Domů
Ropa
Mezinárodní agentura pro energii: Poptávka po ropě bude letos díky Číně rekordní

Mezinárodní agentura pro energii: Poptávka po ropě bude letos díky Číně rekordní

Ropa
2 komentáře
18. leden 2023, 14:31
ČTK

Celosvětová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,9 milionu barelů denně na rekordních 101,7 milionu barelů za den, z velké části k tomu přispěje zrušení koronavirových omezení v Číně. V pravidelné měsíční zprávě o výhledu trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zavedení cenového stropu na ruskou ropu v rámci západních sankcí by ale podle agentury mohlo ohrozit dodávky ropy.

„Výhledu trhu s ropou na rok 2023 dominují dvě divoké karty – Rusko a Čína,“ uvedla IEA.

Nabídka ruské ropy pod vlivem sankcí klesne, zatímco Čína se stane hnací silou a bude se letos podílet na celkovém růstu poptávky téměř polovinou.

Slabá průmyslová aktivita a mírné počasí v posledním čtvrtletí loňského roku snížily poptávku po ropě v členských zemích Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj (OECD) téměř o jeden milion barelů denně. V zemích mimo OECD se poptávka o 500.000 barelů denně zvýšila.

Zpráva IEA ukázala, že vývoz ropy z Ruska klesl v prosinci meziměsíčně o 200.000 barelů denně na 7,8 milionu barelů za den. Dodávky ruské ropy do EU se po zavedení embarga a cenového stropu snížily. Vývoz nafty se ale dostal na několikaleté maximum 1,2 milionu barelů denně. Z toho 720.000 barelů denně směřovalo do EU. Slevy na ruskou ropu pak minulý měsíc snížily příjmy z jejího prodeje o tři miliardy USD (66,3 miliardy Kč) na 12,6 miliardy USD, nejníže od února 2021.

Celosvětové zásoby ropy se v listopadu měsíčně zvýšily o 79,1 milionu barelů a dostaly se nejvýše od října 2021. K růstu přispěly hlavně země mimo OECD a ropa v tankerech na moři. Tankery nyní musejí plout výrazně delší vzdálenosti kvůli změně zásobovacích tras z Ruska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
19. leden 2023, 00:18

Čína konečně pochopila, že je třeba udělat tečku za covidem a že je naprosto nutné promořit populaci, v současnosti už jim klesají počty lidí v nemocnicích , takže mohou uvolnit zbytek opatření. To samozřejmě povede na hospodářský boom a růst spotřeby ropy tu dostane Čína levně z Ruska stejně jako plyn místo nás , takže bude mít dost levných klíčových surovin. Životní úroveň tam proto rychle poroste a tím v celé jižní a JV Asii 3 miliardy lidí budou v příštích 3 letech velmi rychle bohatnout. My na to budeme tak akorát koukat, protože někoho kdo dává sankce tam jako dodavatele opravdu nepotřebují, takže tam budeme prosperovat asi jako naše Škodovka a budeme se tvářit jak se všechno v pořádku a jak jsme skvělí. Jo a taky budeme zbrojit takže budeme chudí a budete řinčet zbraněmi. ( přesně jako před rokem 89... )

Antonín Mikeš
19. leden 2023, 08:46

A co navrhujete? Odvolat sankce a nezbrojit?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se