Obří norské ropné pole Johan Sverdrup možná zahájí produkci v předstihu před původním plánem

1. září 2019, 11:58
DomůRopaObří norské ropné pole Johan Sverdrup možná zahájí produkci v předstihu před původním plánem

Těžba ropy v obřím norském poli Johan Sverdrup, které je největším novým polem v norském kontinentálním šelfu od 80. let minulého století, může začít v předstihu před původním plánem. První dodávky ropy by tak mohly proběhnout již v říjnu, tedy zhruba měsíc před původně plánovaným listopadovým termínem. Po plném dokončení projektu by z pole měla pocházet čtvrtina veškeré norské ropy.

První dodávky ropy, celkem 11 nákladů, by podle zdroje osloveného agenturou Reuters měly proběhnout již letos v říjnu. Produkce z největšího nového norského ropného pole za poslední více než tři desetiletí by se v říjnu měla pohybovat v průměru na 226 tisících barelech denně.

„Vydali jsme časný plán nakládek pro říjen, který zahrnuje dodávky ze Sverdrupu. Nic by nás nepotěšilo více, než zahájit těžbu před listopadem, nicméně stále primárně očekáváme spuštění v listopadu,“ uvedl Morten Eek, mluvčí společnosti Equinor.

Po plném dokončení první fáze během příštího léta by denní těžba ropy měla dosahovat až 440 tisíc barelů. V plánu je však i druhá fáze, která má těžbu do konce roku 2022 dále značně navýšit.

Druhá fáze rozšíří těžbu ropy o 50 %

Druhá fáze, která dostala zelenou od norského ministerstva ropy a energetiky letos v květnu, má být dokončena ve 4. kvartálu roku 2022 a zvýší těžbu z první fáze o 50 % na 660 tisíc barelů denně. Z tohoto pole by tak měla pocházet čtvrtina veškeré ropy z Norska.

Druhá fáze projektu si vyžádá kapitálové výdaje ve výši 41 miliard norských korun (přibližně 108 miliard Kč). Kromě vybudování druhé plošiny pro přepracování ropy bude projekt zahrnovat modifikaci některých zařízení nebo přípravy na přivedení napájení těžebních zařízení elektrickou energií z norské pevniny pomocí HVDC kabelového vedení.