Domů
Ropa
Těžba ropy a plynu v Severním moři je na rekordním minimu

Těžba ropy a plynu v Severním moři je na rekordním minimu

Těžba ropy v Severním moři klesla na historická minima. Náklady na těžbu mnohých vrtů ve Velké Británii a Norsku přesahují současné ceny ropy a zemního plynu.

Velká Británie měla 19. ledna v provozu 63 % ropných a plynových vrtů, uvádí to data společnosti RigLogix. Jedná se o nejnižší hodnotu od roku 2000, kdy společnost začala data sledovat. V podobné situaci je Norsko, které je se 71 % provozovaných vrtů také na historickém minimu.

Těžaři v regionu, produkující ropu Brent, posílili těžbu v posledních dvou letech, ve kterých byly zahájeny projekty schválené v době, kdy cena ropy dosahovala 100 dolarů za barel. Pád cen mnohé z nich donutil změnit své plány růstu a začít snižovat výdaje a personál. Společnost BP má v úmyslu v následujících 2 letech snížit počet pracovníků o 600 a navýšit tak úbytek 90 000 pracovních míst, který průmysl v regionu zaznamenal od počátku roku 2014.

Cena ropy Brent klesla od června 2014 o 72 % na své dvanáctileté minimum pod 30 dolarů za barel, když světová nabídka převážila poptávku. V pátek cena vzrostla o 10 % na 32,18 dolarů za barel, ačkoliv některé banky předpokládají pokles ceny ropy až k 20 dolarům za barel.

Náklady na těžbu mnohých vrtů přesahují současnou cenu ropy

„V Severním moři Velké Británie se provozní náklady na těžbu pohybují mezi 15 až 45 dolary za barel. To odepisuje několik vrtů z trhu.“
Kate Sloanová, analytička Macquarie Group

Sloanová dodává, že mnoho starších ropných polí má provozní náklady na horní hranici tohoto rozpětí, jelikož vyžadují specializovanou technologii vrtů pro prodloužení jejich životnosti.

Norská vláda v roce 2012 zveřejnila těžební náklady tamních společností, které jsou nejvyšší na světě, až o 45 % vyšší než ve Velké Británii. Ačkoliv norští těžaři mají nárok získat část svých nákladů od státu zpět, mnohé projekty byly zastaveny.

Společnost Statoil ASA, která těží více než 70 % norské produkce ropy a zemního plynu podle vlastních dat vyřadila za posledních 18 měsíců produkci ekvivalentní čtyřleté těžbě jednoho vrtu.

Nebude trvat dlouho a v Severním moři se vytvoří hřbitov ropných plošin, prohlásila norská společnost Nordea Markets v listopadu. Na tento rok je v Norsku plánováno 30 průzkumných vrtů, což je v porovnání s 57 v roce 2015 téměř polovina.

Úvodní fotografie: Enrico Strocchi

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se