Domů
Přenos elektřiny
Norsko se stalo největším vývozcem elektřiny v Evropě, překonalo Francii
Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund
Zdroj: Verbund

Norsko se stalo největším vývozcem elektřiny v Evropě, překonalo Francii

Norsko v druhé polovině loňského roku poslalo téměř pětinu své vyrobené elektřiny do zahraničí. Překonalo díky tomu Francii a stalo se největší čistým vývozcem elektřiny v Evropě. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje energetické konzultační společnosti EnAppSys.

Norsko se dostalo na první příčku, protože jeho producenti elektřiny z vody museli zvýšit produkci, aby zabránili možnému protržení přeplněných přehrad v době neobvykle deštivého počasí. Naproti tomu francouzské jaderné elektrárny, které jsou hlavním zdrojem elektřiny v zemi, prodlužovaly v době pandemie odstávky kvůli údržbě.

„Norské ceny elektřiny zůstaly nízké, což je učinilo atraktivní pro další země, které uspokojily svoji poptávku odebráním části přebytku z Norska,“ uvedla analytička EnAppSys Alena Nispelová.

Norsko by si podle ní mohlo svoji vedoucí pozici ještě nějakou dobu udržet, zejména díky dodávkám do sousedních zemí, jako Dánska, které na dodávky z Norska spoléhá.

Evropa se zaměřuje na výstavbu elektrického vedení mezi zeměmi, aby co nejlépe využila zelené zdroje, jako vítr na severu a slunce na jihu. Možnost vyvážet elektřinu dává producentům trh pro jejich vyrobenou elektřinu v době přebytku, zatímco možnost dovážet může snížit ceny v regionech s nižšími dodávkami. Přebytek výroby vodních elektráren znamenal, že Skandinávie měla v tomto období nejnižší ceny elektřiny na světě.

Norsko je největším vývozcem v regionu, přestože se snaží elektrifikovat vše, od dopravy po topení a průmysl. Pět milionů spotřebitelů v Norsku spotřebuje přibližně tolik energie jako deset milionů v sousedním Švédsku. Tuto situaci zdůraznila nejnovější vlna mrazů v regionu. Elektrická auta a radiátory zvýšily spotřebu energie v Norsku na rekord.

Německo se v druhé polovině roku stalo největším hrubým vývozcem a hrubým dovozcem. To z něj dělá uzel pro energetické toky po celé Evropě. Tuto roli by mohl posílit i nový kabel do Norska, který začal fungovat v prosinci a je prvním přímým spojením mezi oběma zeměmi.

Největším čistým dovozcem energie byla Itálie. Ta nově většinu svých dodávek elektřiny přijala ze Švýcarska, protože Francie vývoz kvůli snížené kapacitě jaderných elektráren omezila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(45)
Zapletal
9. únor 2021, 12:44

At žije Norsko. Jeho vodní energetika jede a ještě tam mají rezervy pro budování nových vodních elektráren. Mimochodem ta poznámka o možném protržení přehrad byla hodně nadsazená. Když je hodně vody, tak se hodně vyrábí, nic víc. Další vodní elektrárny by mohly pomoci Švédsku zbavit se jaderných elektráren.

Petr
9. únor 2021, 13:28

A o té norské idilce se můžeme více dozvědět třeba od Disneyho ve veleznámé pohádce Ledové království 2. Kde nám pohodičkově ukazují, že tak masivní výstavbu přehrad zvládali hlavně díky tomu, že tím kapitalisté ničili převážně vesnice a životní prostor "cizího" ugrického obyvatelstva.

Přehrady u nás vždy nejvíc trpěly od blokád zelenisk (vesničani se kulturně snadno zvládali přestěhovat do sousedních českých vesnic či ti progresivní do dotovaných městských bytů) a nějaké likvidující nekompatibilitě s jaderkami neexistuje.

Josef
9. únor 2021, 14:28

Nevěřte na duchy jejich průměrný vývoz el. energie je nižší než náš a stále klesá, protože spotřeba el. energie u nich rychle roste a další zdroje nestaví to že jim teď pršelo nic neznamená. Krom toho Norsko je měkká totalita a zloděj dětí.

Eda
10. únor 2021, 07:22

Dělají vše pro to, aby tu elektřinu spotrebovali doma, vyváží jen přebytek. ČR ničí své životní prostředí aby mohlo vyvážet. To je podstatný rozdíl.

ludvik
10. únor 2021, 08:00

Každý vyváží jen přebytky. Nic jiného vyvážet ani nelze. A to, že lze vyvážet znamená jen to, že to někdo za hranicemi potřebuje. To nejsou brambory, které když nechci vyvézt v září, tak prostě nevyvezu ...

A pokud snížím výrobu tak, abych nevyvážel elektřinu, tak ji bude vyrábět a vyvážet někdo jiný (v současné době). A to i pro mě, protože v tu chvilku mám ve špičkách nedostatek.

Uvidíme, až se za pár let začnou zavírat velké uhelky.

Museli bychom se od zahraničí úplně odpojit. Což je blbost, protože pak není možnost dovézt v případě nějakých problémů. Připojovat přeshraniční vedení jen v případě nutnosti dovozu možná ani technicky nejde dobře vyřešit. Kromě toho se na nás okolní státy nejspíš vykašlou. Nebo si to nechají násobně zaplatit.

Ať na to koukám, jak koukám - lepší je vyvážet, než dovážet.

Kuk
12. únor 2021, 12:21

Kecy! My vyvážíme 1/4 až 1/3 produkce, to nejsou žádný ořebytka ale kšeft. Akorát ty sajrajtový emise nám tu zůstávaj, ty se nevyvezou. Dovrou chuť.

Emil
12. únor 2021, 12:28

Saldo exportu v roce 2019 13,7 TWh = 15 % produkce, loňské saldo exportu podle předběžných údajů 10 TWh = 12,3 % produkce.

PetrV
9. únor 2021, 12:53

Hlavně helmuti, švédi a dánové potřebují ee na regulaci sítě, kterou mají rozhašenou.

Ukázalo se to včera rána, kdy vedení norsko - německo bylo na hraně kapacity. Takto helmuti zachraňují přenosovou síť.

Jiří Kelnar
9. únor 2021, 13:18

No a co? Tak se holt musí posilovat přenosová síť. Tady všichni fanaticky sedí na koncepcích zhruba z roku 1980. No tak v Norsku mají dost elektřiny, tak se pošle jinam, co je na tom? Stačí jenom mít robustní přenosovou síť. Pak nám je jedno, jestli zrovna fouká v Německu, teče v Norsku nebo je pod mrakem v ČR.

blaha.p
9. únor 2021, 13:26

přesně tak, v ČR se vytvořilo náboženství o elektrické soběstačnosti, nechápu, když nemusíme být soběstační u potravin, ropy, zemního plynu, proč bychom museli být soběstační u EE. Když tady nemáme optimální podmínky pro výrobu EE tak jí prostě dovezeme jako dovážíme ropu, zemní plyn, klidně můžeme dovážet 30% EE a absolutně nic se nestane. Norsko má skvělé podmínky pro výrobu EE z vody, také jí loni vyrobilo 150 TWh, kam se na Norsko hrabeme s naší výrobou. Stejně tak se chystá propojení obřích FVE v severní Africe s Evropou, prostě proto, protože FVE v severní Africe je 2x účinnější než u nás

Petr
9. únor 2021, 13:56

Jenže pak to dopadne, že samotná "levná" elektřina tvoří jen třetinu ceny, další stejná částa jde na budování sítě, a poslední třetina za udržování vyrovnaných toků v té síti neustále ohrožované dovozem kolapsu z celého propojeného kontinetu.

blaha.p
9. únor 2021, 14:03

např. Rakousko žije s nedostatkem vlastní EE a nutností EE dovážet desítky let, a že by nějak strádalo, to nevypadá. My sice máme obrovské přebytky EE, ale že by nám to ekonomicky zajistilo dohnání Rakousko, to rozhodně ne.

Jiří Kelnar
9. únor 2021, 14:12

Zase to je o tom, že tu hrajeme o každou tunu uhlí, která se nemusí spálit a tím pádem si lidi v podkrušnohoří a na pardubicku budou moct líp dýchat, stát pak ušetří za náklady na léčbu jejich plic apod. Ono se totiž řekne, že uhlí je levné a jeho spálení tady nám zajistí soběstačnost, ale všechno souvisí se vším.

Taky si nebudete kupovat salám junior, když víte, jaký šmakulády do něj dávají, jenom proto, že je levnej a radši si zaplatíte za lepší šunku s 95 % masa. A jo, je třeba započítat všechny negativní externality jak u vrtule, křemíku na panel, tak i u vytěženýho dinosaura.

Jan Veselý
9. únor 2021, 14:03

Objem českého zahraničního obchodu je ~7.2 bilionu Kč/rok. Ale výroba elektřiny se v ČR musí řídit podle přání centrální plánovací komise a zásad ču-čche.

Carlos
10. únor 2021, 19:11

Pane Josefe,

lid jsou neskuteční improvizátoři a vězte že kdyby se začaly objevovat problémy s palivy tak začnou chybět vagony a po ferdinandce budou hore dole jezdit vlaky tak těžké že to člověk neviděl.

Další věc je že na světě je poměrně dost zemí které plyn a ropu produkují a které by byly pravděpodobně ochotné je do Evropy vyvážet. Byť by samy musely dovážet palivo, obchod je obchod.

Co se týče sputniku, tam je problém s třetí fází testování která jaksi není udělaná, respektive se to začalo vyrábět bez ní a to je problém pro schválení. Jinak je to poměrně standardní vakcína.

PetrV
9. únor 2021, 14:06

Navrhuji nečekat na divoký blackout a odpojit od evropské přenosové soustavy. ať si sami spalují psí chlupy na svém území.

Jsme svéprávná země.

Jiří Kelnar
9. únor 2021, 14:14

Pro PetraV, tak se odpojte a udělejte si doma veselou kogenerační jednotku na uhlí. Budete mít ochranu proti blackoutu. Já mám na to doma baterku.

Jan Veselý
9. únor 2021, 14:17

Navrhuji, abyste si nejdříve zjistil, kde to navrhovat a udělal to tam. Ale počítejte s tím, že se vám vysmějí.

Josef
9. únor 2021, 21:29

Představte si , že dovážíte oblečení a najednou Vám okolní státy přestanou chtít dodávat, tak si najdete jiné dodavatele a nebo oblečení sice zdraží, ale budete si ho vyrábět do půl roku sám. S energií to tak není a jen naprostý hlupák nevidí rozdíl. Kdyby například na EU udělal sankce střední východ a Rusko, pak se naše ekonomika rozpadne během několika týdnů ani měsíc by to netrvalo a situace se dále zhoršuje, protože technologie OZE zatím nepokryla ani úbytek výroby z domácích fosilních zdrojů v EU od roku 1990. Před 2 dni byl v Rusku na návštěvě ministr zahraničí EU, udělali tam z něj idiota a poslali ho domů oni totiž od nás nic nepotřebují kdežto my, protože netěžíme suroviny a energie tak jsme na nich závislí. Idiotská zelená politika způsobuje, že EU musí kupovat energie od středního východu a Ruska jenže střední východ i Rusko kupuje zboží z Číny, EU se pak musí snažit prodávat hlavně v USA a něco v Číně. Po sankcích na Rusko se to ještě vyostřilo, to vede k ohromné závislosti a díky tomu je EU při jakémkoli vyjednávání s velmocemi nejslabším partnerem a lokajem USA. Téměř jsme se nechali vtáhnout do sporu USA x Čína pokud by se to USA podařilo , pak tam neprodáme také nic, ale jejich levné zboží co zvedá životní úroveň lidem prostě potřebujeme. To že dnes díky tomu nemáme ani vakciny a zbytečně tady umírá 150 lidí denně, je věc další, kdybychom fungovali normálně tak tady už v létě byla Česká výroba sputniku dnes bychom na tom byly lépe jak Izrael - Rusové deklarovali, že nejsou schopní vyrobit potřebná množství a nabízeli státům ať si vyrobí vakcinu vlastnímu silami nu neměli jsme zájem, místo toho jsme spustili propagandu proti Ruské vakcině, přitom se ukázalo, že je patrně nejlepší na světě a teď díky tomu umírají lidé po tisících. Totálně nekompetentní zahraniční politika posledních 7 let nás dostala tam kde jsme a ten výprask si EU v Moskvě zasloužila.

Vinkler
9. únor 2021, 18:53

Dovézt se skutečně může vše. Ale musíte mít za co. Pokud na to spotřebujete republiku, po jisté době se vás někdo zeptá (třeba čína) tak co hoši co je tady vaše? A jste kolonie.

A zatím pozoruji, že se místo laciné eletriky z afriky dováží drahá pracovní síla.

Josef
9. únor 2021, 20:47

Obejdete se téměř bez všeho kromě potravin a energií, takže není problém dovážet boty nebo oblečení. Pokud jste závislí na dovozech el. energie pak dodavatel může Vaší ekonomiku zničit během několika sekund. Dovoz. el. energie je o závislosti a nezávislosti. Jinak ČR má výborné podmínky pro výrobu el. energie. Uhlí máme na 180 let a uranu pro správné typy JE elektráren prakticky nekonečně. Se správnou energetickou koncepcí můžeme být v roce 2040 jen málo závislý na dovozech a už vůbec ne kriticky, samozřejmě toto si nepřejí ty síly, které z nás chtějí mít své vazaly a těch je tady dost.

Josef
10. únor 2021, 00:42

No ano pane Veselý zajímavá úvaha a máte pravdu, můžeme mít připravené záložní zdroje , jenže na co ty záložní zdroje pojedou ? na plyn - to je závislost, takže na uhlí dobře - kde pak budou záložní doly na uhlí , záložní horníci a celá infrastruktura ? Ano kdybychom měli nějaká ložiska plynu , která si budeme šetřit a těžit jen tak trochu a v případě problémů budeme schopni do 3 měsíců prudce zvednout těžbu, pak to co říkáte dává smysl, jenže a s uhlím takto pracovat nelze. Bohužel současná úroveň techniky nám neumožňuje nedovážet energie náš problém vidím v tom ,že dovážíme zbytečně mnoho a dovoz dále poroste.

JD
10. únor 2021, 02:07

Je to, jak píše pan Veselý.

Myšlenka tzv. energetické soběstačnosti zní sice hezky a na první pohled je žádoucí. Jenže za jakou cenu ?

S tím, že cena silové elektřiny bude za 20 let okolo 90 EUR / MWh, přišel pan Míl na základě snad francouzské studie, kterou někde mají. Potvrdil to pan Beneš na nedávném setkání o budoucím vývoji energetiky koncem minulého roku (prezentace byla na youtube). Pan ministr Havlíček minulý rok do médií s vehementní jistotou tvrdil, že by se mohla vyšplhat i na více než 100 EUR / MWh a neustále zdůrazňoval, že na tom vyděláme. Argument byl, že vysoká cena bude díky nedostatku elektrické energie v okolí.

No, s podobnými závěry je možná lepší být přinejmenším velmi obezřetný, vzhledem ke kapacitám, které se budují, a plánům, které se objevují. Cena se navíc dost dobře neutváří na trhu v ČR.

S nějakým odstupem se pak objevila cena 60 EUR / MWh někde na iRozhlasu od pana Cyraniho.

Takže tuhle záležitost lze tak nějak uzavřít souhlasem s názorem paní Drábové, že nikdo neví, jaká bude cena elektrické energie za 20 let.

Aproximací dlouhodobých trendů by totiž mohl vyjít také dost odlišný závěr, který pro jádro nevypadá dobře, a mohl by se tak možná opakovat scénář tzv. solárního boomu.

Hlavní problém není v tom, jestli jde o zvládnutou bezpečnou technologii, nebo jestli je jaderná energetika dostatečně tzv. zelená, nebo jestli nepřihrát zakázky pro české firmy. Kromě bezpečnostních aspektů, které si politici a k tomu určené bezpečnostní instituce musí mezi sebou vyřešit, jde o to, jestli ta výkupní cena bude za 20 let konkurenceschopná. A to nemluvíme o zkušenostech s náklady a termíny výstavby jaderných zdrojů v evropském okolí, kde v posledních letech v podstatě 100 % všech projektů skončilo neslavně.

Představy pana premiéra, že bychom měli mít 75 % elektrické energie z jádra jako Francie, je lepší možná nekomentovat. Stejně jako jeho sněmovní výlevy jako "máme nejlepší přenosovou soustavu v Evropě" nebo "Merkelová neví jak dostat elektřinu z vrtulí na jih" apod. Podobně jako jeho vystoupení na klimatickém summitu v OSN, kde v podstatě jen ukazoval prstem. (Ne, jedno mladé švédské děvče opravdu nediktuje směr celosvětové energetické a klimatické politiky. Např. težba uhlí v USA jde k zemi už nějakých 12 let. A státy jako Čína nebo Indie se snaží více než my. Takže především bude potřeba si zamést před vlastním prahem. A možná, že za ty vrtule na severu budeme jednou vděčni.)

A sny českého jaderného průmyslu o Dukovanských synergiích z 80. let jsou sentimentem doby minulé. I když je to hodno obdivu, bude potřeba si přiznat, že něco takového se v budoucnu spíše těžko zopakuje. Mimojiné i proto, že fosilní zdroje jsou a budou pod tvrdou konkurencí nastupujících technologií a inovací.

Nemusí se pořád dokola opakovat zřejmé věci, jako že nemáme moře, že v noci nesvítí slunce a že máme zimní inverze.

Pochopitelně je potřeba zajistit např. fungování kritické infrastruktury státu a mít zabezpečeny dodávky např. v zimě.

Ale kdo bude na druhé straně nutit české firmy k nákupu striktně české elektřiny v situaci, kdy se cena může srazit tou zahraniční. A proč ? Díky představám, že bychom měli být silné Česko a že tato země je naše ?

Je to složitý hlavolam. O dost větší pro vnitrozemskou zemi v našich zeměpisných šířkách. Bude potřeba si ponechat otevřené možnosti a ne si je uzavírat.

Takže co to je energetická bezpečnost a soběstačnost ?

Jan Veselý
9. únor 2021, 21:14

Nedělejte stejné chyby jako doktor Wagner. Je rozdíl mezi "využívat ekonomické výhody levného dovozu" a "být závislý na dovozu". Ten rozdíl vám udělá dostatek záložních kapacit, které můžete, ale nemusíte pouštět.

Jaroslav Studnička
9. únor 2021, 13:37

Jinak na fotce rakouský Kölnbrein Dam a Berghotel Malta doporučuji...:-)

Milan Vaněček
9. únor 2021, 14:00

Ještě bych zdůraznil, že Norsko vyváží elektřinu ve špičkách, kdy je drahá a potřebná a má jí nadbytek,

tak Francie vyváží v noci, kdy neví co s přebytkem

a ve dne, zvláště v zimě a večer, má nedostatek i pro sebe.

Josef
10. únor 2021, 00:46

No jo to je nevýhoda jaderné energetiky, která není doplněna špičkovými zdroji. Nicméně s rozvojem elektromobilů ty noční vývozy poklesnou.

Bizon
10. únor 2021, 18:58

Druhá možnost než špičkové zdroje jsou špičkové spotřebiče. Třeba elektrolyzéry, samotné jsou dost ekonomicky pochybné, ale když umožní variabilním odběrem JE jet naplno tak se to dohromady může sakra vyplatit. Ve Francii a US už to zkouší.

Ondra
9. únor 2021, 18:40

Pane Vaněčku kdy už si konecně jako vědec začnete ověřovat fakta a data než sem něco napišete? To je pořad dokola.

Francie od začatku roku (k 16:00 dnes) vyvezla skoro 3 TWh (čistej vývoz). Nejvic v průměru vyvažela mezi 14:00 a 18:00. Tož tak.

Pro ostatni keyboard warriors tradičně preventivně dodavam že nejsem žádnej svědek atomův a nemám nic proti OZE.

energetik II
9. únor 2021, 14:41

Sousední Švédové po odstavení své jaderné elektrárny, tuším Ringhals , mají nyní velké problémy s dodávkami elektřiny. Slunce to v zimě nevytrhne, a pokud se sečte bezvětří se současnými brutálními mrazy na severu , tak jsou rádi, že mají odkud dovážet.

Milan Vaněček
9. únor 2021, 15:49

Švédové z OZE spoléhají především na vodu, vítr a biomasu. A Ringhals odstavili z ekonomických důvodů, rozhodnutí padlo dříve, než "nastoupila Greta".

viz neimagazine.com/news/newssweden-closes-ringhals-1-8435568

cituji:

"Unit 1 of Sweden’s Ringhals nuclear power plant was permanently shutdown on 31 December after 44 years of operation – a year after closure of Ringhals 2, according to plant operator, Ringhals AB, which is majority owned by Vattenfall (70.4%) and Sydkraft Nuclear Power (29.6%)."

"Ringhals 1&2 were originally expected to operate for 50 years, until 2025 and 2026 but Vattenfall's Board of Directors decided in 2015 their early closure in face of low electricity prices and the need for major investments to necessary refurbishmen"

blaha.p
9. únor 2021, 17:08

Je zábavné, že si někdo myslí, že severské Švédsko spoléhá na Slunce. To mě fakt pobavilo. Jen pro pochopení situace, níže podíl energetického mixu Švédska v roce 2020:

1. Voda = 47% = 72 TWh

2. JE = 31% = 47 TWh

3. Vítr = 18% = 27 TWh

Bizon
10. únor 2021, 19:07

Moje tři nejvíc nejoblíbenější zdroje EE na světě, jsou to frajeři!

Na druhou stranu, na to jsou prostě potřeba podmínky, štěsťaři:D Hydro a vítr jsou nejlepší OZE, jádro je nejlepší klasika. Švédsko a Švýcarsko jsou zároveň jedny z mála zemí které nebudou muset řešit úbytek setrvačnosti, vodní turbíny a voda jsou hodně setrvačné...

Peter
9. únor 2021, 19:14

Sebestačnosť ? počet vakcín vyrobených 0 . Ani rúška nevieme vyrobiť.

Jan Veselý
9. únor 2021, 19:30

Když loni na jaře začaly v ČR problémy s koronou, velmi mě překvapilo kolik je u nás menších firem, které se zabývají textilní výrobou. Tyhle byly schopné operativně začít šít roušky a stejně jako tisíce a tisíce majitelů šikovných prstů a šicího stroje. Během pár týdnů byla poptávka saturována. Dneska už se toho chytila průmyslová velkoprodukce, takže problém zmizel a ve firmičkách se znova šije sportovní oblečení, spodní prádlo a další speciálky, kde si zákazníci jsou ochotni připlatit za kvalitu.

Josef
10. únor 2021, 00:59

Textilní průmysl v roce 90 u nás zaměstnával 200 000 lidí a na HDP v roce 90 měl 8% podíl a byl jedním z tahounů našeho průmyslu dnes pracuje v textilním průmyslu asi 1/7 lidí roku 90 a jeho podíl na HDP není ani 1%. Přitom počet zaměstnanců dále klesá a celé odvětví nemá před dobrou budoucnost.

Carlos
9. únor 2021, 20:27

A do toho ještě různé moderní technologie, to bylo také celkem překvapení. Akorát ta vláda nám to kazí...

Josef
10. únor 2021, 01:02

Ano covid má svoje pozitiva. Jedním z nich bude vývoj vakcín , proti corovavirům ve střednědobé budoucnosti přijde na trh vakcina ,která bude chránit vůči různým koronavirům a chřipce bez COVIDU by taková vakcina patrně nevznikla.

Bizon
10. únor 2021, 19:20

Ty RNA vakcíny jsou neuvěřitelná technologie! Já mám výhrady ke krátké době testování, i strýček primář na infekci říká že to je hodně o politické objednávce, ale principielně je to daleko bezpečnější než dnes relativně běžné vakcíny založené na adenoviru. Oboje dvoje donutí vaše buňky produkovat cizí agens na kterém se pak imunita učí, ale ten virus jako vektor je komplexnost a nejistota navíc, je tam i podezření na trochu korelaci s výskytem rakoviny... RNA je nejčistější forma co existuje, žádné blbosti, principielně stupidní jako z učebnice bio-chemie pro prváky(prakticky samozřejmě téměř nepochopitelná komplexnost=).

T
10. únor 2021, 19:40

Lide to kazi? Ale Blesk nestaci fotit a jezdit za p.rusery papalasu v restauracich...

Vinkler
12. únor 2021, 07:39

Myslím, že největší pozitivum kovidu bude ve snížení počtu zbytečných obyvatel země a tím vylepšení produkce skleníkových plynů. Matematicky-CBD.

Jan Veselý
9. únor 2021, 21:27

Vláda je, jako každá velká instituce, pomalá a byrokratická. Já se na současné šaškování okolo korony dívám jako na důležitý nácvik. Je třeba si to vyzkoušet na téhle ještě celkem pohodové nemoci. Až to příště bude nějaká krvácivá horečka nebo podobné svinstvo, už aspoň všichni budou vědět co mají dělat, co funguje a co nefunguje.

Je to podobně zběsilá série improvizací jako během povodně v roce 1997. V roce 2002 už byl IZS a věděli, co mají dělat. Po zkušenosti v roce 2002 už IZS dává povodně s rutinérskou jistotou.

Carlos
10. únor 2021, 17:28

Honzo, jsem ochotný tolerovat poměrně dost chyb pokud se člověk učí, ale to co je předváděno ta děsivá neschopnost sebereflexe, to je to co to kazí. Prostě ministerský předseda nemůže vyřvávat do médií jak mu to lidi kazí. Neviděl jsem od toho člověka pokoru, jediný záchvěv pokory. Ano, vláda je byrokratická, ale divej se co chce udělat, všechno ještě více zbyrokratizovat byť to neumí. Asi jsem naivní že čekám od premiéra a prezidenta nějakou pokoru, nějakou ceremoniálnost. Je obrovský rozdíl mezi tím co vidíme a tím co by mohlo být. Na toto nemohl být, samozřejmě, nikdo připravený, ale lze to uchopit různě. A tady to uchopili tak že se chlubil cizím peřím (best in covid), pak začal na lidi pořvávat a teď hystericky zuří a bije pěstičkami. Ten člověk velí armádám které už nemá.

Bizon
10. únor 2021, 23:51

V dnešní mediálně-politické kultuře ale bohužel pokora a sebereflexe objektivně nefungují! Já to tak nechci, ani rozhodně nejsem kobliha, ale prostě když to nebude on, tak to bude jiný oligarcha co si zaplatí PR mága PRc(h)ala... Zaplaťte desítky mega za dobrý mediální obraz, rozdejte lidem koblihy (když vlastníte média a koblihárny tak o to líp pro vás!) a ... bum, máte podporu 30% populace, tvrdá realita. Je to tak jak to je, case in point.. Nebo máte pocit že polovina světových vůdců nejsou charizmatičtí sociopati?

Já politiku neberu osobně, a na ceremonie si nepotrpím vůbec, ale fakticky je to občas jako v banánové republice/oligarchii. Taky těžko říct kde je řekněme těžiště pravdy. Oficiální PRavda vládnoucí strany (=propaganda) existuje všude, kdo myslí že ji nemáme ten ji žere jako dement, na druhou stranu kultura "opoziční" novinařiny je taky šílená, nepodložené senzace dokáží nafouknout do gigantických rozměrů, velice podobně jako ti první dokáží doslova zmizet faktické gigantické průsery v oparu mlhy z toustového chleba a možná kyanidu/fenolů....

Ale zas hele, na Slovensku zřejmě půl státu řídili nejtvrdší mafiání, Polsko, Maďarsko, US, škoda mluvit. Řádově větší země než my mají problém vyprodukovat kvalitní leadery, a relativně k ostatním na tom nejsme zase tak špatně.

Jan Veselý
9. únor 2021, 21:34

A samozřejmě, Integrovaný Záchranný Systém vznikl z velké části díky povodni v 1997.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se