Domů
Přenos elektřiny
Velká Británie zdvojnásobí stávající přenosovou kapacitu vedení z Francie

Velká Británie zdvojnásobí stávající přenosovou kapacitu vedení z Francie

Projekt financovaný soukromými investory s plánovanou cenou 1,1 miliardy liber by měl zajistit až dvojnásobnou kapacitu vedení pro zásobování Británie z Francie. Propojení obou zemí, by mělo být realizováno mezi britským městem Portsmouth a francouzským Le Havre.

Za projektem stojí developerská společnost Aquind vedená ukrajinským businessmanem Alexanderem Temerkovem. Společnost tvrdí, že kabelové vedení o délce 150 mil bude připraveno k provozu v roce 2021. Firma tak slibuje další 2 GW pro britskou Národní síť. Objem dodatečného elektrického výkonu představuje spotřebu přibližně 4 miliónů domácností.

Společnost, která se opírá pouze o soukromé investory, nyní pracuje na zajištění dohody s Francouzi. Vedení bude umožňovat přenášet elektrickou energii obousměrně, dle aktuální situace na energetickém trhu.

Blackoutová rizika

Britská Národní síť a její francouzský protějšek, RTE, již nyní provozují 2GW propojovací trasu, která byla vybudována již v roce 1986. Aquinid tvrdí, že jejich kabel poskytne ideální zdroj energie v době, kdy uhelné elektrárny již budou odstaveny a nové plynové a jaderné zdroje teprve ve fázi výstavby.

Lord Martin John Callanan, ředitel firmy Aquind, řekl: „S rostoucím nedostatkem dodávek energie vzrůstá ohrožení domácností a podniků ve Velké Británii. Proto si myslíme, že je důležité nalézt rychlé a spolehlivé řešení jak poskytnout nové energetické kapacity. Propojovací vedení výrazně odlehčí britské elektrizační soustavě a sníží riziko blackoutů.“

Levnější energie

V současné době je britská pevnina připojena k celkem 4 GW zahraničních kapacit, které ji spojují s Francií, Nizozemskem, Severním Irskem a Irskem. Plánované propojení Aquind bude v pořadí teprve druhým privátně financovaným energetickým spojením.

Poloha britského města Portsmouth a francouzského Le Havre; Zdroj: Google Maps

Celý projekt si zřejmě vyžádá výjimku z britských a eurounijních předpisů na minimální a maximální ceny za distribuci a přenosové kapacity. Aquind si myslí, že i po započtení marže pro vlastníka sítě bude výsledná cena elektřiny nízká díky velkému zastoupení jaderné energetiky na francouzském území, která je spojena s nižšími výrobními náklady.

Zoe Double, vedoucí energetické divize v ICIS (Independent Chemical Information Service), nezávislého pozorovatele energetického trhu ve Velké Británii, podle svých dat tvrdí, že ceny silové elektřiny jsou za posledních 5 let v Británii vyšší než na francouzském trhu, čímž může být vývoz elektrické energie pro Francii výhodný.

„Cenové rozdíly mezi oběma energetickými trhy se v poslední době prohlubují, protože ceny elektřiny napříč celou Evropou klesají, ale cena v Británii zdaleka nepadá tak jako ve Francii – částečně i proto, že panují obavy, zdali dokáže VB pokrýt svoji spotřebu ve špičkách a tato rizika se promítají do cen energie.“

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.