Rakouský regulátor může oddálit rozdělení společné zóny s Německem, soud má rozhodnout v příštím roce
Rozdělení společné obchodní zóny Rakouska a Německa na trhu s elektrickou energií, které je plánováno na říjen 2018, by mohlo být odloženo. Vytvoření samostatných zón se nezamlouvá rakouskému energetickému regulátorovi, který na konci května podal stížnost k Soudnímu dvoru EU. Jeho rozhodnutí se očekává v polovině příštího roku.
Společná obchodní zóna mezi Německem a Rakouskem je předmětem sporu mezi evropskými provozovateli soustav již dlouhou dobu. Německý regulátor Bundesnetzagentur loni v říjnu vyzval všechny německé provozovatele přenosové sítě, aby připravili návrh řízení přenosových kapacit na německo-rakouské hranici.
K problematické obchodní zóně se opakovaně vyjádřila i Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER), která již v roce 2015 vyzvala země ke zrušení této společné zóny. Loni v listopadu navíc agentura rozhodla o vytvoření regionů pro výpočet přenosových kapacit, které mají fakticky vytvořit hranici mezi obchodními zónami Německa a Rakouska.
Rakousko se v boji nevzdává
Zrušení společné zóny nicméně není v zájmu Rakouska, pro které bude s velkou pravděpodobností znamenat růst cen elektrické energie. Kromě výrazného nárůstu cen země spolu s Bavorskem rovněž argumentuje ohrožením bezpečnosti dodávek elektřiny, což by mělo poškodit tamní průmyslové podniky.
Poté, co rakouský energetický regulátor E-Control neuspěl se svými stížnosti u ACER, oznámil, že se společně s německým regulátorem dohodli na způsobu rozdělení společné zóny. S touto dvoustrannou dohodou však nesouhlasí provozovatelé přenosových soustav v pěti evropských zemích, včetně ČEPS, kteří upozorňují na nepřijatelnost způsobu výpočtu a přidělování přeshraničních přenosových kapacit na německo-rakouské hranici.
S návrhem obou zemí na podobu rozdělení společné zóny souhlasí i Evropská komise, která se dříve stavěla proti tomuto rozdělení.
Rakouský regulátor E-Control mezitím rovněž podal stížnost u Soudního dvora Evropské unie, kdy žádá, aby soud anuloval zamítnutí jeho odvolání u ACER. Podobnou stížnost u evropského soudu podal i rakouský provozovatel přenosové sítě APG. APG se rovněž účastní jednání o rozdělení společné zóny a své finální stanovisko vydá až po rozhodnutí soudu a dokončení posouzení evropských obchodních zón, které provádí organizace ENTSO-E sdružující evropské provozovatele přenosových sítí.
Podle serveru ICIS může být soudní stání nařízeno 9 až 12 měsíců po obdržení stížnosti, přičemž rozsudek soud obvykle vydá v období 3 až 6 měsíců po samotném stání. Rozhodnutí evropského soudu tak lze očekávat mezi květnem a listopadem příštího roku.
Trh je již připraven
Na plánované rozdělení společné obchodní zóny mezi Německem a Rakouskem se připravuje i energetická burza EEX, která letos v dubnu přestavila novou produktovou řadu Phelix DE, která má obchodníkům umožnit obchodovat s elektrickou energií v regionu Německa.
O obchodování s elektřinou v samostatné německé zóně roste zájem, a nový produkt se tak postupně stává benchmarkem pro ceny elektrické energie v Německu.
Mohlo by vás zajímat:
Tento příklad je ukázkou slabosti EU a jejích pravidel a naprosté arogance Německa a Rakouska. Z jedné věci by se ČR měla poučit - z agresivity, kterou Rakousko prosazuje svoje zájmy v EU pravidla nepravidla.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se