Domů
Ropa
Cena ropy během pátečního dne klesla kvůli obavám z možné ekonomické recese
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Cena ropy během pátečního dne klesla kvůli obavám z možné ekonomické recese

Ropa
3 komentáře
18. červen 2022, 08:30
Daniel Grecman

Cena ropy během páteční seance poklesla. Důvodem je obava trhu ze síly možné ekonomické recese. Centrální banky USA, Spojeného království nebo například Švýcarska zvedají úrokové sazby, aby bojovaly s inflací. Obdobný postup mj. využívá také Česká republika, resp. ČNB. Na ropném trhu tak proti sobě jdou obavy z recese, které snižují cenu ropy, a obava o dostatečnost nabídky, která naopak vyvíjí prorůstový tlak. Ceny na burze jsou proto velmi volatilní.

Cena ropy Brent s dodávkou během měsíce srpna se aktuálně pohybuje okolo 116 USD/bbl, v případě americké WTI okolo 113 USD/bbl.

„Středeční zvýšení úrokových sazeb ze strany [amerického] FEDu a zvýšení sazeb centrálních bank Spojeného království a Švýcarka během čtvrtečního dne podnítily obavy o to, že vysoké úrokové sazby sníží výkonnost celosvětové ekonomiky a energetická poptávka tak poklesne,” uvedl analytik ze společnosti Phillip Nova v komentáři k dění na trhu. „Pokud pokles cen vydrží do konce obchodního dne, tak to bude v případě WTI první týdenní pokles cen po 5 týdnech .“

Přes pokles cen zůstává na trhu poměrně velké napětí. To je spojeno zvláště s ruskou agresí na Ukrajině, kdy mnoho západních států odmítá odebírat ruskou ropu. Ropné embargo vyhlásila rovněž Evropská unie. Pokles cen ropy zůstává těmito faktory limitován.

„Oživení poptávky Číny vzhledem ke znovuotevírání ekonomiky [po tvrdých proticovidových opatřeních] a nadcházející letní sezóna v USA znamenají riziko pro růst cen.“

Mezi další prorůstové faktory patří prudký pokles ropné produkce v Libyi. Ten je způsoben ozbrojenými protivládními protesty. Květnová produkce meziměsíčně poklesla o 140 tis. barelů ropy za den a dostala se na nejnižší úroveň letošního roku.

Mezitím americký prezident Joe Biden oznámil červencovou návštěvu Blízkého východu, což naopak vkládá naději na zvýšení produkce ze strany kartelu OPEC. Jmenovitě hlavně ze strany Saúdské Arábie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Peter Zachara
18. červen 2022, 09:28

nadeje su vkladane do navstevy BV americkym prezidentom, hlasiacom sa takmer k marxizmu a bolsevizmu. Miestni … hykaju blahom.

Rejpal
18. červen 2022, 13:46

No tak recese samozřejmě přijde to je hotová věc , akorát za to nemůže ani Rusko ani Putin , ale energetická politika , která nám byla vnucena z EU. Mnozí tomu tady tleskali teď přišel účet.

A FV panely na střechách to opravdu nezachrání. Čeká nás ztracená dekáda.

Karásek
20. červen 2022, 10:42

Konjunktura a recese se pravidelně střídá a teď je na řadě recese. Populističtí politikové ji mohou svým počínáním jen oddálit, ale pak udeří ještě silněji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se