Domů
Ropa
Cena ropy před setkáním představitelů OPEC poklesla

Cena ropy před setkáním představitelů OPEC poklesla

Ropa
Bez komentáře
1. prosinec 2020, 06:40
Daniel Grecman

Cena ropy během pondělního rána poklesla v důsledku obezřetnosti účastníků trhu před dlouho očekáváným setkáním kartelu OPEC a jeho spojenců, kde se má řešit strategie produkce.

Vývoj ceny

Cena ropného kontraktu na příští měsíc v pondělí ráno dle zpravodajského portálu Montel poklesla. V případě ropy Brent o 1,11 $/barel (bbl) na 47,07 $/bbl, u WTI pak o 0,9 $/bbl na 44,63 $/bbl.

V listopadu cena ropy prudce rostla také v důsledku naděje na možnou účinnou vakcínu proti COVID-19, která by s sebou přinesla zvýšenou poptávku po energii.

Meeting OPEC a OPEC+

Představitelé kartelu OPEC se mají sejít v pondělí 30. listopadu. Setkání OPEC+, které krom členských států kartelu OPEC zahrnuje jeho spojence v čele s Ruskem, má pak proběhnou v úterý 1. prosince.

Dle dohody, kterou kartel OPEC a jeho spojenci uzavřeli v dubnu letošního roku, se mají škrty v produkci počátkem nového roku snížit na 5,8 miliónů barelů ropy za den. Produkční škrty skupiny jsou aktuálně na úrovni 7,7 miliónů barelů ropy za den. To znamená, že na trh by bylo dodáváno představiteli OPEC+ o necelé 2 milióny barelů ropy za den více než nyní. V platnosti by pak škrty měly zůstat do dubna 2022.

„Ropní obchodníci zůstávají obezřetní před setkáním [OPEC+] …  rozhodne se, zda skupina producentů prodlouží vysoké produkční škrty, aby vybalancovala světové trhy,“ uvedl ropný analytik ze společnosti Phillip Futures.

Situace na trhu a vakcína proti COVID-19

„OPEC+ by měl snížit produkční škrty od ledna 2021, ale druhá vlna COVID-19 [dále] snížila poptávku po palivu napřič celou zeměkoulí,“ nechal se dále slyšet analytik.

Konzultační společnost Rystad Energy uvedla, že letošní poptávka po ropě může meziročně poklesnout až o 10 %. Kromě toho se dále ve svém nejvíce pravděpodobném scénáři domnívá, že COVID-19 posune vrchol poptávky po ropě už na rok 2030 s denní poptávkou přesahující 106 miliónů barelů ropy za den.

Kartel OPEC před setkáním také revidoval svůj výhled poptávky směrem dolů. Aktuálně počítá s růstem poptávky pro příští rok v průměru o 6,25 miliónů barelů denně na celkových 96,26 miliónů barelů ropy denně.

„Cena ropy bude diktovaná akcemi kartelu OPEC, jelikož se budou projednávat produkční škrty uprostřed nejasné situace na ropném trhu,“ prohlásil analytik australské banky ANZ.

„Podle našich výpočtů by trh mohl být v nadbytku 1,5 až 3 milióny barelů ropy za den během prvního pololetí roku 2021, pokud se škrty neprodlouží. Důvodem jsou především zvyšující se omezení [proti COVID-19] v Evropě a USA,“ řekl dále analytik ANT.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se