Domů
Ropa
Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí kvůli průzkumným vrtům v moři
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí kvůli průzkumným vrtům v moři

Ropa
1 komentář
5. květen 2019, 16:34
ČTK

Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy. Krok odsoudilo řecké a kyperské ministerstvo zahraničí i kyperský prezident Nikos Anastasiadis, podle něhož tím Ankara podkopává snahu o obnovení rozhovorů o sjednocení Kypru. Znepokojení vyjádřila v sobotu i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

„Naléhavě vyzýváme Turecko, aby prokázalo zdrženlivost, respektovalo svrchovanost práv Kypru v jeho výlučné ekonomické zóně a zdrželo se jakýchkoli nelegálních kroků, na něž bude EU náležitě reagovat v plné solidaritě s Kyprem,“ uvedla v sobotu Mogheriniová.

Kyperské ministerstvo zahraničí označilo vyslání tureckých lodí za porušení mezinárodního a evropského práva i svrchovanosti Kyperské republiky. Podle místních médií se kyperský prezident Anastasiadis chystá záležitost předložit na čtvrtečním neformálním summitu EU v Rumunsku.

Na prohlášení Mogheriniové a kyperské vlády dnes reagoval turecký ministr obrany Hulusi Akar, který prohlásil, že Ankara je jako „garantská země“ povinna hájit zájmy lidu Severokyperské turecké republiky. Ta vznikla na severu ostrova, když tam v roce 1974 Turecko vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Ministr Akar dnes také podle turecké státní agentury Anadolu vyzval Řecko, aby mělo „zdravý rozum“. Energetické zdroje v Egejském moři a východním Středomoří by podle tureckého ministra měly sloužit jako „most k míru, dialogu a vzájemné spolupráci“.

Turecko je už několik let ve sporu s Aténami a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního pobřeží Kypru, kde už provádí průzkumné vrty mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern Exxon Mobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat i obyvatelé Severního Kypru.

Podle řeckého deníku Kathimerini vyplula z tureckého přístavu Antalya v pátek ráno turecká loď Fatih s vrtnou plošinou doprovázená několika dalšími plavidly a ve východním Středomoří se podle kyperských médií chystá provádět průzkumné vrty až do začátku září. Zatím není jasné, zda s nimi začne ve výlučné ekonomické zóně (EEZ), nebo jen poblíž, uvedl v sobotu deník Kathimerini.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
6. květen 2019, 09:14

Na Kypru je politická situace velmi komplikovaná . Sever ostrova obsadilo roku 1974 Turecko/NATO/ , aby tam ochránilo Turky v situaci, kdy v Řecku docházelo ke státnímu převratu. Navlas stejná situace, jako na Východní Ukrajině 2014 , kdy šlo zase o ochranu Rusů při státním převratu v Kyjevě. A to by myslím mohlo k politice stačit. Jen dodám, že na Turky okupovanou severní část Kypru ročně létají tisíce Čechů na dovolenou. Nezákonná okupace tohoto území státem NATO jim vůbec nevadí, ani těm cestovkám. Nechci tu rozvíjet politiku a tak na mne nikdo nereagujte, nemá to cenu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se