Domů
Ropa
OPEC+ pravděpodobně zůstane u stávající strategie, ropné škrty by snížil o dalších 400 tisíc barelů
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

OPEC+ pravděpodobně zůstane u stávající strategie, ropné škrty by snížil o dalších 400 tisíc barelů

Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem budou pravděpodobně pokračovat ve stávající strategii uvolňování ropných škrtů. Zástupci OPEC+ se vzhledem k aktuální situaci na ropném trhu schází každý měsíc za účelem rozhodnutí o nastavení ropných škrtů. V uplynulých měsících zástupci uvolňovali ropné škrty, které byly zavedeny v reakci na skokový pokles ropné poptávky v důsledku pandemie COVID-19, o 400 tisíc barelů ropy za den (bpd). Dle informací agentury Reuters by se mělo v tomto trendu pokračovat.

Zástupci OPEC+ se mají sejít v úterý 4. ledna letošního roku, aby rozhodli o nastavení ropných škrtů pro měsíc únor. Dosud vše nasvědčuje tomu, že zůstanou u strategie, kterou si odhlasovali v polovině minulého roku, tedy snížení ropných škrtů o 400 tisíc bpd.

„V současnosti jsem neslyšel o žádných krocích, které by vedly ke změně kurzu,“ uvedl pro agenturu Reuters její zdroj. To agentuře potvrdily také další dva její zdroje.

OPEC+ zůstal v uplynulých měsících u své strategie nejprve navzdory tlaku USA, které volaly pro měsíc prosinec o větší uvolnění škrtů kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Kartel následně strategii nezměnil ani na začátku prosince, kdy došlo na trhu k panice, když se objevovaly zprávy o rychlém šíření varianty koronaviru omikron a uvolnění rezerv ropy ze strany USA.

Cenu však zpevnilo konstatování zástupců OPEC+, že svůj plán pro leden mohou změnit v případě, kdy by ropná poptávka utrpěla šok. Dle analytiků si tak OPEC+ ponechává možnost flexibilního řízení nabídky. Ruský vicepremiér, Alexander Novak, k rozhodnutím uvedl, že se OPEC+ snaží dodržovat schválený plán, aby na trhu zavládla stabilita a jeho kroky byly předvídatelné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se