Domů
Ropa
Norsko: Zastavení těžby ropy by uškodilo přechodu k obnovitelným zdrojům energie
Zdroj: Raul Herbster / Flickr

Norsko: Zastavení těžby ropy by uškodilo přechodu k obnovitelným zdrojům energie

Ropa
Bez komentáře
30. listopad 2021, 16:59
Daniel Grecman
Norská produkce ropy a zemního plynu v současnosti dosahuje rekordní úrovně a vzhledem k panujícím cenám na trhu dosahují stejně tak rekordních úrovní i tržby. Norsko plánuje do ropného průmyslu investovat v následujících letech miliardy dolarů prostřednictvím státní ropné a plynárenské společnosti Equinor. Ta na přelomu října a listopadu oznámila objev již 6. významného ložiska ropy v letošním roce. Rozvoj těžby má politickou podporu.

Rekordní produkce ropy a plynu

Norská produkce ropy a zemního plynu dosahuje rekordních hodnot. Říjnová produkce ropy předčila očekávání trhu a v průměru se pohybovala okolo 1,82 milionu barelů ropy za den (bpd). Predikce byla na úrovni 1,77 milionu bpd. V případě zemního plynu byla říjnová produkce okolo 10,4 miliard m³, což je rovněž nad očekáváním trhu, jehož predikce byla 10,3 miliard m³.

Equinor, ropná a plynárenská společnost většinově vlastněná státem, ve třetím kvartálu letošního roku zdvojnásobila v meziročním porovnání své tržby, přičemž čistý zisk společnosti byl za třetí čtvrtletí letošního roku 1,4 miliardy USD. Společnost rovněž oznámila již 6. nález nového ropného ložiska v letošním roce. Naleziště má dle odhadu obsahovat až 62 milionů barelů ropy a nachází se severně od těžebního pole Tyrihans.

„Takové objevy v blízkosti [současných] polí jsou profitabilní a odolné vůči výkyvům cen ropy a plynu. Zároveň mají krátkou dobu návratnosti a nízké emise,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Další rozvoj těžby

Rozvoj ropného a plynárenského průmyslu, který je významným zdrojem příjmů státního rozpočtu, má v Norsku politickou podporu. Těžebních polí (ropa a plyn) je v Nosku aktuálně 90, dle odhadu serveru Euobserver by se jejich počet mohl v dohledné době navýšit až na 130. Equinor např. oznámil svůj záměr investovat do rozvoje těžby v nalezišti Wisting takřka 9 miliard dolarů.

„Kdybychom zastavili ze dne na den těžbu v norském šelfu, tak věřím, že bychom zastavili potřebnou průmyslovou transformaci, která je nutná pro to, abychom uspěli v přechodu k čisté nule [klimatické neutralitě]. Takže budeme rozvíjet a přecházet, nikoli zavírat,“ uvedl norský premiér Jonas Gahr Støre pro Financial Times.

Výnosy z ropného a plynárenského průmyslu pak plánuje Equinor využít i pro investice na poli obnovitelných zdrojů energie – plán hovoří o proinvestovaných 23 miliardách USD do roku 2026.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň
23. květen 2022, 08:00
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se