na něčem dohodne a toho se bude třeba držet, ať je pravda jakákoli, hlavně aby tuto alternativu schválil strýček Sam.

Lubos
29. září 2022, 00:15

Môžeme považovať poškodenie NS ako signál pre Rusko (a teda odpoveď) na Putinove - vážne - vyhrážanie sa použitím jadrovych zbraní?

Tento "spôsob komunikácie" na tých Rusov ktorí sú teraz pri moci platí. NordStream týmto asi skončí, jeho bezpečnosť sa na 100% zabezpečiť nedá. Útok sa môže zopakovať znova po nejakom čase. .. Predsa len potrubie na pevnine je bezpečnejšie než v mori, a stopy po útoku sa dajú ľahšie odhaliť.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se