Domů
Ropa
EIA: Spojené státy byly i loni největším světovým producentem ropných produktů a plynu

EIA: Spojené státy byly i loni největším světovým producentem ropných produktů a plynu

Spojené státy americké obhájily post největšího světového producenta ropných produktů a zemního plynu i v loňském roce. Podle informací tamní agentury Energy Information Administration (EIA) se země umisťuje na prvním místě žebříčku pravidelně již od roku 2012.

Na pozici největšího těžaře zemního plynu se Spojené státy dostaly poprvé v roce 2009, kdy předběhly Rusko. V případě těžby ropy a výroby jejích produktů překonaly Saúdskou Arábie, do té doby největšího těžaře, v roce 2013. Z pohledu těžby obou komodit a jejich zpracování na další produkty se však USA dostaly na vrchol již v roce 2012, a svou pozici prozatím v každém následujícím roce obhájily.

Do celkového množství ropných produktů EIA započítává široce definovanou třídu kapalných uhlovodíků, zahrnující mimo jiné surovou ropu, ropný kondenzát, lehké i těžké oleje či rafinované produkty získané při zpracování ropy a zemního plynu. V případě samotné těžby surové ropy americká produkce v loňském roce poklesla z průměrných 9,4 milionů barelů za den (bpd) v roce 2015 na 8,9 milionů bpd.

Produkce ropných produktů a zemního plynu ve vybraných zemích mezi lety 2008 a 2016. Zdroj: EIA

Zatímco ve Spojených státech i Rusku je objem ropných produktů a zemního plynu z hlediska celkové energie v palivech srovnatelný, v případě Saúdské Arábie jednoznačně převažuje ropa.

Pozadu nezůstává ani konkurence

Klesající náklady na těžbu a průzkum ložisek umožnily Rusku v posledních měsících a letech významně navyšovat domácí produkci ropy. Podle EIA mají na nárůstu podíl i příznivý daňový systém a kurz rublu, které zemi umožnily v polovině loňského roku navýšit těžbu na rekordní hodnoty.

V případě těžby zemního plynu Rusku pomohl nárůst poptávky v Evropě, kdy poptávka v evropských zemích OECD v loňském roce vzrostla o přibližně 6 %.

V Saúdské Arábii podle EIA nedošlo mezi koncem roku 2014 a loňským rokem k žádným výrazným změnám v objemu těžené ropy. Navzdory rostoucím zásobám a klesajícím cenám na globálním trhu Saúdská Arábie svou produkci nijak významně neomezovala, aby si udržela svůj podíl na trhu. V minulém roce tamní těžba ropy a plynu podle EIA dokonce vzrostla o 3 %.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.