Kolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

22. březen 2020, 11:31
DomůRopaKolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

Odhaduje se, že na ropný trh bude od 1. dubna letošního roku dodáno až o 3 miliony barelů ropy za den (bpd) navíc oproti současnému stavu. Z toho dva miliony barelů mohou země ze společenství OPEC+ ovlivnit přímo na základě jejich aktuálně dostupných produkčních kapacit a uskladněných zásob. Další milion by mohl být dodán na trh z Libye.

COVID-19 a nadměrná nabídka

Společnost Rystad Energy vypočítala, že před setkáním OPEC+ ve Vídni bylo zapotřebí snížit dodávané množství ropy na trh o 2 miliony bpd, aby došlo k vybalancování trhu. Ve Vídni ovšem k dohodě prohlubující ropné škrty, jakožto ani k dohodě prodlužující ty současné, nedošlo.

Od té doby celosvětová poptávka prudce klesla v důsledku krize v letecké dopravě, průmyslových odstávek, karantén a dalších opatření spojených se šířením viru COVID-19.

Predikce Rystadu

Saúdská Arábie plánuje dodávat na trh 12,3 mil. bpd, dle Rystadu je jejich aktuální produkční kapacita v krátkodobém horizontu 11,5 mil. bpd. Pro duben se počítá s dodávkou v rozmezí mezi 10,8 až 11 mil. bpd, pro květen pak s 11,2 mil. bpd. Únorová dodávka činila 9,8 mil. bpd.

„Každá velká politická mocnost potřebuje někdy připomenout protivníkům a konkurentům její sílu. Věříme, že Saúdská Arábie chce udělit trhu lekci,“ komentoval aktuální situaci na trhu Bjørnar Tonhaugen z Rystad Energy.

Dle ruského ministra Alexandra Novaka je Rusko schopno v příštích 90 dnech zvýšit svou produkci alespoň o 300 tis. bpd, data Rystadu počítají s konzervativním odhadem 200 tis. bpd.

U SAE se počítá se zvýšením produkce o 200 tis. bpd na 3,2 mil. bpd.  U Kuvajtu o 110 tis. bpd na 2,8 mil. bpd. Poslední hlavní zemí s velkou dostupnou volnou kapacitou je Irák. V dubnu může zvýšit svou produkci o 250 tis. bpd na 4,9 mil. bpd.

Cena ropy by proto mohla v dubnu dále poklesnout, přestože je ze strany obchodníků s určitým zvýšením produkce kalkulováno.

Ropný trh musí rovněž brát v potaz aktuální situaci v Libyi. Její produkční kapacita je 2,8 milionů bpd. Současná produkce přitom nepřesahuje, v důsledku občanské války, 100 tis. bpd.

Dopad na producenty s vyššími náklady na těžbu ropy

Dle Rystadu existuje také reálné riziko zastavení výroby v některých zemích, například v USA, v důsledku kolapsu spotových cen ropy v případě, že takto nízké ceny přetrvají delší dobu.

V dotčených zemích by pak byly krátkodobě otestovány ropné zásoby.