Německý stát koupí čtvrtinový podíl v provozovateli rozvodné sítě TenneT

ČTK null
ČTK
3. únor 2026, 13:57
Bez komentáře
nemecky-stat-koupi-ctvrtinovy-podil-v-provozovateli-rozvodne-site-tennet

Německý stát koupí za 3,3 miliardy eur (80 miliard Kč) čtvrtinový podíl v německé části nizozemského provozovatele rozvodné sítě TenneT. Chce posílit státní kontrolu nad kritickou infrastrukturou. S odkazem na sdělení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Německá vláda a firma se dohodly, že Berlín získá 25,1 procenta. Transakce se týká německé části podnikání nizozemské společnosti a byla dlouho plánovaná.

Dohoda podle Reuters představuje významný krok ve snaze německé vlády prosadit větší vliv na sítě vysokého napětí. Ty jsou páteří energetického zásobování země.

Obchod se uskuteční prostřednictvím německé státní banky KfW, která už drží menšinové podíly v dalších německých provozovatelích přenosových soustav TransnetBW a 50Hertz. Berlín se o získání podílu ve společnosti TenneT Germany pokusil už v minulosti, ale předchozí snahy selhaly kvůli rozpočtovým problémům.

ČTK

Byl pro vás tento článek užitečný?

Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou

Loading...

Komentáře (0)

Loading