Domů
Ropa
MND bude na Ukrajině spolupracovat se státním Naftogazem na průzkumu a těžbě
těžba ropy zrychluje

MND bude na Ukrajině spolupracovat se státním Naftogazem na průzkumu a těžbě

Ropa
3 komentáře
11. říjen 2022, 17:31
ČTK

Hodonínská těžařská společnost MND bude spolupracovat s ukrajinským státní podnikem Naftogaz na geologickém průzkumu a těžbě ropy a plynu na západě Ukrajiny. Memorandum o porozumění a možné spolupráci firmy podepsaly minulý týden v Praze za účasti zástupců ukrajinského velvyslanectví. V tiskové zprávě to dnes napsala mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková. Projekt podle MND pomůže stabilizovat energetickou situaci na Ukrajině a zvýšit energetickou bezpečnost v Evropě.

MND uvádí, že západní Ukrajina je pro těžbu perspektivní region. MND, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, už má ve Lvovské oblasti s Ukrajinci společný podnik, který tam plyn těží v pěti ložiscích. Zároveň tam buduje větrný park pro výrobu elektřiny. Jeho dostavbu a zprovoznění zatím oddálil ruský vpád na Ukrajinu a dosud trvající válka.

MND má mnohaleté zkušenosti s těžbou uhlovodíků na jižní Moravě a jeho dceřiná společnost MND Drilling&Services patří k velkým vrtným kontraktorům. Česká a ukrajinská společnost nyní chtějí spojit své možnosti a znalosti západní Ukrajiny a využít potenciál dosud méně prozkoumaných oblastí.

„Nečekáme na konec války. I nadále se snažíme získávat zahraniční partnery, kteří by pomohli zvýšit ukrajinské zásoby plynu. Tato otázka nabývá na ještě větším významu ve světle ruského vydírání v oblasti energetiky. Věřím, že naše spolupráce s MND zajistí rozvoj nových příležitostí, které sníží závislost Evropy na energiích z Ruska. Na Karpatskou oblast jsme své aktivity zaměřovali již v minulosti. Nyní jde o jeden z nejbezpečnějších regionů, v nichž můžeme spouštět nové projekty,“ uvedl ředitel divize pro průzkum a výrobu Naftogazu Oleh Tolmačev.

Ilustrační foto

Skupina KKCG je jednou z mnoha českých společností, které se od začátku války zapojily do přímé humanitární pomoci Ukrajině. Jako pomoc vnímá i možnost podílet se na průzkumu a těžbě. „Posilování energetické bezpečnosti Evropy je naprosto zásadní a závisí na ní naše budoucnost. Ukrajinská divize MND má již v Karpatské oblasti úspěšné průzkumné a těžební projekty. Zkušenosti odborníků ze společnosti Ukrgasvydobuvannya (součást Naftogazu), kteří v tomto regionu dlouhodobě pracují, budou cenné pro společné vyhledávání nových příležitostí,“ uvedla ředitelka divize Energy společnosti MND Jana Hamršmídová.

Naftogaz je státní společnost zabývající se těžbou plynu a ropy a je největším producentem plynu ve střední a východní Evropě. Zajišťuje více než 70 procent produkce zemního plynu na Ukrajině. Její část, firma Ukrgasvydobuvannya, se zabývá celým cyklem činností v ropném průmyslu od vyhledávání ropných polí a plynových ložisek přes těžbu a zpracování uhlovodíků až po prodej produktů.

MND Group je součástí skupiny KKCG, zaměřuje se na různé energetické oblasti od těžby ropy a plynu po výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou geotermální vrty nebo větrná energie. MND také zásobuje české domácnosti plynem a elektřinou. Kromě České republiky MND Group působí také na Ukrajině, v Německu a Itálii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Salaj
11. říjen 2022, 19:53

MND je náš dodavatel plynu, loni jsme si zafixovali odběry na 2 roky a ještě rok budeme topit za staré ceny, tedy 11 korun za kubík plynu, velmi solidní a férová firma, jsem rád, že u nich jsme.

Ivan
12. říjen 2022, 07:57

už se začíná dělit ukrajinské území, kdo kde bude těžit? a tu spolupráci si představuji tak, že ukáčka vytěží a zisk půjde na západ....

Michal K.
12. říjen 2022, 10:37

no mozno este trocha miestni oligarchovia si pomastia kapsicku a to bude tak cele

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se