Domů
Plynárenství
Síkela: České zásobníky plynu jsou naplněny z 99 procent
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Síkela: České zásobníky plynu jsou naplněny z 99 procent

Plynárenství
8 komentářů
10. listopad 2022, 11:02
ČTK

České zásobníky plynu jsou k dnešnímu dni naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Česko neplánuje pronájem dalších kapacit zásobníků v zahraničí, řekl novinářům ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Uvedl také, že v říjnu a prvním listopadovém týdnu se česká spotřeba plynu meziročně snížila o 28 procent. Česko z pohledu zásobování plynem zimu zvládne, řekl.

Podle ministra k úsporám pomohlo i teplé počasí, apeloval ale na to, aby v nich lidé i firmy pokračovali. Podle něj by se Česko mělo snažit za celou topnou sezonu ušetřit 15 procent spotřeby plynu a meziročně ji tak snížit z 9,3 miliardy metrů krychlových na 8,5 miliardy.

Síkela uvedl, že se Česko bude snažit zaplnit i zbývající kapacitu v zásobnících, další zásobníky v zahraničí si ale pronajmout nechce. „V tuto chvíli o pronajmutí další kapacity neuvažujeme, protože bychom to právě i s ohledem na úspory a očekávanou průměrnou spotřebu měli zvládnout tak, že by nám i po topné sezoně v zásobnících nějaký plyn měl zůstat,“ řekl ministr.

Po úplném naplnění zásobníků hodlá ministerstvo průmyslu zajišťovat plyn pro denní spotřebu, aby zásobníky začalo využívat co nejpozději. Podle Síkely je důležité, aby v zásobnících po topné sezoně zůstal co největší objem plynu, aby bylo snazší zajistit zásoby i na příští zimu. S opětovným plněním zásobníků bude třeba začít ihned po skončení topné sezony.

Podle organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur bylo v úterý v EU průměrně zaplněno 95 procent zásobníků plynu. Zcela zaplněné zásobníky měly Belgie a Portugalsko, nejmenší zásoby o rozsahu 59 procent mělo Lotyšsko.

Síkela dnes také uvedl, že se výrazně snížila česká závislost na plynu z Ruska. Zatímco v únoru v době začátku ruské agrese vůči Ukrajině byla 98 procent, od září podle informací ministerstva průmyslu do Česka žádný ruský plyn nepřichází. Většina dodávek je z Norska, kromě nich Česko nakupuje i zkapalněný zemní plyn (LNG) zejména z USA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
richie
10. listopad 2022, 14:14

ehm .. politicke vyhlasenia

...České zásobníky plynu jsou k dnešnímu dni naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu..

ale kde je informacia, kto je vlastnikom toho plynu v zasobnikoch? (kto ho tam natlacil a za aku cenu ..) .. ak vacsinu maju nemecke firmy, tak to nebusi byt take ruzove ..

"..Česko neplánuje pronájem dalších kapacit zásobníků v zahraničí, řekl novinářům ministr průmyslu Jozef Síkela ..."

ved by ani nebolo kde, vsade je v podstate plno ..

Vlado
10. listopad 2022, 14:47

To bych se taky rád dozvěděl.

Na nejméně polovině PZ (podzemních zásobníků) jsou kompresory nastaveny tak, aby komprimovaly plyn z PZ těžený, protože provozní tlaky expedičních plynovodů jsou vyšší. To m.j. znamená, že plyn se může klidně exportovat až do Německa, pokud si ho tam německé firmy nechaly uskladnit! Že by nám ho Němci v zimě přenechali, či prodali, dost pochybuji, a že by si fialovci troufli němcům plyn "ukrást" o tom pochybuji ještě víc.

Josef
10. listopad 2022, 17:29

No než něco plácnete, zkuste alespoň trochu studovat fakta, třeba odkaz dole. Takhle je to zaručená zpráva od někoho kdo to má od někoho.....

https://oenergetice.cz/plyn/plynarenstvi-v-cr-dodavka-plynu-zakladni-statistiky

Karel Salaj
10. listopad 2022, 16:59

K čemu nám jsou plné zásobníky, když je plyn tak drahý, že se jim nedá topit...Inkaso na plyn jsem měl 2700, nyní mi ho zvedli na 11 300.....plyn jsem tedy zavřel a topím uhlím, které jsem koupil za 20 tisíc na celý rok.

hellokitty
10. listopad 2022, 18:16

skuste zmenit dodavatela, ja som mal 2000 a novy predpis mam 3300, co nie je zas take strasne

Zdeves Pavel
10. listopad 2022, 19:01

Neexistují žádné české zásobníky. Ty vláda odmítla za 12 mld. Koupit. Peníze věnovala na Ukrajinu. Sikela jen jak je

jeho zvykem lže. Někdo má nakoupený plyn v zásobnících, které v podstatě normálně fungují jako vyrovnávací pro dopravu plynu do Německa. Ten někdo nakoupil plyn za nějaké ceny, ale prodávat ho bude za ceny, které budou x násobkem jejich ceny. Či li třeba za 100 Kč na kubický metr. Máme se na co těšit.

Josef
11. listopad 2022, 16:24

Vzhledem k faktu, že k nám jde plyn z Německa tak Váš blábol o zásobnících jako vyrovnávačích postrádá smyl, lhát by se mělo umět!!

Zdeves Pavel
12. listopad 2022, 14:33

Nic jste nepochopil a pouze opakujete něco z ČT. Zásobníky byly postaveny v hlubokém socialismu, kdy NS 1 A2 neexistovaly. A k tomu se možná vracíme polikvidaci plynovodů. Najdete si informace od p. Noveského, ten je stavěl. Přes Ukrajinu je stále dodáván plyn do EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se