Domů
Ropa
Kolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

Kolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

Odhaduje se, že na ropný trh bude od 1. dubna letošního roku dodáno až o 3 miliony barelů ropy za den (bpd) navíc oproti současnému stavu. Z toho dva miliony barelů mohou země ze společenství OPEC+ ovlivnit přímo na základě jejich aktuálně dostupných produkčních kapacit a uskladněných zásob. Další milion by mohl být dodán na trh z Libye.

COVID-19 a nadměrná nabídka

Společnost Rystad Energy vypočítala, že před setkáním OPEC+ ve Vídni bylo zapotřebí snížit dodávané množství ropy na trh o 2 miliony bpd, aby došlo k vybalancování trhu. Ve Vídni ovšem k dohodě prohlubující ropné škrty, jakožto ani k dohodě prodlužující ty současné, nedošlo.

Od té doby celosvětová poptávka prudce klesla v důsledku krize v letecké dopravě, průmyslových odstávek, karantén a dalších opatření spojených se šířením viru COVID-19.

Predikce Rystadu

Saúdská Arábie plánuje dodávat na trh 12,3 mil. bpd, dle Rystadu je jejich aktuální produkční kapacita v krátkodobém horizontu 11,5 mil. bpd. Pro duben se počítá s dodávkou v rozmezí mezi 10,8 až 11 mil. bpd, pro květen pak s 11,2 mil. bpd. Únorová dodávka činila 9,8 mil. bpd.

„Každá velká politická mocnost potřebuje někdy připomenout protivníkům a konkurentům její sílu. Věříme, že Saúdská Arábie chce udělit trhu lekci,“ komentoval aktuální situaci na trhu Bjørnar Tonhaugen z Rystad Energy.

Dle ruského ministra Alexandra Novaka je Rusko schopno v příštích 90 dnech zvýšit svou produkci alespoň o 300 tis. bpd, data Rystadu počítají s konzervativním odhadem 200 tis. bpd.

U SAE se počítá se zvýšením produkce o 200 tis. bpd na 3,2 mil. bpd.  U Kuvajtu o 110 tis. bpd na 2,8 mil. bpd. Poslední hlavní zemí s velkou dostupnou volnou kapacitou je Irák. V dubnu může zvýšit svou produkci o 250 tis. bpd na 4,9 mil. bpd.

Cena ropy by proto mohla v dubnu dále poklesnout, přestože je ze strany obchodníků s určitým zvýšením produkce kalkulováno.

Ropný trh musí rovněž brát v potaz aktuální situaci v Libyi. Její produkční kapacita je 2,8 milionů bpd. Současná produkce přitom nepřesahuje, v důsledku občanské války, 100 tis. bpd.

Dopad na producenty s vyššími náklady na těžbu ropy

Dle Rystadu existuje také reálné riziko zastavení výroby v některých zemích, například v USA, v důsledku kolapsu spotových cen ropy v případě, že takto nízké ceny přetrvají delší dobu.

V dotčených zemích by pak byly krátkodobě otestovány ropné zásoby.

Komentáře

(23)

PE

22. březen 2020, 15:39

Co na to svedska ,,GRETA,,?

Milan Vaněček

22. březen 2020, 15:47

Levná ropa a současně nynější kolaps mezistátního cestování je výborná zpráva

pro velkou většinu obyčejných lidí (a to druhé taky pro přírodu).

A USA to ustojí, budou vykupovat ropu z frakování za vyšší podporovanou cenu do svých ropných zásob.

Rusko to taky ustojí (co mu zbývá), nakonec na to doplatí Saudská Arabie,

která to vyvolala.

Josef

22. březen 2020, 18:55

Pane Vaněčku, kdyby bylo na zelených, které podporujete, tak tu současnou epidemii nechají rozjet, aby ze společnosti odstranily staré a nemocné patrně byste to nepřežil. Viz televize ARD....

Milan Vaněček

22. březen 2020, 20:24

Pane Josef, konzervativní, neliberální zelení jako já jsou pravý opak toho, co "rudí multikulti zelení" nebo "atomhujeři".

Ale k tomu musíte dozrát, snad Vám to za 10 či 20 let dojde.

Kdyby jste měl strýce sedláka a do 15 let k němu jezdil na prázdniny a kdyby jste pracoval (vždy na pár měsíců v roce) skoro 20 let v silně ekologickém Švýcarsku, tak by jste byl asi taky jako já.

Co předvádí naše nebo německé veřejnoprávní televize, to jsou ubohé honby za "senzací", které nemají s veřejnou službou a s reálným životem nic společného ....

Ještě že naše zdravotnictví funguje, už mi jednou zachránili život.

Tož tak.

Josef

22. březen 2020, 22:59

Je skvělé že jste dojížděl jako kluk občas ke strýci, jinak Švýcarsko je na tom co se týče počtu ku celkové populaci hůře než Itálie. Ti mrtví tam ještě přijdou. Krom toho já se zabývám mimo jiné i zemědělstvím tak mě prosím přestaňte poučovat žvásty o ekofarmaření nic o tom nevíte a umřel byste hlady, kdyby se na to najelo. Většina kalorií co sníte je z fosilních paliv a díky tomu jsou potraviny dostupné každému kromě malé části rozvojového světa, kde je jich nedostatek. U nás jsou navíc extrémně levné právě díky velké spotřebě levné energie, ale i chemie, která se používá při jejich výrobě. Víte co je pozitivní na koronaviru že lidé si konečně uvědomí, že to jejich pohodlíčko může velice rychle skončit -( tím samozřejmě nemyslím Vás, protože vy bohužel nechápete ani základní souvislosti), ale kdyby třeba vybuchla velká sopka, tak se nemusí urodit na polovině světa - ČR je ze 40% závislá na dovozech potravin. Všichni by ihned zakázali vývoz potravin a kde bychom byly ? Pak by přišla krize dodávek energií, protože exportéři by přesunuli svoje zdroje do zemědělství, takže byste měl studený dům, neměl byste co jíst. Víte ono v krizi se také ukazuje kdo jaký je někdo posílá ochranné pomůcky někdo lékaře a někdo zase chce pro sebe vakcínu a testuje sonické zbraně a některé uskupení států se káže jako zbytečné. Svět se hodně změní a mnohem více než si myslíte.

Carlos

22. březen 2020, 23:33

Zase s tou sopkou neblbněte, 2020 je sviňa a ještě by se to mohlo stát... (Yellowstone se prý nějak divně hýbe)

Ano, někdo posílá pomoc a někdo jiný tají, obchoduje a dělá z toho PR.

Jo a co se týče EU, tak to se musí lidi rozhodnout co chtějí, nelze ji mít Schrödingerovskou, slabou a silnou zároveň, pokud by měla současnou krizi řešit, tak by jí musely k tomu být dány dostatečné kompetence, což se vzhledem k obecnému stavu poslední dekády nechtělo. To že si tu státy navzájem něco kradou a pod. je jen a pouze důsledek nedostatečné integrace EU, které státní politici nedali možnost udělat takové kroky aby jednak státy tuto možnost neměly a jednak srovnala třeba minimální mzdu v jednotlivých zemích nějakou minimální minimální mzdou, což by do jisté míry řešilo problém toho že někdo někoho přeplatí.

Milan Vaněček

23. březen 2020, 00:03

Snad Vám to za 20 let dojde, když ne taky se nic nestane.

Sam kreativní Moravský koment

27. březen 2020, 08:44

Máte pravdu, Rusko ustojí všechno, víme to už od II. světové...

Jan Veselý

22. březen 2020, 16:21

Greta na to, že kdo jezdí na elektriku, nemusí takové cenové výkyvy řešit. Jezdí levně pořád.

I bez toho mazlavého černého svinstva.

Emil

22. březen 2020, 17:04

Jen nesmíte nabíjet u veřejných nabíječek, kde jsou cenové výkyvy daleko větší, a musíte předstírat, že pořizovací cena vozu se do toho "jezdí levně" nepočítá.

Jan Veselý

22. březen 2020, 17:12

Ale počítá, jen se svými předpoklady nesmíte omezovat na individuální automobilovou dopravu.

Emil

22. březen 2020, 17:23

Teorie hezká, škoda jen, že tam kam nejčastěji jezdím, nic na elektriku nejezdí...

Kalfa

23. březen 2020, 15:57

A ještě k tomu je zdráv, jelikož celou noc na rotopedu nabíjí baterky.

Jan Veselý

23. březen 2020, 17:55

Tohle je trapné i jako pokus o vtip.

Jan Veselý

24. březen 2020, 09:57

Trapný troll, nekrmit.

Carlos

24. březen 2020, 12:21

Pane, vy jste blb!

Nakopat Gretu

24. březen 2020, 15:13

Ten pokus o vtip je docela vtipný. Tak šup na rotoped, zítra jedete na nákup.

PE

22. březen 2020, 16:45

Za Trampem pres more atd..to resit musela...

energetik II

22. březen 2020, 22:42

V USA jen za dnešek stoupl počet nakažených ze 24 000 na 33 000 , tedy o 9000 , + 38 % za den.. Slušné. Tohle nebylo ani v Číně , takže jsem docela zvědav, jak se s tím pan Trump a zdravotnictví USA popasuje. Trump chce zatím posílat na každého dospělého Američana do rodin 1000 USD a na dítě 500 USD podpory měsíčně. Jsou to tzv. "Peníze z vrtulníku", bratru toho má být se vším všudy za 2 biliony Dolarů. Deficity státního rozpočtu USA tak poletí nahoru možná k těm 2 bilionům ročně, zatím to měl být "jenom" 1 bilion. I když je Dolar světovou rezervní měnou, přesto se mi současný hrubý státní dluh USA - 108 % HDP zdá být už dostatečně vysoký , my máme 30 %, Německo - 60 %.

Dušan

23. březen 2020, 20:38

No len teraz spoznajú Amíci akého "alternatívneho" vola zvolili ...

Koronavírus to totiž nevidí "alternatívne", ale reálne a bude zabíjať rovnako Američanov ako Číňanov ....

Tu nepomôže žiadny marketing, ani premaľovávanie reality na ružovo.

USA majú "zatiaľ" dôveru trhov .... ono, totiž nie je veľmi alternatíva za dolár a tak to ešte môže USA ustáť a inflačné peniaze sa "len" rozptýlia po svete, ale už sa dosť hazarduje s dôverou trhov do budúcnosti.

Blbé akurát je to, že pokým naše problémy svet nezujímajú ... problémy USA sú i našimi problémami ....

All ...

23. březen 2020, 00:24

Z čeho navyšují tu těžbu ... pamatuji si na výroky, podle kterých jim ta ropa měla už dávno dojít.

Milan Vaněček

23. březen 2020, 20:39

I cena silové elektřiny jde dolů, už je pod 40 EUR za megawatthodinu.

Sam kreativní Moravský koment

27. březen 2020, 08:50

Jakoby nestačil ten koronavirus, teď ještě hrozí, že se přijde záplava benzínu a nafty a ropy a my se utopíme. Obchody jsou zavřený a plavací kolo mám doma steřelý. A ani v autě už nemáme duše. Ty duše z bicyklu mne neunesou. Asi bych si měl pořídit fůru dřeva stlouci si vor.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.