Domů
Rychlé zprávy
Polskému Orlenu loni klesl zisk o třetinu, čeká nestabilní ceny ropných produktů
PKN Orlen - ilustrační foto. Zdroj: http://www.orlen.pl

Polskému Orlenu loni klesl zisk o třetinu, čeká nestabilní ceny ropných produktů

Rychlé zprávy
1 komentář
22. únor 2024, 13:12
ČTK

Polské petrochemické skupině Orlen, která v České republice vlastní rafinerskou firmu Unipetrol spolu se sítí čerpacích stanic, loni klesl konsolidovaný neauditovaný čistý zisk o 31 procent na 27,57 miliardy zlotých (161,5 miliardy Kč). Firma to dnes uvedla ve zprávě o výsledcích hospodaření. Předpověděla zároveň, že marže ze zpracování ropy se mohou v letošním roce snižovat.

„Podle názoru skupiny bude pokračující konflikt na Ukrajině nadále ovlivňovat makroekonomickou situaci v Polsku i ve světě a způsobí kolísání cen rafinérských a petrochemických produktů a surovin, včetně ropy a plynu, energií a povolenek na emise CO2,“ uvedla firma.

„Dopad na marže je v současnosti obtížně definovatelný,“ dodala.

Společnost Orlen provozuje rafinerie v Polsku, Litvě a České republice. Firma je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen. Zisk za čtvrté čtvrtletí Orlenu meziročně klesl o 61 procent na 7,27 miliardy zlotých (42,6 miliardy Kč).

Těžba ropy, pokles cen ropy
Ilustrační foto

Orlen také uvedl, že ze zemí, kde působí, se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila spotřeba pohonných hmot pouze v Maďarsku a v Polsku. Firma to vysvětluje růstem hrubého domácího produktu (HDP) v těchto zemích v závěru loňského roku. Růst zaznamenala i slovenská ekonomika, spotřeba pohonných hmot ale na Slovensku v závěru loňského roku klesla. Česká ekonomika stagnovala a spotřeba pohonných hmot meziročně o jedno procento klesla.

Rafinérské a petrochemické skupině Orlen Unipetrol loni klesl čistý zisk na 5,2 miliardy korun ze 17,9 miliardy korun o rok dříve. Meziročně firmě klesly i tržby, a to o pětinu na 166,4 miliardy korun. Skupina loni zpracovala 7,5 milionu tun ropy, podobné množství jako v roce 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan
22. únor 2024, 16:33

Ziisk 161,5 miliard, Špidlova vláda Unipetrol prodala v dubnu 2004 polskému PKN Orlen za 13 miliard korun. Domluvil to Babiš ktery se pak v arbitráži chtěl náhradu škody která byla způsobena tím že mu ORLEN neodprodal nějaké firmy z Unipetrolu (ne rafinerie) soudil se o cca 22miliard.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se