Domů
Komoditní trhy
Těžba ropy a plynu z břidlic by v USA měla v únoru dosáhnout nového rekordu
Vrtací souprava pro těžbu ropy a zemního plynu
Zdroj: MaxPixel / CC0 Public Domain

Těžba ropy a plynu z břidlic by v USA měla v únoru dosáhnout nového rekordu

Aktuální energetická krize, která v posledních měsících způsobila prudký nárůst cen energetických komodit na globálních trzích, je silným impulzem pro těžaře fosilních paliv. Podle americké vládní agentury by tak tamní těžba ropy a zemního plynu z hlavních břidlicových ložisek měla v následujícím měsíci vzrůst na rekordní hodnoty.

Těžba ropy v hlavních oblastech těžby z břidlicových ložisek v USA by podle predikcí tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) měla v únoru vzrůst o zhruba 77 tisíc barelů denně (bpd), a dosáhnout tak nového rekordu o hodnotě 9,38 milionů bpd. Růst bude podle agentury nicméně nejnižší za poslední více než rok, jelikož jej brzdí nižší produktivita jednotlivých vrtů a inflace, která má negativní vliv na objem finančních prostředků, které mohou těžaři soustředit na rozvoj těžby.

EIA dle agentury Reuters očekává, že v únoru by měly růst táhnout ze zhruba 40 % ložiska v oblasti Permské pánve ve státech Texas a Nové Mexiko, které jsou hlavní oblastí výskytu hlavních břidlicových formací v USA. Těžba v tomto regionu by tak v únoru měla vzrůst na rekordních 5,6 milionů bpd.

Kromě těžby ropy by v únoru měla ve Spojených státech rovněž růst i těžba zemního plynu. Podle predikcí EIA by celkově měla těžba břidlicového plynu v hlavních oblastech těžby stoupnout o zhruba půl miliardy stop krychlových denně (bcf/d) na rekordních 96,7 bcf/d, což odpovídá přibližně 2,7 miliardám metrů krychlových plynu denně. Těžba zemního plynu v USA v posledních letech, s výjimkou roku 2020, stabilně rostla a každoročně přepisovala rekordy.

Pro udržení těžby a její případné navyšování je zásadní počet nových vrtů, který se podle agentury v prosinci s 1011 vrty vyšplhal na nejvyšší hodnotu od března 2020, kdy rozvoj těžby v USA i jiných oblastech světa začala výrazně omezovat koronavirová pandemie a její negativní dopad na poptávku po energetických komoditách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
18. leden 2023, 12:51

takze postfakticka doba? Za pokles mohla kovidova situacia a nie taxonomia, podla ktorej je ropa a plyn fuj? Tezari, investujte, zachranujete nam zadel, potom sa vam obratime chrbtom.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se