Domů
Plynárenství
Síkela: Pokud nebude plyn, udržet ekonomiku je v zájmu každého

Síkela: Pokud nebude plyn, udržet ekonomiku je v zájmu každého

Udržet ekonomiku v chodu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) v zájmu každého. Stát nebude podle něj při nedostatku plynu preferovat průmysl před domácnostmi, v určité fázi je ale možné, že bude potřeba i jejich solidarita a částečné omezení. Upozornil na to, že lidé jsou zaměstnanci firem a zároveň jejich produkci využívají. Síkela to dnes řekl novinářům.

ČR se podle Síkely může dostat do situace, kdy na trhu v Evropě nebude žádný plyn, a to bez ohledu na cenu. „V takovém případě samozřejmě bude nutné přejít k jakémusi restriktivnímu režimu,“ uvedl Síkela. V případě, že by ČR například měla o pomoc s dodávkami plynu požádat okolní státy, je podle něj namístě, aby se solidárně zapojili i takzvaní chránění zákazníci, tedy například domácnosti.

I když domácnosti spadají mezi takzvané chráněné zákazníky, podle Síkely to neznamená, že se jich nedotkne určitý diskomfort. Aby stát zachoval nejnutnější chod průmyslu, bude možná potřebovat solidaritu, pochopení a výpomoc ze strany domácností, uvedl. Připomněl, že lidé by si měli uvědomit, že jsou zaměstnanci daných firem a zároveň využívají některou z jejich produkce. Vyvrátil ale tvrzení, že by stát preferoval průmysl před domácnostmi.

Na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií připravuje vláda například zavedení takzvaného úsporného tarifu. Domácnosti letos podporu dostanou prostřednictvím své smlouvy na elektřinu. Letos dá vláda na pomoc deset miliard korun, dalších 30 miliard rozdělí příští rok, a to už prostřednictvím jednotlivých komodit, tedy jednotlivě ve vyúčtování za elektřinu, plyn a teplo. Podle informací ČTK dnes vláda konečnou podobu tarifu včetně konkrétních částek pomoci neschválí, čeká, až uplyne lhůta pro meziresortní připomínkování. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že je vláda připravena návrh schválit v příštím, nebo následujícím týdnu.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slovenským rodinám elektřina nezdraží, cena plynu a tepla vzroste o 15 %
1. prosinec 2022, 08:08
Ode mě má vláda jedničku s hvězdičkou, říká expert na plyn
30. listopad 2022, 10:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jiří
17. srpen 2022, 14:30

Možná by nebylo na škodu poskytovat sociální tarif podle úspory plynu. Něco ve stylu - snížil jsi spotřebu plynu, uskomnil jsi se - dostaneš bonus v podobě slevy. Neudělal jsi pro to nic - nedostaneš nic.

intfor
17. srpen 2022, 15:09

A kdyz nekdo investoval do zatepleni a/nebo snizil sporebu uz vloni? Vlastne zase by to bylo pro ty, kteri sami nedelaji nic a cekaji na rotkaz, nebo dotaci.

To uz by bylo lepsi dat prispevek na hlavu a uspory zajisti vysoka cena.

Jan Stehlik
17. srpen 2022, 15:08

Pan ministr má nějaké dlouhé vedení . Pokuď bojuje s ruskem , těžko bude dodávat suroviny nepříteli .

Ivan
17. srpen 2022, 15:22

jaký smysl má šetřit plynem pro domácnosti, když skláři zavřou sklárnu pro nedostatek plynu?? to jako, že plyn si můžeš koupit, ale nebudeš mít za co, páč firmu kde dělal zavřeli?? Si někdo myslí, že když nebude plyn pro průmysl, tak že ten zaměstnavatel automaticky nevyhází všechny zaměstnance? Lidi ať jsou v zimě, ale hlavně ať jede průmysl, který tady jako jediný generuje nějakou přidanou hodnotu...

Ondřej
17. srpen 2022, 17:09

A tu skleničku, kterou Číňan udělá za 5 Kč a naše sklárny z důvodu ceny plynu udělají za 100 si taky nikdo nekoupil. Takže dělníci půjdou tak jako tak.

Ondřej
17. srpen 2022, 17:06

Síkela je ministr hospodářství. Z logiky věci jsou pro něj důležitější továrny než lidi. Lidi by mělo mít na starost MMR a ministerstvo sociálních věcí. A ty budou držet ...... Protože jejich představitelé ve vládě nikdo nepotřebuje. Zalovte ve starších článcích a přečtěte si, jak nás ohledně plynu lakovali.

Lukáš
17. srpen 2022, 17:07

Omedzi sa plyn pre domacnosti tak si ludia kupia elektricke kurenie, z blata do kaluze.

Maly Jarda
17. srpen 2022, 17:24

To je ta samá vláda co před měsícem prohlašovala že v případě nouze jako první krok vypne plyn průmyslu, schválně co budou prohlašovat za měsíc

.. co ale čekat od vlády organizovaného zločinu vedené profesorem politologie

minduton
17. srpen 2022, 18:21

Většině lidí je nějaký průmysl u zadele, ti si to v hlavách spojit nedokážou.

To je bohužel realita.

Navíc si myslím, že prostor k úsporám stále je, například nechápu, proč je potřeba např. vyrábět pořád dál a dál a dál nové obalové sklo. Mají to unifikovat a udělat jako vratné sklo všechno - od zavařovaček až po vinné láhve.

Karel Zeman
17. srpen 2022, 19:53

Hlavně že jede v Německu 12 GW a u nás 1 GW elektřiny na plyn, takže ho je zatím až moc zjevně……

Jan
17. srpen 2022, 22:48

Tak třeba teď je MW za 747€ tak se to vyplatí ,kšeft je kšeft.

Vladimír Šťastný
18. srpen 2022, 06:46

Kdyby si profesůrek otřel brejličky, zásadně omezil válečnický étos ministryně Černochové a navázal obchodní vztahy tam, kde se plyn v dlouhodobých kontraktech prodává o několik cenových úrovní níže, nic z toho tady popsaného by nemusel řešit a nemusel rozdávat milodary, které chudým stejně nebudou stačit.

Jiří
18. srpen 2022, 08:45

Vladimíre, kde se kromě Ruska prodává plyn v relacích, o kterých píšete a dokážeme ho sem dostat?

Vladimír Šťastný
18. srpen 2022, 12:09

V Rusku. Museli jsme se s ním nutně rozhádat a teď nakupovat stejně ruský plyn za čtyřnásobek běžné ceny? Nedává to žádný smysl, Putin své peníze dostane a nás to stojí násobky. Problémem nebude to, že bychom snad měli v zimě doma zimu, problémem bude to, že to některé podniky neustojí a zavřou, své zaměstnance propustí a ti budou mít vedle zimy, ještě hlad.

Libor Blažek
18. srpen 2022, 08:34

Případné omezení odběru zemního plynu je regulováno vyhláškou 344/2012, MPO, kde je definováno kdo, kdy a o kolik má omezit odběr plynu a kdo a kdy má přerušit odběr plynu. Veškerá vyjádření v rozporu s vyhláškou je silné znevažování systému zákonodárství. Co je dáno zákonem, musí se dodržovat. Pokud to potřebuje někdo nastavit jinak, ať se změní zákon a vyhláška. Jsem zásadně proti tomu, aby politické špičky nebo kdokoli jiný dopředu nabádaly k nedodržování zákonů a vyhlášek. Je s podivem, že se prý ministr průmyslu a obchodu vyjadřuje ke své vyhlášce tak, že se nemusí plnit nebo že se může obejít. Toto mi hlava nebere a asi to tak není. Takový postup by si ministr nemohl dovolit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se