Domů
Ropa
Představitelé OPEC+ dospěli k dohodě o těžbě ropy pro rok 2021

Představitelé OPEC+ dospěli k dohodě o těžbě ropy pro rok 2021

Po setkání představitelů OPEC+, které se uskutečnilo na přelomu listopadu a prosince, dospěla skupina producentů ropy k dohodě ohledně jejich produkce pro příští rok. Alespoň tedy do ledna 2021, po zbytek roku budou země pravidelně vyhodnocovat aktuální situaci na trhu a svou těžbu jí přizpůsobovat.

Kompromis

Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se dohodli, že počátkem příštího roku zvýší svou produkci, respektive sníží produkční škrty, o 500 tisíc barelů denně (bpd). Nynější škrty činí celkem 7,7 miliónů bpd, od ledna 2021 tedy budou dosahovat 7,2 miliónů bpd.

Podle původní dohody, kterou představitelé OPEC+ uzavřeli v dubnu letošního roku, se měly produkční škrty počátkem nového roku snížit o necelé 2 milióny bpd na 5,8 miliónů bpd.

Už před setkáním ovšem kartel revidoval svůj výhled poptávky po ropě směrem dolů. Pro rok 2021 počítá s poptávkou dosahující v průměru 96,26 miliónů bpd, což znamená meziroční nárůst cca o 6,25 miliónů bpd.

Rozhodnutí snížit produkční škrty o 500 tisíc barelů denně je vnímáno jako kompromis. Někteří z ministrů OPEC+ byli před setkáním otevřeně proti jakémukoli zvýšení produkce vzhledem k jejich obavě o poptávku.

Variabilní kvóty

Produkční kvóty jednotlivých výrobců ovšem mohou vzrůst nebo se naopak snížit. Ministerský monitorovací výbor (JMMC) OPEC+ se bude jednou měsíčně scházet, počínaje lednem 2021, aby vyhodnotil aktuální stav na ropném trhu a případně podal pozměňovací návrh k nynějšímu plánu.

Podle ruského ministra energetiky, Alexandra Novaka, připadne Rusku z dohodnutého zvýšení produkce zvýšení o 126 tisíc bpd, stejně tak by tomu mělo být v případě Saudské Arábie.

Kromě dohody o zvýšení produkce o 500 tisíc bpd se představitelé OPEC+ domluvili dle vyjádření jednoho delegáta na tom, že členové, kteří své produkční kvóty neplnili, budou muset rozdíl vyrovnat v období mezi dneškem a březnem 2021. Přitom k tomu mohou využít nově přidělený přírůstek produkce, který bude v platnosti od ledna 2021. Zda zůstane v planosti i pro další měsíce, ale zůstává otázkou.

Navýšení těžby plánují i další země

Zvýšení těžby se pak předpokládá také od Norska a Libye. Norsko by mělo počátkem nového roku skončit s dobrovolnými produkčními škrty a navrátit svou výrobu na 1,75 miliónů bpd, tzn. navýšení o 134 tisíc bpd. Produkce Libye se aktuálně pohybuje okolo 1,2 miliónů a předpokládá se, že dále poroste.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.