Domů
Ropa
Ropná skvrna neznámého původu podél brazilského pobřeží může stát Brazílii miliardy
ropa, tankerZdroj: pixabay.com

Ropná skvrna neznámého původu podél brazilského pobřeží může stát Brazílii miliardy

Ropa
Bez komentáře
2. listopad 2019, 15:36
Daniel Grecman

V době, kdy se Brazílie chystá na velmi významnou ropnou aukci konanou 7. listopadu letošního roku, která může dle odhadů přinést Brazílii okolo 50 miliard dolarů, vyvolává ropná skvrna dosud neznámého původu na více než 200 plážích podél severovýchodního pobřeží obavy.

Prvním důvodem k obavám je velmi pomalá reakce brazilské vlády, co se týče odstranění ropné skvrny. Druhým důvodem jsou pak obavy z nedostatečné kontroly ze strany vlády v oblasti monitorování ekologických katastrof. Vzhledem k rostoucí domácí produkci ropy by nedostatečná kontrola sektoru mohla negativně ovlivnit další rozvoj těžby.

Brazilský viceprezident označil ropnou skvrnu za „bezprecedentní na světě“ a zavázal se vyslat 5 tisíc vojáku do nejvíce postižených oblastí.

Environmentální organizace, politici a další nicméně kritizují vládu za špatné zvládnutí situace s ropnou skvrnou podél brazilského pobřeží.

Původ skvrny zůstává neobjasněn

V některých komunitách si úklid pláží vzali na starosti místní obyvatelé, kteří již byli unaveni čekáním na oficiální čištění organizované vládou. Několik z nich následně onemocnělo po expozici ropou. Původ skvrny, dle agentury Reuters, zůstává doposud neobjasněn.

Podle brazilského ministra těžby a energetiky, Benta Albuquerque, není ropná skvrna brazilského původu a nemá žádnou spojitost s místní činností.

Dle výkonného ředitele Petrobrasu, Roberta Castella Branca, brazilské státní ropné společnosti, by ropná skvrna mohla být nejhorším environmentálním útokem v historii země.

Odebrané vzorky z ropné skvrny se nyní analyzují v USA, Francii a Norsku, aby se určil původ ropy a omezilo se nynějším spekulacím o původu ropy.

Mezi nynější teorie patří, že ropa pochází z Venezuely, že došlo k nehodě tankeru s vypnutým sledovacím zařízením, že k úniku došlo při transferu ropy z lodi na loď, nebo že ropa unikla z vraku.

Brazilská vláda je nicméně přesvědčena, že únik ropy neovlivní plánovanou aukci ropy.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bohatší díky ruské invazi. Příjmy z prodeje ropy vyskočily v Saúdské Arábii o 89 procent, se zvyšováním produkce je ale opatrná
8. srpen 2022, 07:13
Čeká svět stagflace jako po ropných šocích v 70. letech? Vysoká inflace už je realitou, nyní se blíží i ekonomická krize
4. srpen 2022, 15:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se