Domů
Ropa
Dánsko skončilo s ropným výzkumem v Severním moři, těžbu ropy ukončí do roku 2050
Těžba ropy. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deepwaterhorizonresponse/

Dánsko skončilo s ropným výzkumem v Severním moři, těžbu ropy ukončí do roku 2050

Dánsko se rozhodlo okamžitě ukončit průzkum ložisek zemního plynu a ropy v Severním moři. Cílem země je do roku 2050 úplně skončit s těžbou fosilních paliv a dosáhnout uhlíkové neutrality. Dánská produkce zemního plynu a ropy byla na svém vrcholu před patnácti lety a od té doby klesá.

Dánská vláda minulý týden rozhodla o ukončení těžby ropy a zemního plynu v Severním moři do roku 2050. V rámci svého plánu na konec produkce fosilních paliv tak Dánsko ani nevypíše osmou licenční aukci na průzkumné práce. První průzkumy byly přitom zahájeny v dánských vodách již před 80 lety.

„Nyní ukončujeme fosilní éru a jasně spojujeme naše aktivity v Severním moři s cílem klimatické neutrality do roku 2050,“ uvedl dánský ministr pro klima Dan Jørgensen.

Dánsko má v současné době 55 plošin pro těžbu ropy a zemního plynu na 20 polích. Dánská produkce ropy je v současné době zhruba na čtvrtině svého maxima z roku 2004, které činilo 390 tisíc barelů denně. Nejvyšší hodnoty těžby zemního plynu země dosáhla v roce 2005 s hodnotou 9,2 miliardy metrů krychlových. V současné době Dánsko vytěží zhruba 3,85 milionu metrů krychlových za den.

Uhlíková neutralita do roku 2050

Dánsko v minulém roce přijalo ambiciózní klimatický zákon, v němž se zavázalo, že do roku 2030 dosáhne 70% snížení emisí roku 1990. Země zároveň klimatickým zákonem cílí na uhlíkovou neutralitu do roku 2050.

Snažení Dánska uvítalo ekologické hnutí Greenpeace, které zároveň vyzvalo Spojené království, aby podobné snahy následovalo.

„Pokud chce [Boris] Johnson udržet krok a být globální hybnou silou v přechodu na čistou energii, musí také zrušit další licenční kola na těžbu ropy a plynu. Dále pak musí ukončit veškerý budoucí průzkum a zbavit se zákonného požadavku na maximální těžbu ve vodách Severního moře, “ uvedlo Greenpeace.

Zdroj úvodní fotografie:  Flickr

Komentáře

(1)

Ivan Novák

8. prosinec 2020, 13:43

Ještě by to chtělo přestat pálit zámořskou biomasu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.