Domů
Ropa
Platts: Rusko je jedním z největších dodavatelů ropy do USA, případný výpadek by nebyl problém nahradit
Ruský tanker
Zdroj: Farid mernissi / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Platts: Rusko je jedním z největších dodavatelů ropy do USA, případný výpadek by nebyl problém nahradit

Rusko je nejen jedním z největších těžařů ropy na světě, ale po Kanadě rovněž jedním z hlavních zahraničních dodavatelů ropy pro americké rafinerie. Přestože se v poslední době v souvislosti s vývojem na rusko-ukrajinské hranici obrací pozornost hlavně na dodávky plynu, případný konflikt by mohl mít dopad i na dodávky ropy.

Přestože jsou Spojené státy největších těžařem ropy na světě, do tamních rafinérií stále proudí nemalý objem ropy dovážený ze zahraniční. Dovozu ropy do USA sice se značným odstupem dominuje Kanada, nicméně nezanedbatelné objemy pochází i z jiných zemí. V posledních letech se na druhém a třetím místě střídají Mexiko s Ruskem. Rusko bylo dle dat americké vládní agentury v průběhu loňského listopadu třetím největším dodavatelem ropy a ropných produktů do amerických rafinérií.

Podle dat shromážděných S&P Global Platts Analytics v listopadu proudilo do USA z Ruska v průměru 595 tisíc barelů ropy a ropných produktů denně, průměr za prvních 11 měsíců loňského roku dosahoval 696 tisíc barelů. Největší podíl na dodávkách měly těžké ropné frakce, surová ropa tvořila zhruba 30% podíl. Obdobný objem dodávek do USA proudil i z Mexika či Saúdské Arábie.

Dodávky ropy a ropných produktů do USA v období od roku 2019 do listopadu 2021 dle země původu (bez Kanady) Dodávky ropy a ropných produktů do USA v období od roku 2019 do listopadu 2021 dle země původu (bez Kanady). Zdroj: S&P Global Platts

Případné sankce spojené se situací na Ukrajině by mohly dovoz omezit

Aktuální napjatá situace na rusko-ukrajinských hranicích by v případě eskalace mohla vést k uvalení sankcí na Rusko, což by mohl mít dopad i na dovoz ruské ropy do USA. Podle Platts Analytics je nicméně riziko uvalení sankcí na odběratele ruské ropy minimální vzhledem k aktuálně vysokým cenám ropy a závislosti evropských odběratelů na dovozu ropy z Ruska.

Pokud by však došlo k výpadku dodávek do amerických rafinérií, chybějící objem by podle Platts Analytics mohl být nahrazen omezením vývozu sirnaté ropy z oblasti Mexického zálivu. Podobně by americké rafinérie mohly nahradit výpadek v dodávkách těžkých ropných frakcí dovozem z Kanady či Jižní Ameriky za cenu snížení marží.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jaroslav Loudil
2. únor 2022, 14:52

Tak Rusko denně posílá do USA 600 000 barelů ropy. To je pro mne celkem novinka. Ale jak vidno, na jedné straně se pro veřejnost vyrábí propaganda o "děsivém Putinovi", který chce válkou zničit celý svobodný svět, na druhé straně si západní monopoly mastí kapsy z výhodných dodávek a jejich šéfové přitom volají - "Bravo Rossia !" Ano, to je dnešní realita.

miro novak
2. únor 2022, 15:30

ze vraj je to tak spravne, tvrdia hlavni ideologovia a nastenkari.

maly jarda
2. únor 2022, 15:34

USA vyhrožuje a lobbuje za co největší sankce na Rusko, stavbu plynovodu a dovoz plynu z Ruska , aby plyn co nejvíce zdražil a pokud možno co nejvíce plynu (nejlépe 5 předraženého) Evropa dovážela z USA , zatímco sami dováží z Ruska kolik ropy jde .. a místní proamerická zelená úderka tleská

Jaroslav Loudil
2. únor 2022, 15:50

Ano, je to velmi zajímavé ! Aby EU neupadla do závislost na ruských dodávkách plynu , tak chce USA zastavit NS II, ovšem pro ně samotné je Rusko druhým až třetím největším dodavatelem ropy po Kanadě a Mexiku. EU chtějí USA od ruského plynu odstřihnout, ovšem sami - "chlastají ruskou ropu jako protržení".

Jaromír Ambrož
2. únor 2022, 21:13

No ideální by v tomto případě bylo naložit tuhle ropu do tankeru a odvézt do eu, abysme byli nezávislí na putinovi. Ekologickou stopu by v tomto případě vyvážila demokratická síla tohoto obchodu.

Vojvodik Petr
3. únor 2022, 20:39

Rusko dostane své, amíci také. EU je kolonie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516