Domů
Ropa
ExxonMobil reaguje na světovou klimatickou politiku
Autor: Minale Tattersfield, https://www.flickr.com/photos/minaletattersfield/

ExxonMobil reaguje na světovou klimatickou politiku

ExxonMobil, světový lídr ropného průmyslu, čelí tlaku ze strany akcionářů, kteří volají po přehodnocení budoucího směřování společnosti a jejího postoje k problematice dopadu klimatických změn. Na proběhlé středeční valné hromadě hlasovala 62% většina podílníků o faktickém vyslovení nedůvěry současného managementu společnosti, který prý nedostatečně své akcionáře informuje o tom, jaký faktický dopad mají klimatické změny na chod firmy.

Edward Manson, zástupce jednoho z největších investorů společnosti, který inicioval historické hlasování, prohlásil, že hlasování je na místě vzhledem k tomu, že globální změny jsou materiálním rizikovým faktorem pro business a pro akcionáře je důležité vědět, jak bude společnost reagovat na budoucí změny klimatu a tedy i na přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku, který je nyní již nevyhnutelná.

Hlasováním je nyní společnost vázána a vedení bude nuceno provést pravidelný „stress test“, jehož cílem bude zjistit, jak bude budoucí výnosnost vkladů ovlivněna environmentálními regulacemi a rozvojem nových zelených technologií. Podobné hlasování přitom bylo iniciováno již minulý rok, kdy ale návrh na spuštění stress testu neprošel.

Akcionáři volají po přechodu k nízkouhlíkovém trendu

Již na začátku měsíce se podobně vyslovili akcionáři i dalších společností obchodujících s ropnými produkty – PPL a Occidental Petroleum. Výsledkem jejich valných hromad byly rezoluce nutící vedení společností k vydání detailních průzkumů týkajících se vlivu současné světové  klimatické politiky na výnosy.

Největší akcionáři vedoucích světových ropných firem ve svých prohlášeních oznámili, že výsledky těchto několika nedávných hlasování jasně ukazují, že požadavkem akcionářů je zcela jistě přechod a uzpůsobení ekonomického modelu společností na low-carbon trend.

Změna klimatu a environmentálních politik je v současnosti jednou z největších hrozeb pro ropný průmysl obecně. Volají tedy po lepší informovanosti od vedení společností a seznámení s plány na řešení možného krizového stavu v tomto odvětví.

Autor úvodní fotografie: Minale Tattersfield

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.