Domů
Ropa
Evropští ropní giganti volají po vytvoření celosvětového trhu s emisními povolenkami

Evropští ropní giganti volají po vytvoření celosvětového trhu s emisními povolenkami

Světové vlády čelí tlaku ropných a plynových společností na zavedení systému oceňování uhlíkových emisích.

Společnosti jako BG group, BP, Eni, Royal Dutch Shell, Statoil a Total, dlouho kritizované za nedostatečnou činnost ve snaze omezování klimatických změn, zastávají názor, že zavedení systému oceňování emisí by vedlo ke snížení nejistoty a zavádění cenově efektivních nízkouhlíkových technologií.

Ve společném prohlášení uvedly, že současný trend vypouštění emisí skleníkových plynů je příliš vysoký a neslučitelný s cílem OSN udržet globální oteplení pod hranicí 2°C.

„Náš průmysl čelí výzvě: musíme pokrýt zvyšující se energetickou poptávku s menším objemem vypouštěného CO2. Jsme připraveni postavit se této výzvě a sehrát svou roli,“ nechali se slyšet zástupci těchto šesti společností.

„Pevně věříme, že zpoplatnění emisí povede k omezení vysoko emisních technologií a sníží nejistotu, což povzbudí investice do vhodných nízkouhlíkových technologií a vhodných zdrojů správným tempem,“ dodali.

Připojí se i Amerika?

Američtí ropní giganti ExxonMobil a Chevron se však k této iniciativě zatím nepřipojují.

„Je patrné, že pohled na danou věc se na každé straně Atlantiku odlišuje,“ řekl Patrick Pouyanne, generální ředitel společnosti Total. Dále oznámil, že je v jednání s oběma zmíněnými giganty a doufá, že se jeden z nich k evropské iniciativě v brzké době připojí.

Poyanne se se svými protějšky ze společností BP, Shell a Statoil již sešel v Oslu, kde se dohodli na společné evropské iniciativě. „Místo čekání na sebemenší shodu jsme dospěli k názoru, že se jako největší evropské ropné společnosti musíme zavázat, aniž bychom čekali na americkou stranu,“ komentoval rozhodnutí společností.

Systém oceňování emisí oxidu uhličitého již v Evropě do jisté míry zaveden je a to v podobě EU ETS. Mezi zařízení, která pod EU ETS spadají, jsou zejména elektrárny, teplárny a velké průmyslové podniky. Tento systém však v blízké budoucnosti čeká reforma, jelikož současné nízké ceny za emisní povolenky dostatečně nemotivují provozovatele zařízení k snižování vypouštěných emisí.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.