Domů
Ropa
Ceny ropy díky OPEC a naději na obchodní dohodu rostou

Ceny ropy díky OPEC a naději na obchodní dohodu rostou

Ropa
Bez komentáře
4. březen 2019, 18:37
ČTK

Ceny ropy na počátku nového týdne rostou. Podporuje je snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zprávy, že Spojené státy a Čína se blíží k uzavření obchodní dohody, která ukončí spor mezi oběma zeměmi poškozující globální ekonomický růst.

Kolem 17:25 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o jedno procento na 65,73 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,4 procenta na 56,57 dolaru za barel.

USA a Čína se zřejmě přiblížily k dohodě, která by měla zrušit americká cla na dovoz čínského zboží v objemu nejméně 200 miliard USD, protože Peking přislíbil strukturální ekonomické změny a zrušení odvetných cel na americké zboží.

Uvedl to v neděli zdroj blízký jednání. Naděje na ukončení obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa dále pomáhají cenám ropy, které již rostou dva měsíce díky dohodě o snížení těžby.

Dodávky ropy od OPEC na trhy se v únoru podle průzkumu agentury Reuters snížily na nejnižší hodnotu za čtyři roky. Přispěla k tomu dohoda mezi členy OPEC a dalšími předními těžaři, a také nedobrovolné snížení těžby ve Venezuele.

Ilustrační foto

OPEC a jeho spojenci se mají setkat ve Vídni 17. a 18. dubna. Neočekává se však, že by učinili nové rozhodnutí o výši těžby. To by mělo padnout až na červnovém zasedání.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentkvěten65,7365,07
New York – NYMEXWTIduben56,5755,80

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Změny v dodávkách ropy do Česka: odpadl Kazachstán, náhradním zdrojem je Saúdská Arábie
16. srpen 2022, 04:30
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se