Domů
Ropa
OPEC: Přebytek zásob ropy klesá navzdory vyšší těžbě v USA
Ropa texas

OPEC: Přebytek zásob ropy klesá navzdory vyšší těžbě v USA

Ropa
5 komentářů
12. duben 2018, 17:53
ČTK

Přebytek zásob ropy ve světě by mohl již brzy zmizet, přestože těžba ve Spojených státech se dál zvyšuje. Přispívá k tomu zdravá poptávka a snížení těžby ropy ze strany některých předních světových producentů. Ve své pravidelné zprávě to dnes uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel však současně zvýšil odhad těžby ropy u konkurentů, kteří využívají oživení cen ropy k dalšímu růstu produkce.

Zásoby ropy se v rozvinutém světě přestaly zvyšovat a v únoru klesly o 17,4 milionu barelů na 2,854 miliardy barelů. To je zhruba 43 milionů barelů nad pětiletým průměrem. Zásoby jsou nyní 207 milionů barelů pod úrovní z února 2017.

Za poslední rok, kdy OPEC spolu s Ruskem a některými dalšími zeměmi omezil těžbu, aby podpořil ceny ropy, se těžba ropybřidlic v USA prudce zvyšuje.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Kolaps těžby ve Venezuele a problémy v zemích jako je Libye a Angola, které jsou všechny členy kartelu, způsobují, že OPEC stále těží pod svým plánovaným limitem. Svět proto musí sahat do zásob, aby uspokojil rostoucí poptávku.

OPEC v nejbližší době očekává růst poptávky po benzinu a destilátech. Důvodem je zdravý výhled globálního ekonomického růstu na letošní rok, pozitivní údaje o prodeji aut za poslední měsíce nebo vyšší spotřeba v USA. Stabilitu na trhu také dále posílí pokračování dohody o omezení těžby mezi členy OPEC a dalšími zeměmi.

OPEC uvedl, že těžba kartelu v březnu klesla proti únoru o 201.000 barelů na 31,96 milionu barelů denně, hlavně díky poklesu v Angole, Alžírsku, Venezuele, Saúdské Arábii a Libyi. OPEC očekává, že poptávka po jeho ropě v letošním roce dosáhne 32,6 milionu barelů denně, takže jeho těžba je nyní pod očekávanou poptávkou.

Těžba ropy
Ilustrační foto

Kartel v dnešní zprávě zvýšil odhad růstu letošní těžby konkurenčních zemí, které nejsou jeho členem, o dalších 80.000 barelů na 1,71 milionu barelů denně. Důvodem je hlavně vyšší růst těžby v prvním čtvrtletí v USA a v bývalých zemích Sovětského svazu, než se čekalo.

OPEC, Rusko a několik dalších těžebních zemí, které nejsou členy kartelu, snížily od loňského ledna těžbu ropy. Dohoda je platná do konce letošního roku.

OPEC na svém červnovém zasedání ve Vídni pak bude rozhodovat o dalších krocích. Saúdská Arábie, která je největším těžařem v rámci kartelu, by ráda prodloužila platnost dohody do roku 2019, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
12. duben 2018, 22:13

Tím ,že se Rusko přidalo na stranu kartelu přestal trh s ropou fakticky existovat a cena se drží v umělé výši USA bude těžit čím dál tím více ropy , ale roční růst těžby bude nižší než celosvětový růst poptávky kartel proto opět získal kontrolu nad cenami ropy a tím může nepřímo řídit růst světové ekonomiky. Konkurencí už dnes nejsou těžaři z USA ,ale výrobci el. mobilů proti Americkým těžařům lze udělat kartel , ale proti el. mobilitě žádný kartel nepomůže a pokud cena ropy stoupne, půjdou prodeje el. mobilů prudce nahoru a jejich ceny budou klesat. Pokud ještě jednou Opec vyžene cenu přes 100 USD a vytvoří další ekonomickou krizi jako v roce 2008, pak státy budou spotřebu ropy omezovat i tak, že úplně zakáží výrobu a prodej aut se spalovacím motorem. S růstem ekonomiky pak bude poptávka po ropě nikoli stoupat, ale klesat protože lidé si budou častěji kupovat nové elektrické vozy.

JS
13. duben 2018, 09:23

Zajímavá teorie, jenom bych to neviděl tak jednoznačně s tím, že elektromobilita zatlačí na země v rámci OPEC takovou silou. Je potřeba si uvědomit, že exportéři ropy mohou být i exportéry plynu. Ten by se měl podle plánů EU častěji prosazovat v rámci snižování emisí jako další zdroj k OZE v energetickém mixu zemí.

Jan Veselý
13. duben 2018, 09:42

Rozdíl je v tom, že prodej plynu je jen takový drobný vedlejšák, na ropě se vydělávají dlouhé prachy, na plynu jsou to jen buráky. A zdražit plyn už si nemohou dovolit vůbec, protože ve vytápění a ve výrobě elektřiny za něj jsou snadno dostupné alternativy.

JS
13. duben 2018, 10:32

V rozdílném objemu prostředků máte určitě pravdu, stejně jako s alternativou ve vytápění. Jen pro zajímavost - v čem vidíte snadno dostupnou alternativu v produkci elektřiny ve špičce? Tedy když vezmeme v úvahu postupné odstavování klasik, mizivou výstavbu přečerpávaček a v poslední době sucho, které omezovalo v některých státech i klasické vodní elektrárny? Dnes nastupují baterie, ale zatím je nevidím jako snadno dostupnou alternativu.

Jan Veselý
13. duben 2018, 11:27

Plyn je důležitý především jako pološpičkový zdroj, kde se přetlačuje hlavně s černým uhlím a vodními elektrárnami. Xkušenost z Německa praví, že o podílu uhelné a plynové pološpičkové elektřiny dost významně zasahuje právě cena komodit.

Výhledově by se do boje měly zapojovat baterie a biomasa/bioplyn. Snadnost dostupnosti baterií je dnes dána pouze omezeními v produkčních kapacitách, ty jsou jen dočasné, a kulturní setrvačností v elektroenergetice, kde narušují ustálené zvyklosti a postupy. Na instalaci jsou mimořádně jednoduché, viz 100MW/129 MWh baterka od Tesly postavená jednou konstrukční partou za 100 dní.

Problém plynu ve vytápění a ve výrobě elektřiny je, že když zdraží, tak to může stimulovat tak veliké změny, že už mu pak nepomůže ani zlevnění. Kdo si jednou pořídil tepelné čerpadlo/kotel na biomasu/zateplil/baterie, nezačne znovu používat plyn, protože zrovna zlevnil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se