Domů
Ropa
OPEC zhoršil výhled poptávky po ropě na letošní rok

OPEC zhoršil výhled poptávky po ropě na letošní rok

Poptávka po ropě letos kvůli pandemii klesne více, než Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) čekala ve svém předchozím výhledu. Oživení poptávky je navíc nejisté, uvedl dnes OPEC ve své měsíční zprávě o situaci na trhu. Kartel odhaduje, že letos poptávka po surovině klesne o 9,06 milionu barelů denně, zatímco v červenci pokles odhadoval na 8,95 milionů barelů denně. Výhled na příští rok nicméně OPEC zachoval, ale i ten považuje za nejistý.

Šíření koronaviru omezilo cestování i ekonomickou aktivitu, což se negativně projevilo na cenách ropy. Některé země sice karanténní opatření uvolnily a poptávka po surovině se v nich zotavila, obavy z další vlny pandemie ale drží ceny ropy dole. Odborníci z OPEC mají za to, že tento stav přetrvá.

„Vývoj cen ropy a ropných produktů ve druhé polovině roku 2020 budou nadále ovlivňovat obavy z druhé vlny nákazy a vyšší stav světových zásob,“ uvádí OPEC ve zprávě.

Výhled na příští rok organizace zachovala a očekává, že se poptávka po surovině příští rok zvýší o sedm milionů barelů denně. I tuto prognózu ale označuje OPEC za nejistou. Záviset bude na poptávce po cestování letadlem, ovlivnit ji ale mohou také výkonnější auta, stejně jako konkurence jiných paliv.

„Letecké palivo bude podle většiny prognostiků v roce 2021 jen s obtížemi dohánět propad poptávky,“ uvedl OPEC.

„Poptávka po benzinu bude pod tlakem, aby se vrátila na úroveň v roce 2019,“ dodal.

V reakci na snížení poptávky skupina OPEC+, která zahrnuje OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, od května snížila těžbu o 9,7 milionu barelů denně. To odpovídá zhruba deseti procentům globálních dodávek ropy.

Ve své poslední zprávě OPEC informoval, že jeho produkce se v červenci zvýšila o 980.000 barelů na 23,17 milionu barelů ropy denně. Vliv na to měla zejména skutečnost, že Saúdská Arábie a další země Perského zálivu minulý měsíc upustily od dalšího snižování těžby, které dobrovolně učinily v červnu.

Znamená to, že skupina OPEC+ plnila v červenci svůj závazek na 97 procent, vyplývá z propočtů agentury Reuters. V červnu to bylo výrazně nad 100 procenty.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.