Domů
Energetika v zahraničí
Baltské státy se dohodly na bojkotu jaderné energie z Běloruska

Baltské státy se dohodly na bojkotu jaderné energie z Běloruska

Ministerstva odpovědná za energetický sektor Estonska, Litvy a Lotyšska dosáhla dohody o ukončení obchodování s elektřinou s Běloruskem po spuštění Běloruské jaderné elektrárny a zavádí systém certifikátů, které dokládají původ elektřiny.

Státy rovněž zavádí jednotný tarif za využití přenosové infrastruktury, který zavedou, jakmile budou na konci prvního čtvrtletí příštího roku v Litvě a Lotyšsku přijaty požadované právní akty. Estonské zákony již nyní umožňují tarif zavést.

Výstavba JE Ostrovets (březen 2020); Zdroj: ASE

Omezení obchodu v Rusko-Lotyšském směru

Estonský ministr hospodářství a infrastruktury, Taavi Aas, sdělil, že dohoda zlepší tržní pozici a perspektivu výrobců elektřiny z těchto tří pobaltských států.

Podle vyjádření ministra, dojde k omezení obchodu s elektřinou v Rusko-Lotyšském směru a chybějící elektřina bude kryta využitím „zbylých“ kapacit vnitřního trhu pobaltských států. Obchodování mezi ruským Kaliningradem a Lotyšskem bude pokračovat ve stávajících objemech.

Dohoda s platností minimálně do roku 2025

Očekává se, že dohoda sníží objem obchodování s elektřinou mezi pobaltskými státy a třetími stranami na polovinu.

Nová „trilaterální metodologie“ pro výpočet obchodních kapacit bude zaslána regulátorům energetického trhu v nejbližší době. Metodika bude následně k dispozici i ostatním účastníkům pobaltského trhu s elektřinou. Nová dohoda zůstane v platnosti až do synchronizace pobaltských energetických soustav koncem roku 2025.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Dva nové běloruské reaktory VVER-1200

Oddělení jaderné a radiační bezpečnosti běloruského ministerstva pro mimořádné události (Gosatomnadzor) vydalo minulý měsíc povolení k zavezení čerstvého paliva do aktivní zóny reaktoru prvního bloku budované Jaderné elektrárny Ostrovets (Astravec) v Hrodenské oblasti.

Elektrárna bude po dokončení výstavby disponovat dvěma reaktorovými bloky designu VVER-1200. První blok má být spuštěn letos, druhý blok v průběhu příštího roku. ASE, inženýrská divize ruské státní společnosti Rosatom je generálním konstruktérem a hlavním dodavatelem projektu první běloruské jaderné elektrárny.

Komentáře

(16)

Emil

8. září 2020, 10:38

Další (typická) ukázka toho, jak je to v některých zemích EU ve skutečnosti s tím tolik zdůrazňovaným snižováním emisí skleníkových plynů. Zrovna Estonci jsou v jejich vypouštění "premianti" celé EU.

Josef

8. září 2020, 10:49

premiér Litvy navrhl toto:

Litevský premiér Saulius Skvernelis navrhl, aby Bělorusko přestavělo jadernou elektrárnu na plynovou. Podle návrhu by měl plyn do elektrárny putovat přes terminál v litevské Klajpédě a také plánovaným polsko-litevským plynovodem.

Jinak Bělorusko používá k výrobě el. energie plyn cca z 80%, který musí dovážet, takže po spuštění JE bez problémů spotřebuje všechnu vyrobenou elektřinu a vyvážet bude pokud to bude výhodné elektřinu vyrobenou z plynu... omezení se jich vůbec netýká....

Emil

8. září 2020, 11:04

Tak tenhle geniální nápad litevského premiéra hovoří za vše. Bělorusové staví elektrárnu právě proto, aby se zbavili příliš velké závislosti na zemním plynu.

Dušan

8. září 2020, 12:54

Bielorusko nie je závislé na "zemnom plyne" .. ale na Rusku.

Rusko chce ovládnuť Bielorusko a Lukašenko sa sem tam vzoprie .... a potom dôjdu doláre a zas ide s prosíkom do Moskvy.

Bielorusko (ne) funguje tak, že je závislé od dotovania z Moskvy a už sú len technikálice ako - či cez dotovaný plyn, alebo peniaze.

Emil

8. září 2020, 13:02

Závislé je pochopitelně na obojím. A stavba této elektrárny mu pomůže obě tyto závislosti snížit. Proto ji staví.

Josef

8. září 2020, 20:41

Ono to tak úplně není, cílem je ušetřit peníze. Rusové postaví Bělorusům elektrárnu a oni jim jí budou z té úspory splácet a ušetřený plyn dostane Německo..... Je to takový obchod kdy vydělává každý. Bělorusko má jedinou možnost být co nejblíže Rusku jinak bude zničeno a vydrancováno jako Ukrajina.

Emil

8. září 2020, 21:35

Ušetřit peníze samozřejmě také, ale konkrétně ve strategii pro roky 2011-2020 byl cíl snížit závislost na ruském plynu o 55%:

"Under its 2011-2020 energy strategy, Belarus is seeking to reduce its reliance on Russia as a major energy supplier. The 2400 MWe nuclear power plant under construction at Ostrovets is pivotal to the plan, which also outlined the proposed building of a 1000 MWe coal-fired plant, four hydropower stations with a total capacity of 120 MW, and wind projects totaling 300 MW. If fully implemented, the strategy would bring the share of power generated using Russian gas down to 55%."

Mělo to zároveň znamenat i nižší cenu elektřiny z této elektrárny - 58,1 $/MWh oproti ceně elektřiny z plynu 67,6 $/MWh:

"The results showed that nuclear would be competitive, with overnight costs $1960/kW and levelized electricity price 5.81 cent/kWh (compared with coal $1175/kW and 6.52 cent/kWh, and gas $805/kW and 6.76 cent/kWh). The basic overnight cost of the two units was put at $6.135 billion."

Martin Pácalt

8. září 2020, 13:36

Jen doplním, že bývaly časy, kdy část elektřiny v Bělorusku pocházela ze spalování nekvalitní rašeliny. Obě varianty zemní plyn nebo jádro jsem tedy rozhodně dobře. Nicméně návrhy litevského premiéra přestavět jaderku jsou z jiné planety, to mohl po vzoru Estonska radit spalovat ropu nebo podobný úlet ;-) .

Energetik 007

8. září 2020, 11:19

Ty pánové z Litvy a Lotyšska mají stejné znalosti jako náš ministr pro všechno - neznají Ohmův a Kirchhofovi zákony...

Heap

9. září 2020, 13:44

Pokud Kirchhofovi zákony brání splnění jejich cílů, tak je může přece parlament lehce novelizovat, ne? :D

Jaroslav Novák

8. září 2020, 12:02

jenom další důkazy, jak současní politici v EU škodí vlasti, národům, planetě Zemi, všemu, co lze vyjmenovat! A proti idiotům neexistuje síla se jich zbavit, žádné volby nepomohou, prohnilá justice je kryje!!! Zánik bílé civilizace se blíží!!!

Ivan Novák

8. září 2020, 12:41

Synchronizace Pobaltí a kontinentu EU v r. 2025, resp. oddělení od systému býv. SSSR, budou ještě zajímavé. Mezi Polskem a Litvou vede jednoduchá linka 400kV, nyní s převodem AC/DC/AC, víc drátů nebude, kritérium N-1 dodržet nelze (DC kabely ze Skandinávie budou stále DC). Linek na jih a východ je podle mapy ENTSO-E naopak hodně, paprsek bude žít vlastním životem.

Lukašenko neměl na Vilnius od začátku ... zanedbávat. Teď definitivně vznikla zbytečná škoda, kterou bude těžké napravovat.

Bizon

8. září 2020, 18:54

Wow, mně dodnes ani nenapadlo že Pobaltí není synchronizované s Evropou. Přijdou mi tak blízko Evropě a NATO (viz naše ochrana jejich vzdušného prostoru), že jsem nad tím prostě nikdy nepřemýšlel.

Josef

9. září 2020, 00:16

No pozor co je Evropa.... jen EU má 4 oddělené elektrické sítě....

Bizon

9. září 2020, 14:48

Jo, to jo, ale ta kontinentální síť je zdaleka největší, a pobaltí je k ní geograficky blízko. Nenapadlo mně že jsou pořád synchronizovaní s tím zlým Ruskem=), i když je logické že tahle infrastruktura je náročná na výstavbu, že to nepřehodí jenom tak.

Ivan Novák

9. září 2020, 10:41

Oprava omylu: to vedení Polsko-Litva je dvojité, zmátlo mne, jak málo se nyní využívá, omezení asi dáno technikou na styku soustav. Ale na podstatě problému to příliš nemění.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.