Domů
Ropa
Představitelé OPEC+ dospěli k dohodě o těžbě ropy pro rok 2021

Představitelé OPEC+ dospěli k dohodě o těžbě ropy pro rok 2021

Ropa
Bez komentáře
9. prosinec 2020, 10:13
Daniel Grecman

Po setkání představitelů OPEC+, které se uskutečnilo na přelomu listopadu a prosince, dospěla skupina producentů ropy k dohodě ohledně jejich produkce pro příští rok. Alespoň tedy do ledna 2021, po zbytek roku budou země pravidelně vyhodnocovat aktuální situaci na trhu a svou těžbu jí přizpůsobovat.

Kompromis

Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se dohodli, že počátkem příštího roku zvýší svou produkci, respektive sníží produkční škrty, o 500 tisíc barelů denně (bpd). Nynější škrty činí celkem 7,7 miliónů bpd, od ledna 2021 tedy budou dosahovat 7,2 miliónů bpd.

Podle původní dohody, kterou představitelé OPEC+ uzavřeli v dubnu letošního roku, se měly produkční škrty počátkem nového roku snížit o necelé 2 milióny bpd na 5,8 miliónů bpd.

Už před setkáním ovšem kartel revidoval svůj výhled poptávky po ropě směrem dolů. Pro rok 2021 počítá s poptávkou dosahující v průměru 96,26 miliónů bpd, což znamená meziroční nárůst cca o 6,25 miliónů bpd.

Rozhodnutí snížit produkční škrty o 500 tisíc barelů denně je vnímáno jako kompromis. Někteří z ministrů OPEC+ byli před setkáním otevřeně proti jakémukoli zvýšení produkce vzhledem k jejich obavě o poptávku.

Variabilní kvóty

Produkční kvóty jednotlivých výrobců ovšem mohou vzrůst nebo se naopak snížit. Ministerský monitorovací výbor (JMMC) OPEC+ se bude jednou měsíčně scházet, počínaje lednem 2021, aby vyhodnotil aktuální stav na ropném trhu a případně podal pozměňovací návrh k nynějšímu plánu.

Podle ruského ministra energetiky, Alexandra Novaka, připadne Rusku z dohodnutého zvýšení produkce zvýšení o 126 tisíc bpd, stejně tak by tomu mělo být v případě Saudské Arábie.

Kromě dohody o zvýšení produkce o 500 tisíc bpd se představitelé OPEC+ domluvili dle vyjádření jednoho delegáta na tom, že členové, kteří své produkční kvóty neplnili, budou muset rozdíl vyrovnat v období mezi dneškem a březnem 2021. Přitom k tomu mohou využít nově přidělený přírůstek produkce, který bude v platnosti od ledna 2021. Zda zůstane v planosti i pro další měsíce, ale zůstává otázkou.

Navýšení těžby plánují i další země

Zvýšení těžby se pak předpokládá také od Norska a Libye. Norsko by mělo počátkem nového roku skončit s dobrovolnými produkčními škrty a navrátit svou výrobu na 1,75 miliónů bpd, tzn. navýšení o 134 tisíc bpd. Produkce Libye se aktuálně pohybuje okolo 1,2 miliónů a předpokládá se, že dále poroste.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Od 5. prosince se do Evropy nedostane po moři ruská ropa. Družba pojede dál
1. prosinec 2022, 20:40
Fiala: Česko bude do roku 2025 nezávislé na ruské Družbě, z Rakouska se rozšíří Transalpinský ropovod
30. listopad 2022, 15:17
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se