Domů
Přenos elektřiny
Německý Amprion připojí obří bateriový systém, který bude suplovat stagnující rozvoj přenosové soustavy
Bateriové úložiště Escondido
Zdroj: SDG&E

Německý Amprion připojí obří bateriový systém, který bude suplovat stagnující rozvoj přenosové soustavy

Německý provozovatel přenosové soustavy Amprion jako první na světě připojí obří bateriové úložiště, které bude využíváno výhradně pro pro potřeby elektrické sítě. Tzv. Netzbooster, jak jsou tyto baterie nazývány, umožní vyšší využití stávajících vedení, snížení nároků na výstavbu nových vedení a úsporu výdajů za nákladný redispečink.

První systém bude implementován v oblasti LEW Verteilnetz (LVN), regionálního provozovatele sítě skupiny E.ON, v bavorském Švábsku. Společnosti Amprion a E.ON tento koncept vyvinuly v rámci své spolupráce, která trvá od konce roku 2020. Cílem spolupráce je mimo jiné společný vývoj inovativních provozních zdrojů pro stabilitu soustavy. Německý síťový regulátor (BNetzA) nyní schválil společnosti Amprion realizaci tohoto projektu.

"Jsme rádi, že jsme od agentury BNetzA obdrželi potvrzení pro tuto inovativní technologii. Decentralizovaný Netzbooster pomůže společnostem Amprion a E.ON udržet stabilitu elektrické sítě a zároveň snížit náklady na zásahy do sítě, a tím i poplatky za její provoz v Německu," říká generální ředitel společnosti Amprion Hans-Jürgen Brick.

Reaktivní aktivace snižující potřebu preventivních opatření

Netzboostery přináší ve srovnání s alternativními opatřeními, jakými jsou například nově stavěné systémové plynové elektrárny, změnu konceptu v aktivaci opatření na stabilizaci soustavy. Namísto preventivního využití konvenčních opatření, umožní rychlost aktivace bateriových systémů reaktivní aktivaci, tedy aktivaci pouze v případě selhání důležitého prvku soustavy – vedení, transformátoru nebo elektrárny. To je umožněno díky možnosti dodat jejich plný výkon do soustavy již během milisekund.

Přenosová soustava je provozována s tzv. bezpečnostním kritériem N-1, které zajišťuje zachování spolehlivého chodu přenosové soustavy i po výpadku jejího libovolného prvku. V případě výpadku dalšího prvku by však již mohly být ohroženy dodávky elektřiny.

Aktivace Netzboosterů po výpadku důležitého prvku soustavy zajistí opětovné splnění kritéria N-1. Díky velmi krátké reakční době Netzboosterů může být čas mezi poruchou a časem potřebným pro aktivaci konvenčních opatřen, jako je spuštění nebo odstavení elektráren, překlenut. To umožňuje účinněji využívat přenosovou síť a ušetřit na nákladech za preventivní opatření v podobě redispečinku.

„Během několika vteřin nebo minut se jednotlivé linky přetíží, takže Netzbooster musí reagovat velmi rychle. S pomocí Netzboosterů by se snížila potřeba předem regulovat elektrárny a mohly by se lépe využít nevyužité rezervy v přenosové soustavě,“ vysvětluje Christoph Maurer konzultant společnosti Consentec, který je spolutvůrcem konceptu.

Modulární decentralizované řešení

Koncept decentralizovaného Netzboosteru poprvé počítá s připojením několika menších modulárních bateriových úložišť na úrovni distribuční sítě. Celkovým výkon všech zařízení v síti distributora LVN má dosahovat přibližně 250 MW.

Realizace skrze několik menších systémů sníží náklady na připojení, zvyší dostupnost celého systému a zlepší flexibilitu distribuční sítě. Modulární komponenty lze také realizovat rychleji. Decentralizovaný Netzbooster si také pro svou realizaci nevyžádá tolik zásahů do sítě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Švančara
22. květen 2023, 08:51

Ten system je tak obri, ze velkostou sa nevosiel do textu a vykonom sa prepadol az na spodok textu.

Zbyněk Poisl
22. květen 2023, 12:32

Jak je ten obr velký ovšem autor zapomněl napsat.

Baton David
22. květen 2023, 14:40

připomíná mi to jednoho "odborníka" co tvrdil že pro stabilní a velký kroutící moment stroje není potřeba motor se stabilním a velkým kroutícím momentem ale že bude stačit velký setrvačník a motor s menším momentem, a toto je schopen tvrdit inženýr, naštěstí byl z firmy odejit než stihl napáchat větší škody. Situace je podobná jako oze s nestabilním výkonem dodávaným jindy než je odebírán a řešit to mají setrvačníky, teda pardon akumulátory

hellokitty
23. květen 2023, 09:00

ale nie, ved to zamedzi blackoutom, cim budu potom antiveternici a antisolarnici argumentovat? ako dokazu ze nam nemecko nici cesku distribucnu siet?

Petr Hariprasad Hajič
23. květen 2023, 10:30

Od začátku Energiewende tvrdím, že nemůže být úspěšný, pokud nebudou masívní úložiště elektrické energie a to jak pro krátkodobé uskladnění, ke kterému se baterie výborně hodí, tak i dlouhodobá (vodík, metan, amoniak). Divím se, že v Německu slaví, když se chlubí výstavbou úložiště o výkonu 250 MW. Nenašel jsem zmínku o kapacitě, ale normálně je to trochu víc než max. příkon, tj. bude to něco kolem 250 MWh.

Jedno z prvních větších úložišť postavili v Austrálii v roce 2017, něco kolem 100MWh. I při tehdejších cenách se náklady na výstavbu vrátily už za 3 roky. V současné době se běžně staví a projektují GWh úložiště. Pokud se uchytí technologie Na-ion, bude to, vzhledem materiálové nenáročnosti, ještě akcelerovat, takže úložiště, které je schopné poskytnout distribuovaně příkon 250MW bych v roce 2023 opavdu obřím nenazýval. Trpaslík to také není, ty si děláme my, tu v Česku, ale nic převratného to také nebude.

richie
23. květen 2023, 13:52

"..Německý provozovatel přenosové soustavy Amprion jako první na světě připojí obří bateriové úložiště, ..

..Koncept decentralizovaného Netzboosteru poprvé počítá s připojením několika menších modulárních bateriových úložišť na úrovni distribuční sítě. Celkovým výkon všech zařízení v síti distributora LVN má dosahovat přibližně 250 MW...

teda obrie ulozisko bude vlastne niekolko malych, z ktorych pravdepodobne kazde bude mensie ako uz skoro "fuzata" Muskova baterkaren v Australii .. a bude s uctou pozerat na skutocne velke ulozisko MossLanding CA s vykonom 400MW ..

takze s velkou pompou idu realizovat nieco co uz malo stat par rokov - resp. mali to riesit paralelne s tlacenim nestabilnych OZE ..

a to este neriesime dostatocnu primeranost, ked v tom Bavorsku su instalovane FVE o vykone takmer 20GW .. ako ano, lepsie 250MW ako nic a urcite to trochu pomoze, len potrebuju stovky takych instalacii, aby boli schopny mat stabilnu siet bez pretazovania prenosovky a parazitovania na susedoch a redukcii fosilnych spickovych zdrojov .. a potom este nejak vymysliet dlhodobejsiu akumulaciu, prip. aj sezonnu ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se