Domů
Ropa
Ceny ropy díky OPEC a naději na obchodní dohodu rostou

Ceny ropy díky OPEC a naději na obchodní dohodu rostou

Ceny ropy na počátku nového týdne rostou. Podporuje je snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zprávy, že Spojené státy a Čína se blíží k uzavření obchodní dohody, která ukončí spor mezi oběma zeměmi poškozující globální ekonomický růst.

Kolem 17:25 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o jedno procento na 65,73 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,4 procenta na 56,57 dolaru za barel.

USA a Čína se zřejmě přiblížily k dohodě, která by měla zrušit americká cla na dovoz čínského zboží v objemu nejméně 200 miliard USD, protože Peking přislíbil strukturální ekonomické změny a zrušení odvetných cel na americké zboží.

Uvedl to v neděli zdroj blízký jednání. Naděje na ukončení obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa dále pomáhají cenám ropy, které již rostou dva měsíce díky dohodě o snížení těžby.

Dodávky ropy od OPEC na trhy se v únoru podle průzkumu agentury Reuters snížily na nejnižší hodnotu za čtyři roky. Přispěla k tomu dohoda mezi členy OPEC a dalšími předními těžaři, a také nedobrovolné snížení těžby ve Venezuele.

Ilustrační foto

OPEC a jeho spojenci se mají setkat ve Vídni 17. a 18. dubna. Neočekává se však, že by učinili nové rozhodnutí o výši těžby. To by mělo padnout až na červnovém zasedání.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

květen

65,73

65,07

New York – NYMEX

WTI

duben

56,57

55,80

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.