Domů
Plynárenství
Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík

Plynárenství
Bez komentáře
9. prosinec 2022, 14:40
ČTK

Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro přepravu takzvaného zeleného vodíku z Barcelony do Marseille. Uvedli to na dnešní společné tiskové konferenci premiéři Španělska a Portugalska Pedro Sánchez a António Costa a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle Sáncheze nová infrastruktura posílí energetickou nezávislosti unijních zemí. Fungovat má začít nejpozději do konce tohoto desetiletí.

„Produktovod H2med, který jsme dnes definitivně potvrdili, posiluje energetickou bezpečnost a nezávislost EU a zdůrazňuje naše odhodlání (dosáhnout) klimatické neutrality,“ prohlásil Sánchez.

S narážkou na Rusko dodal, že to umožní lépe čelit těm státům, které používají energetiku jako zbraň a způsob vydírání. „Je to výborná zpráva,“ dodal.

Podle Sáncheze začne nová infrastruktura fungovat do konce tohoto desetiletí a má umožnit přepravu až dvou milionů tun vodíku ročně. Plánované náklady na výstavby jsou 2,5 miliardy eur (62,5 miliardy korun). K produktovodu se připojí i Portugalsko. Podle portugalského premiéra Costy poslouží výlučně k přepravě takzvaného zeleného vodíku.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona produktovod posílí energetickou nezávislost a přispěje k průmyslové obnově v Evropské unie. Podle něj by se mohly k projektu připojit i další unijní země, v minulosti se mluvilo například o Itálii.

Díky produktovodu se z Pyrenejského poloostrova stane energetická brána do EU, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která byla rovněž na tiskové konferenci. Nový produktovod poslouží k vybudování „unijní páteře pro přepravu vodíku“, dodala von der Leyenová. Podle ní i podle materiálů španělské vlády by se Brusel mohl podílet na nákladech na výstavbu nové infrastruktury.

Produktovod má sloužit pro přepravu vodíku, který bude vyroben za použití obnovitelných zdrojů. V odvětví takzvaného zeleného vodíku patří Madrid k lídrům v Evropě, uvedla stance RTVE. Zhruba 20 procent projektů na výrobu zeleného vodíku na světě připadá právě na Španělsko.

Země dohodu ohlásily na okraji summitu devíti středomořských zemí v Alicante. Na okraji summitu měli mít první bilaterální jednání španělský premiér Sánchez a italská premiéra Giorgia Meloniová. Ta se nakonec kvůli nemoci nedostavila a zastoupil ji ministr zahraničí Antonio Tajani.

Španělsko a Francie v minulosti jednaly také o výstavbě plynovodu MidCat, který mohl přepravovat plyn ze španělských terminálů pro LNG. Na této infrastruktuře se ale Paříž a Madrid nedohodly.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se