Domů
Ropa
Ceny ropy v pátek vzrostly díky optimismu ohledně poptávky a situace v Indii
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Ceny ropy v pátek vzrostly díky optimismu ohledně poptávky a situace v Indii

Ropa
Bez komentáře
23. květen 2021, 09:06
Daniel Grecman

Ceny ropy během pátečního dne vzrostly, a to v důsledku převládajícího optimismu na trhu spojeného s výhledem ropné poptávky a situací v Indii, kde ropné rafinérie během dubna zvýšily meziročně import ropy lehce přes 10 %, jak informuje zahraniční zpravodajský portál Montel. Většímu růstu cen ropy brání novinky o pokroku ve vyjednáváních ohledně íránského jaderného programu.

Cena kontraktu na ropu s dodávkou během příštího měsíce se pohybuje v případě ropy Brent okolo 66,4 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 63,6 USD/bbl.

„Rovnováha mezi nabídkou a poptávkou je podpůrným faktorem,“ uvedl analytik ING banky v komentáři k dění na ropném trhu. „Poslední obchodní data z Indie ukázala, že rafinérie importovaly během dubna meziročně o 10,3 % více. Což je rovněž více než v březnu, kdy import činil 4,32 bpd.“

Analytici ING dále poznamenávají, že import ropy do Indie vzrostl navzdory tlaku na ropnou poptávku způsobenou poslední vlnou COVID-19.

„Trh je také optimistický před nadcházející letní sezónou, kdy se očekává vysoká poptávka,“ uvádí analytici ANZ banky. „V Evropě se úroveň dopravy na dálnicích blíží úrovni z roku 2019. To samé lze říct o USA, kde jsou řidiči ochotni vyrazit na cestu vzhledem ke zmírňujícím se opatřením.“

I přes vzrůstající optimismus na trhu, který je dán například rychlým oživováním poptávky po ropných produktech v USA a předpokladem obdobného vývoje situace v zemích OECD v následujících měsících, brzdí další růst cen zprávy o pokroku v jednáních ohledně jaderného programu v Íránu.

„Novinky ohledně pokroku v jednáních, které se týkají íránské jaderné dohody, budou pravděpodobně i nadále ovlivňovat ceny ropy,“ zní z ANZ banky.

Írán začal obohacovat uran nad povolený strop 3,67 % poté, co USA od dohody, která byla uzavřena v roce 2015, odstoupily pod vedením prezidenta Trumpa v roce 2018.

Během čtvrtku íránský prezident, Hassan Rúhání, naznačil, že by USA mohly zrušit sankce uvalené na Írán, včetně těch na ropný export.

„Hlavní část dohody byla uzavřena,“ uvedl Rúhání podle tamních medií citovaných agenturou Bloomberg.

Dle odhadu analytiků by zrušení sankcí znamenalo, že by se ropný export Íránu mohl dostat ke konci roku až k 3 milionům bpd.

„Největší indická rafinérie [Indian Oil] už oznámila, že by začala nakupovat íránskou ropu v případě, že by sankce USA byly zrušeny,“ uvádí ANZ banka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se