MST Financial: Ropný trh nyní podceňuje geopolitická rizika
Podle analytika Saula Kavonice ze společnosti MST Financial ropný trh aktuálně velmi podceňuje geopolitická rizika spojená se situací panující na Blízkém a Středním východě. Argumentuje tím, že účastníci ropného trhu jsou již přehlcení sérií varování, která se nenaplnila. Naráží tím na dodávky ruské ropy, kdy se ukázalo, že export Ruska je mnohem více rezistentní oproti očekávání západních analytiků. Nyní však má trh naopak podceňovat možné rozšíření konfliktu na Blízkém a Středním východě a související dopady.
Hormuzský průliv
O společném útoku USA a Velké Británie na jemenské Húsíje z první poloviny ledna letošního roku jsme psali zde. Írán, o jehož možném zapojení panovaly největší obavy, obratem po útoku projevil zdrženlivost a vyzval státy k zachování bezpečnosti v regionu. Přesto, zvláště pak úderu USA na milice v Iráku a Sýrii, obava o jeho zapojení nadále přetrvává a pravděpodobnost rozšíření konfliktu se zvyšuje.
„Je zřejmé, že bezpečnostní a geopolitičtí experti jsou situací na Středním východě mnohem více znepokojení než ropný trh. Obava panuje o možné rozšíření konfliktu, které by vedlo k většímu přímému zapojení Íránu, a to by ovlivnilo Hormuzský průliv,“ uvedl Saul Kavonic.
Pro připomenutí – Hormuzský průliv je úzkým hrdlem globálního trhu s energetickými komoditami jako je ropa nebo LNG (zkapalněný zemní plyn). V případě ropy i LNG přes něj proplouvají lodě s jednou pětinou světových dodávek.
Nastane cenový šok?
Reakce ropného trh, resp. cenového dopadu, však zůstala pro mnohé překvapivě za očekáváním. Kavonic to vysvětluje tím, že trh je na podobné zprávy po ruské agresi na Ukrajině již zvyklý a výraznější pohyb cen ropy vyvolá až bezprostřední ohrožení dodávek ropy.
„Problémem je, že takto je trh mnohem hůře připraven na to, když k omezením dodávek skutečně dojde,“ uvádí Kavonic.
Podle Kavonice to teoreticky může zapříčinit větší cenový šok než ropná krize z roku 1973. Tehdy totiž dle něj bylo zasaženo jen 8 % celosvětových dodávek ropy ve srovnání s nynějším možným stavem až 20 %. K tomu se navíc přidává další plynový šok spojený s rozvojem trhu s LNG z posledních let. Kavonic ale dodává, že tento vývoj je možný, nicméně není pravděpodobný.
Mohlo by vás zajímat:
Cenový šok je nepravděpodobný, není to zájmem ani jedné ze stran. Celosvětová poptávka po ropě je křehká růst cca o 0,9% v roce 2024. Část ropy je nahraditelná a cenový šok by způsobil pokles poptávky , která by se už neobnovila. Naopak nastartoval by se trend odklonu od ropy.
Trh se nebude ptát.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se