Domů
Ropa
Cena ropy Brent klesla během pátku takřka o 10 dolarů za barel
Ropa

Cena ropy Brent klesla během pátku takřka o 10 dolarů za barel

Ropa
Bez komentáře
27. listopad 2021, 10:16
Daniel Grecman
Jak informuje zahraniční portál S&P Global Platts, tak mobilita na evropských silnicích byla hluboko pod před-pandemickou úrovní ještě před zprávami o nové variantě COVID-19 šířící se z jžní Afriky. Cena ropy Brent pak klesla během pátečního dne takřka o 10 USD/bbl.

Evropská ropná poptávka v předminulém týdnu pokračovala ve svém poklesu. Důvodem byl rostoucí počet nakažených onemocněním COVID-19 a reakce jednotlivých evropských států v podobě zavádění přísnějších restriktivních opatření, která byla mnohdy cílena především na neočkovanou část obyvatelstva.

Mobilita v pěti nejvýznamnějších evropských ekonomikách byla dle Platts odkazujícího se na nejnovější data Googlu v průměru 13,7 % pod před-pandemickou úrovní, přičemž ještě v září mobilita dosahovala v průměru okolo 7,2 % pod před-pandemickou úrovní.

Největší pokles byl zaznamenán ve Francii. Naopak mobilita ve Spojeném království zaznamenala v předminulém týdnu nárůst, přičemž se pohybovala zhruba 19 % pod před-pandemickou úrovní.

Skokový pokles cen ropy

Vzhledem k restriktivním opatřením, která v minulém týdnu zavedlo např. Německo, Rakousko a v nynějším týdnu se přidaly další státy, včetně České republiky, lze i s ohledem na aktuální zprávy ohledně nové mutace COVID-19 očekávat, že evropská mobilita a prodeje pohonných hmot v Evropě budou i nadále kleast.

Zprávy o nové mutaci však způsobily skokový pokles cen ropy a je pravděpodobné, že ovlivní i ceny dalších energetických komodit.

Včerejší predikce již neplatí

Přestože z Evropy již přicházely negativní zprávy ohledně rostoucího počtu nakažených, tak mobilita v jiných částech světa, například v Mexiku nebo Brazílii, se zlepšovala.

„Globální mobilita se obecně zlepšuje, i když v Evropě lze vidět sezónně slabší poptávku,“ uváděl v minulém týdnu report Platts.

A přestože Platts predikoval zhoršení situace související s COVID-19, očekával jej spíše v rámci jednoho státu, což již nemusí platit vzhledem k nové mutaci.

Dalším faktorem, který před zprávami o nové mutaci napomohl snížení cen ropy, bylo uvolnění ropných rezerv ze strany USA a dalších států. To mířilo právě na snížení cen pohonných hmot - to se ovšem nemůže rovnat dopadu zprávy o nové, dosud pravděpodobně nejnakažlivější, variantě COVID-19.

Otázkou tak zůstává, jak zareaguje na aktuální vývoj pandemie OPEC+, který bude na začátku měsíce rozhodovat o nastavení ropných škrtů pro následující měsíc. Dle svého dlouhodobého plánu by se ropné škrty měly snížit o dalších 400 tisíc barelů ropy za den.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se