Egypt před deseti dny zadržel tanker plující pod vlajkou Ukrajiny, který převážel íránskou ropu přes Suezský průplav. Zpráva o zadržení tankeru byla zveřejněna na Middle East Monitor.

Pokud bude tato zpráva potvrzena, bude se jednat o druhé zadržení tankeru přepravujícího íránskou ropu v posledních dvou týdnech. Prvním případem byl supertanker plující pod vlajkou Panamy, který byl údajně na cestě do Sýrie a byl zadržen s dvěma miliony barely ropy britským námořnictvem na popud USA.

Zpráva o zadržení druhého tankeru s íránskou ropou přichází den poté, co egyptský soud odsoudil profesora z univerzity Al-Azhar, společně 5 dalšími obviněnými, za špionáže pro Írán. Profesor Alaa Moawad byl odsouzen na 15 let, ostatní na doživotí.

Rozsudky byly vydány uprostřed stále rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které je hlavním spojencem Egyptu, přičemž oba státy se snaží vylepšit vyjednávací pozici i vzhledem k možnému jednání ohledně aktualizace jaderné dohody.

Írán v neděli prohlásil, že je připraven obohacovat uran nad hodnotu stanovenou v jaderné dohodě z roku 2015. Na základě této dohody je Íránu dovoleno obohacovat uran do hodnoty 3,67 % podílu izotopu 235U. Dohodnutou hodnotu v neděli překročil, čímž stupňuje tlak na ostatní signatáře jaderné dohody.

Vztahy mezi Íránem a Egyptem jsou napjaté i vzhledem k egyptské podpoře koalice vedené Saúdy proti Hútiům v Jemenu, které dle názoru Saudské Arábie Írán vyzbrojuje.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *