Domů
Energetika v zahraničí
Baltské státy se dohodly na bojkotu jaderné energie z Běloruska
Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets 1; Zdroj: BelAES
Zdroj: BelAES

Baltské státy se dohodly na bojkotu jaderné energie z Běloruska

Ministerstva odpovědná za energetický sektor Estonska, Litvy a Lotyšska dosáhla dohody o ukončení obchodování s elektřinou s Běloruskem po spuštění Běloruské jaderné elektrárny a zavádí systém certifikátů, které dokládají původ elektřiny.

Státy rovněž zavádí jednotný tarif za využití přenosové infrastruktury, který zavedou, jakmile budou na konci prvního čtvrtletí příštího roku v Litvě a Lotyšsku přijaty požadované právní akty. Estonské zákony již nyní umožňují tarif zavést.

Výstavba JE Ostrovets (březen 2020); Zdroj: ASE

Omezení obchodu v Rusko-Lotyšském směru

Estonský ministr hospodářství a infrastruktury, Taavi Aas, sdělil, že dohoda zlepší tržní pozici a perspektivu výrobců elektřiny z těchto tří pobaltských států.

Podle vyjádření ministra, dojde k omezení obchodu s elektřinou v Rusko-Lotyšském směru a chybějící elektřina bude kryta využitím „zbylých“ kapacit vnitřního trhu pobaltských států. Obchodování mezi ruským Kaliningradem a Lotyšskem bude pokračovat ve stávajících objemech.

Dohoda s platností minimálně do roku 2025

Očekává se, že dohoda sníží objem obchodování s elektřinou mezi pobaltskými státy a třetími stranami na polovinu.

Nová „trilaterální metodologie“ pro výpočet obchodních kapacit bude zaslána regulátorům energetického trhu v nejbližší době. Metodika bude následně k dispozici i ostatním účastníkům pobaltského trhu s elektřinou. Nová dohoda zůstane v platnosti až do synchronizace pobaltských energetických soustav koncem roku 2025.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Dva nové běloruské reaktory VVER-1200

Oddělení jaderné a radiační bezpečnosti běloruského ministerstva pro mimořádné události (Gosatomnadzor) vydalo minulý měsíc povolení k zavezení čerstvého paliva do aktivní zóny reaktoru prvního bloku budované Jaderné elektrárny Ostrovets (Astravec) v Hrodenské oblasti.

Elektrárna bude po dokončení výstavby disponovat dvěma reaktorovými bloky designu VVER-1200. První blok má být spuštěn letos, druhý blok v průběhu příštího roku. ASE, inženýrská divize ruské státní společnosti Rosatom je generálním konstruktérem a hlavním dodavatelem projektu první běloruské jaderné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Emil
8. září 2020, 10:38

Další (typická) ukázka toho, jak je to v některých zemích EU ve skutečnosti s tím tolik zdůrazňovaným snižováním emisí skleníkových plynů. Zrovna Estonci jsou v jejich vypouštění "premianti" celé EU.

Josef
8. září 2020, 10:49

premiér Litvy navrhl toto:

Litevský premiér Saulius Skvernelis navrhl, aby Bělorusko přestavělo jadernou elektrárnu na plynovou. Podle návrhu by měl plyn do elektrárny putovat přes terminál v litevské Klajpédě a také plánovaným polsko-litevským plynovodem.

Jinak Bělorusko používá k výrobě el. energie plyn cca z 80%, který musí dovážet, takže po spuštění JE bez problémů spotřebuje všechnu vyrobenou elektřinu a vyvážet bude pokud to bude výhodné elektřinu vyrobenou z plynu... omezení se jich vůbec netýká....

Emil
8. září 2020, 11:04

Tak tenhle geniální nápad litevského premiéra hovoří za vše. Bělorusové staví elektrárnu právě proto, aby se zbavili příliš velké závislosti na zemním plynu.

Dušan
8. září 2020, 12:54

Bielorusko nie je závislé na "zemnom plyne" .. ale na Rusku.

Rusko chce ovládnuť Bielorusko a Lukašenko sa sem tam vzoprie .... a potom dôjdu doláre a zas ide s prosíkom do Moskvy.

Bielorusko (ne) funguje tak, že je závislé od dotovania z Moskvy a už sú len technikálice ako - či cez dotovaný plyn, alebo peniaze.

Emil
8. září 2020, 13:02

Závislé je pochopitelně na obojím. A stavba této elektrárny mu pomůže obě tyto závislosti snížit. Proto ji staví.

Josef
8. září 2020, 20:41

Ono to tak úplně není, cílem je ušetřit peníze. Rusové postaví Bělorusům elektrárnu a oni jim jí budou z té úspory splácet a ušetřený plyn dostane Německo..... Je to takový obchod kdy vydělává každý. Bělorusko má jedinou možnost být co nejblíže Rusku jinak bude zničeno a vydrancováno jako Ukrajina.

Emil
8. září 2020, 21:35

Ušetřit peníze samozřejmě také, ale konkrétně ve strategii pro roky 2011-2020 byl cíl snížit závislost na ruském plynu o 55%:

"Under its 2011-2020 energy strategy, Belarus is seeking to reduce its reliance on Russia as a major energy supplier. The 2400 MWe nuclear power plant under construction at Ostrovets is pivotal to the plan, which also outlined the proposed building of a 1000 MWe coal-fired plant, four hydropower stations with a total capacity of 120 MW, and wind projects totaling 300 MW. If fully implemented, the strategy would bring the share of power generated using Russian gas down to 55%."

Mělo to zároveň znamenat i nižší cenu elektřiny z této elektrárny - 58,1 $/MWh oproti ceně elektřiny z plynu 67,6 $/MWh:

"The results showed that nuclear would be competitive, with overnight costs $1960/kW and levelized electricity price 5.81 cent/kWh (compared with coal $1175/kW and 6.52 cent/kWh, and gas $805/kW and 6.76 cent/kWh). The basic overnight cost of the two units was put at $6.135 billion."

Martin Pácalt
8. září 2020, 13:36

Jen doplním, že bývaly časy, kdy část elektřiny v Bělorusku pocházela ze spalování nekvalitní rašeliny. Obě varianty zemní plyn nebo jádro jsem tedy rozhodně dobře. Nicméně návrhy litevského premiéra přestavět jaderku jsou z jiné planety, to mohl po vzoru Estonska radit spalovat ropu nebo podobný úlet ;-) .

Energetik 007
8. září 2020, 11:19

Ty pánové z Litvy a Lotyšska mají stejné znalosti jako náš ministr pro všechno - neznají Ohmův a Kirchhofovi zákony...

Heap
9. září 2020, 13:44

Pokud Kirchhofovi zákony brání splnění jejich cílů, tak je může přece parlament lehce novelizovat, ne? :D

Jaroslav Novák
8. září 2020, 12:02

jenom další důkazy, jak současní politici v EU škodí vlasti, národům, planetě Zemi, všemu, co lze vyjmenovat! A proti idiotům neexistuje síla se jich zbavit, žádné volby nepomohou, prohnilá justice je kryje!!! Zánik bílé civilizace se blíží!!!

Ivan Novák
8. září 2020, 12:41

Synchronizace Pobaltí a kontinentu EU v r. 2025, resp. oddělení od systému býv. SSSR, budou ještě zajímavé. Mezi Polskem a Litvou vede jednoduchá linka 400kV, nyní s převodem AC/DC/AC, víc drátů nebude, kritérium N-1 dodržet nelze (DC kabely ze Skandinávie budou stále DC). Linek na jih a východ je podle mapy ENTSO-E naopak hodně, paprsek bude žít vlastním životem.

Lukašenko neměl na Vilnius od začátku ... zanedbávat. Teď definitivně vznikla zbytečná škoda, kterou bude těžké napravovat.

Bizon
8. září 2020, 18:54

Wow, mně dodnes ani nenapadlo že Pobaltí není synchronizované s Evropou. Přijdou mi tak blízko Evropě a NATO (viz naše ochrana jejich vzdušného prostoru), že jsem nad tím prostě nikdy nepřemýšlel.

Josef
9. září 2020, 00:16

No pozor co je Evropa.... jen EU má 4 oddělené elektrické sítě....

Bizon
9. září 2020, 14:48

Jo, to jo, ale ta kontinentální síť je zdaleka největší, a pobaltí je k ní geograficky blízko. Nenapadlo mně že jsou pořád synchronizovaní s tím zlým Ruskem=), i když je logické že tahle infrastruktura je náročná na výstavbu, že to nepřehodí jenom tak.

Ivan Novák
9. září 2020, 10:41

Oprava omylu: to vedení Polsko-Litva je dvojité, zmátlo mne, jak málo se nyní využívá, omezení asi dáno technikou na styku soustav. Ale na podstatě problému to příliš nemění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se