Domů
Ropa
Evropští ropní giganti volají po vytvoření celosvětového trhu s emisními povolenkami

Evropští ropní giganti volají po vytvoření celosvětového trhu s emisními povolenkami

Světové vlády čelí tlaku ropných a plynových společností na zavedení systému oceňování uhlíkových emisích.

Společnosti jako BG group, BP, Eni, Royal Dutch Shell, Statoil a Total, dlouho kritizované za nedostatečnou činnost ve snaze omezování klimatických změn, zastávají názor, že zavedení systému oceňování emisí by vedlo ke snížení nejistoty a zavádění cenově efektivních nízkouhlíkových technologií.

Ve společném prohlášení uvedly, že současný trend vypouštění emisí skleníkových plynů je příliš vysoký a neslučitelný s cílem OSN udržet globální oteplení pod hranicí 2°C.

„Náš průmysl čelí výzvě: musíme pokrýt zvyšující se energetickou poptávku s menším objemem vypouštěného CO2. Jsme připraveni postavit se této výzvě a sehrát svou roli,“ nechali se slyšet zástupci těchto šesti společností.

„Pevně věříme, že zpoplatnění emisí povede k omezení vysoko emisních technologií a sníží nejistotu, což povzbudí investice do vhodných nízkouhlíkových technologií a vhodných zdrojů správným tempem,“ dodali.

Připojí se i Amerika?

Američtí ropní giganti ExxonMobil a Chevron se však k této iniciativě zatím nepřipojují.

„Je patrné, že pohled na danou věc se na každé straně Atlantiku odlišuje,“ řekl Patrick Pouyanne, generální ředitel společnosti Total. Dále oznámil, že je v jednání s oběma zmíněnými giganty a doufá, že se jeden z nich k evropské iniciativě v brzké době připojí.

Poyanne se se svými protějšky ze společností BP, Shell a Statoil již sešel v Oslu, kde se dohodli na společné evropské iniciativě. „Místo čekání na sebemenší shodu jsme dospěli k názoru, že se jako největší evropské ropné společnosti musíme zavázat, aniž bychom čekali na americkou stranu,“ komentoval rozhodnutí společností.

Systém oceňování emisí oxidu uhličitého již v Evropě do jisté míry zaveden je a to v podobě EU ETS. Mezi zařízení, která pod EU ETS spadají, jsou zejména elektrárny, teplárny a velké průmyslové podniky. Tento systém však v blízké budoucnosti čeká reforma, jelikož současné nízké ceny za emisní povolenky dostatečně nemotivují provozovatele zařízení k snižování vypouštěných emisí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.