Domů
Ropa
Ceny ropy v posledním týdnu roku 2020 rostly zejména díky zprávám z USA
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Ceny ropy v posledním týdnu roku 2020 rostly zejména díky zprávám z USA

Ceny ropy v posledním týdnu roku 2020 rostly i v důsledku naděje, že se zvýší přímá podpora v USA občanům zasaženým pandemií COVID-19. Nárůst přímé podpory by měl dle očekávání zvýšit poptávku po energii a stimulovat ekonomický růst. Obavy ohledně dalšího vývoje pandemie a souvisejících karanténních opatření ovšem růst cen limitují.

Cena ropy Brent s dodávkou v březnu se aktuálně pohybuje okolo 51,8 $/bbl, u ropy WTI pak okolo 48,5 $/bbl.

„Vidíme posílení ropného trhu v důsledku pokroku okolo amerického stimulačního balíčku,“ uvedl Gary Cunningham, ředitel průzkumu trhu ve společnosti Tradition Energy.

Trump navrhuje zvýšit přímou podporu Američanům z aktuální výše 600 $/měsíc na 2000 $/měsíc. Senát ovšem jeho návrh zatím nepodpořil.

Zprávy o nové nakažlivější mutaci koronaviru ovšem optimismus mírní a brzdí výraznější růst cen ropy. Podle Tonyho Headricka, analytika společnosti CHS Hedging LLC, můžou ceny ropy vzrůst strměji poté, co celosvětově naberou na síle očkovací programy jednotlivých států.

„Optimismus ohledně vakcinace má schopnost přemoct obavy ohledně koronaviru, které vidíme,“ doplnil Headrick.

Optimismus na trhu byl podpořen také daty od Amerického ropného institutu (API), která ukázala snížení ropných zásob o 4,8 milionů barelů ropy, tedy cca o 1 milion barelů ropy více, než předpokládali například analytici Platts v týdnu končícím 25. prosince.

Setkání OPEC+

Počátkem nového roku, 4. ledna, se mají sejít také zástupci OPEC+, aby projednali nynější stav ropného trhu a rozhodli o tom, zda se aktuální ropné škrty pro měsíc únor zachovají, sníží nebo zvýší.

Rusko, i vzhledem k nedávnému setkání Alexandra Novaka se saúdským princem Abdulazizem, pravděpodobně podpoří stejnou výši škrtů, jako tomu bylo pro leden, tedy 7,2 milionu barelů dle prosincové dohody.

Autor úvodní fotografie: Lindsey G na serveru flick.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
2. leden 2021, 22:42

V současné době se už očkuje a dále běží promořování populace. Leden je u nás poslední měsíc kdy běží naplno epidemie od února už bude tolik lidí promořených, že epidemie už nebude mít sílu zahltit zdravotní systém i když budou otevřené obchody a restaurace ve 2 čtvrtletí už bude počet hospitalizovaných výrazně ovlivňovat očkování rizikových skupin a to povede na konec všech opatření. vyspělé země s málo promořenou populací dojdou do stavu konce epidemie díky očkovaní zhruba o 2 měsíce později. Dále pak nás čeká postupné ochlazování klimatu což povede na růst spotřeby energií, z toho usuzuji ,že teď je nejlepší chvíle ke koupi akcií některých energetických firem, kterých to už je na Vás... Já osobě preferuji ty, které nemají aktiva v jižní Evropě....

Carlos
2. leden 2021, 23:58

Souhlasím s epidemickým náhledem, mé odhady jsou teď kolem 2-2.5 milionu promořených (nevím ale jak moc se podařilo ochránit důchodce), hádám že cca 1-2 miliony to nemohou chytit vůbec (jak se psalo asi 20% po kontaktech se zvířecími viry jsou dost imunní na to aby se virus nedostal dál) a někde jsem četl že odhadem je aktivní infekce asi u 5% lidí, někde jsem to zachytil, takže to máme do konce ledna dalších 1.5 milionu. Nízký odhad 4.5, vysoký 6 milionů se s tím potká. Osobně si myslím že to kolísání 1.1-1.3 je právě už dáno promořením než opatřeními. Otázka je jak by to bylo kdybysme to nahnali už na začátku roku na "Diracův impuls".

Nesouhlasím ale s tím ochlazováním klimatu tak moc. I když by mne samotného zajímalo co se to letos dočerta stalo. Ale můj osobní tip je že za tím jsou uzemněná letadla a pokles tepelných emisí ve vyšších vrstvách troposféry. Nevíte jestli se na to už někdo díval a zkoušel to počítat? Protože vrtulí na moři se omezení letos netýkala, tak asi nejsou za tím suchem co bylo, ale nějak matně si pamatuji jeho jakousi korelaci s ekonomickým růstem.

Juan Convidado
3. leden 2021, 11:29

Co myslíte pod pojmem klima? zemskou atmosféru, hydrosféru, kryosféru, litosféru....?

Která komponenta se bude tedy ochlazovat,jak a kde a v jakém čase to bude probíhat? Kde jste se o tom dozvěděl?

Juan Convidado
3. leden 2021, 11:10

Téma Peak Oil zmizelo z pozornosti masových médií. Což nic nemění na faktech:

-globální vrchol těžby crude&condensate byl dosažen v listopadu 2018 objemem kolem 84500 kbpd a následně prudce klesl i v důsledku Kovidiády až na 70.000 a nyní kolísá kolem 73.000.(EIA,OPEC MOMR)

-cena ropy (WTI) od roku 2008 stále klesá a pohybuje se dále směrem dolů v trajektorii předpovězené v ETP-modelu již v roce 2013 skupinou zvanou „the Hill´s Group“ na podkladě zákonů a vzorců termodynamiky.

-cena ropy musí nadále klesat a v důsledku toho se stane průzkum, těžba , zpracování KONVENČNÍ ropy nerentabilní a zhruba kolem roku 2029 bude těžba této komodity celosvětově zastavena.

-ropa tvoří zhruba 31% celkové spotřeby energie a její valná část(89%) je slouží jako palivo do spalovacích motorů.

Z ETP modelu vyplývá, že těžba ropy nekončí, když už žádná ropa v zemi není, ale když produkce ropy ztratí smysl z hlediska poměru energie vynaložené k těžbě a k energii v ropě obsažené.

Věk ropy neukončí geologie ale termodynamika. Pro světovou ekonomiku to bude patrně jak hospodářský tak i finanční šok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se