Domů
Elektrárny ve světě
Počet celosvětově plánovaných uhelných elektráren se výrazně snížil

Počet celosvětově plánovaných uhelných elektráren se výrazně snížil

Instalovaný výkon plánovaných uhelných elektráren na celém světě klesl za první pololetí 2016 o 14 %. Největší pokles zaznamenala Čína a Indie. Pokud mají být splněny cíle pro CO2, bude muset dojít k výraznějším redukcím.

Celkový instalovaný výkon plánovaných uhelných elektráren po celém světě v první polovině letošního roku rapidně klesl. Tuto informaci uveřejnila společnost CoalSwarm ve své studii v rámci projektu Global Coal Plant tracker. Jedná se uhelné elektrárny, které se zatím ještě nedostaly do fáze začátku výstavby.

Na začátku roku 2016 byla celkový instalovaný výkon všech plánovaných uhelných elektráren 1090 GW, na začátku července potom už pouze 932 GW. Jedná se o pokles o 158 GW, respektive 14 % za půl roku. Pro srovnání, celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v EU je 162 GW. Největší pokles zaznamenala Čína (114 GW) a Indie (40 GW). V obou zemích došlo v poslední době ke změnám, které výstavbu nových uhelných elektráren ovlivňují.

Změny v Číně a Indii

V dubnu Čína oznámila nové omezení zaměřené na navrhované uhelné elektrárny ve 13 provinciích. V červnu indický ministr pro energetiku publikoval posudek ve kterém se prohlašuje, že Indie nebude příští tři roky potřebovat začít stavět žádné nové elektrárny a vystačí si se současnými a s těmi, které jsou již ve výstavbě. Kromě těchto dvou významných hráčů oznámilo omezení ve výstavbě několik dalších států z Asie, například Vietnam či Filipíny.

Navzdory poklesu v plánovaných elektrárnách je tato hodnota stále vysoká, dostatečně na to, aby se nenaplnily celosvětové plány na produkování uhlíku. Čína i Indie nadále zůstávají lídry v plánovaných uhelných elektrárnách, v Číně je plánovaný instalovaný výkon nových uhelných elektráren 406 GW, v Indii potom 178 GW. Je zajímavostí, že Indie v současné době staví uhelné elektrárny o instalovaném výkonu 65 GW, ačkoliv dle nedávného reportu se 35 % indických uhelných elektráren nevyužívá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se