Domů
Ropa
Egypt zadržel další tanker převážející íránskou ropu

Egypt zadržel další tanker převážející íránskou ropu

Egypt před deseti dny zadržel tanker plující pod vlajkou Ukrajiny, který převážel íránskou ropu přes Suezský průplav. Zpráva o zadržení tankeru byla zveřejněna na Middle East Monitor.

Pokud bude tato zpráva potvrzena, bude se jednat o druhé zadržení tankeru přepravujícího íránskou ropu v posledních dvou týdnech. Prvním případem byl supertanker plující pod vlajkou Panamy, který byl údajně na cestě do Sýrie a byl zadržen s dvěma miliony barely ropy britským námořnictvem na popud USA.

Zpráva o zadržení druhého tankeru s íránskou ropou přichází den poté, co egyptský soud odsoudil profesora z univerzity Al-Azhar, společně 5 dalšími obviněnými, za špionáže pro Írán. Profesor Alaa Moawad byl odsouzen na 15 let, ostatní na doživotí.

Rozsudky byly vydány uprostřed stále rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které je hlavním spojencem Egyptu, přičemž oba státy se snaží vylepšit vyjednávací pozici i vzhledem k možnému jednání ohledně aktualizace jaderné dohody.

Írán v neděli prohlásil, že je připraven obohacovat uran nad hodnotu stanovenou v jaderné dohodě z roku 2015. Na základě této dohody je Íránu dovoleno obohacovat uran do hodnoty 3,67 % podílu izotopu 235U. Dohodnutou hodnotu v neděli překročil, čímž stupňuje tlak na ostatní signatáře jaderné dohody.

Vztahy mezi Íránem a Egyptem jsou napjaté i vzhledem k egyptské podpoře koalice vedené Saúdy proti Hútiům v Jemenu, které dle názoru Saudské Arábie Írán vyzbrojuje.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.