Ropné společnosti v USA reagují na rekordně nízké ceny ropy, uzavírají desítky ropných vrtů

DomůRopaRopné společnosti v USA reagují na rekordně nízké ceny ropy, uzavírají desítky ropných vrtů

Počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech poklesl nejvíce za posledních pět let. V minulém týdnu se přestalo těžit na 62 ropných vrtech a dvou vrtech pro těžbu zemního plynu. Jedná se již o třetí týdenní pokles v řadě.

Počet aktivních ropných vrtů, který se používá jako jeden z hlavních indikátorů budoucí těžby ropy, a je tak cenným údajem pro obchodníky, vykázal nejvyšší pokles od března roku 2015. Ve Spojených státech amerických je aktuálně 562 ropných vrtů, což je nejméně od března 2017.  Ve stejnému týdnu minulého roku bylo v provozu 831 vrtů.

S ohledem na současnou situaci se přitom dá předpokládat, že ropných vrtů bude nadále ubývat. Ceny ropy se po rozpoutání cenové války mezi Ruskem a kartelem OPEC pohybují na historických minimech. Vzhledem k cenovému šoku, který cenová válka vyvolala, se také extrémně zvýšila volatilita cen ropy.

Největší tlak je nyní na ceny na spotovém trhu. Ty se podle agentury Reuters propadly až k 10 dolarům za barel, zatímco futures na rok 2021 se obchodovaly kolem 35 dolarů za barel. Trh tak spíše očekává, že se podaří cenovou válku urovnat a ceny postupně porostou. Právě ceny na spotovém trhu nejvíce trpí současnou nízkou poptávkou způsobenou koronavirem a s tím souvisejícími opatřeními, jako je například omezením cestování a leteckého provozu.

I cena 35 dolarů za barel je ovšem pro udržení současné produkce nedostačující. Z dat společnosti Rystad Energy vyplývá, že pouze minimum amerických těžařů je schopných dlouhodobě vydržet ceny pod 35 dolarů za barel. Někteří těžaři sice mají nyní část své produkce prodánu pomocí futures kontraktů, zpravidla ovšem nepokrývají celou produkci, a proto by mohli i tito  těžaři vrty bez zajištěných prodejů uzavírat.