Domů
Ropa
Saúdská Arábie testuje svou schopnost vyrovnávat trh s ropou

Saúdská Arábie testuje svou schopnost vyrovnávat trh s ropou

Ropná politika Saúdské Arábie v současnosti balancuje mezi potřebou usmířit si své spojence a mezi touhou mít vyšší ceny ropy. Země nesmí příliš vysokou produkcí zahltit trh, ale zároveň musí produkovat dostatek ropy, aby byl trh stabilní a ceny dostatečně vysoké pro chod saúdské ekonomiky. Ve svém příspěvku na webu Platts o tom píše Herman Wang.

OPEC, Rusko a dalších devět partnerských zemí mimo OPEC 23. června souhlasily se zvýšením produkce surové ropy celkem o 1 milion barelů ropy denně (b/d). Důvodem byla očekávání možných nedostatků způsobených americkými sankcemi vůči Íránu a Venezuele.

Saúdská Arábie tedy v červnu produkci ropy zvýšila, nicméně následně ji v červenci v důsledku menší poptávky snížila o přibližně 200 tisíc b/d na 10,29 milionů b/d. V srpnu produkce vzrostla na 10,42 milionů b/d. Výhled poptávky do budoucna je nyní nejistý. Pokud by OPEC těžil příliš mnoho, mohl by zahltit trh a pokud by na trh dodával příliš málo, tak by mohlo dojít k velkému napětí.

„V krátkodobém horizontu se Saúdská Arábie snaží udržet stabilitu ropného trhu a podpořit poptávku spotřebitelů a v dlouhodobém horizontu se snaží, aby ceny stále rostly a producenti si udržovali své investice.“

Mazen al-Sudairi, ředitel výzkumu v Al-Rajhi Capital

Situace na světovém trhu s ropou ovlivněna geopolitikou

Kolize mezi dlouhodobými geopolitickými rivaly Saúdskou Arábií a Íránem je téměř nevyhnutelná. Saúdská Arábie drží většinu volných těžebních kapacit OPECu. Může tak velmi snadno těžit ropu dle očekáváné poptávky. Těžba nad dohodnuté kvóty by ale zřejmě byla kritizovaná Íránem a Venezuelou. Již nyní Írán obviňuje Saúdskou Arábii a některé její spojence z překračování dohodnutých kvót. Interpretace kvót Saúdů je ale taková, že individuální kvóty jdou stranou a platí kolektivní strop produkce, protože několik členů OPEC, především Írán a Venezuela, již nemůžou těžit více.

„Saúdové se umísťují do takové pozice, aby byli schopni vyplnit prázdné místo po chybějících íránských barelech.“

Stephen Brennock, analytik v PVM Associates

Podle dat S&P Global Platts exporty ropy Íránu v srpnu prudce poklesly, a to na nejnižší úroveň během posledních sedmi měsíců. V červenci 2018 byly exporty Íránu 2,32 milionů b/d a v srpnu 1,92 milionů. Analytici S&P Global Platts očekávají, že americké sankce nakonec povedou k exportům Íránu 1,4 milionů b/d v listopadu 2018.

Produkce ropy v Íránu. Zdroj: SP Platts

USA oznámily, že plánují od 1. října do 30. listopadu prodat 11 milionů b/d svých strategických zásob ropy, aby částečně zmírnily dopad sankcí proti Íránu. Rovněž někteří analytici očekávají, že produkce Venezuely klesne minimálně o 300 tisíc b/d do konce roku. Podobně se očekává, že vývoj trhu bude ovlivněn vztahem mezi USA a Čínou. Již letos růst Číny zpomaluje a importy surové ropy stagnují.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.