Domů
Ropa
Šéf IEA: Spojené státy do 2 let vystřídají Rusko na pozici největšího těžaře ropy na světě
shale oil rig břidlicová ropa

Šéf IEA: Spojené státy do 2 let vystřídají Rusko na pozici největšího těžaře ropy na světě

Ropa
Bez komentáře
2. březen 2018, 14:35
Tomáš Molek

Podle ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA) se Spojené státy stanou největším těžařem ropy na světě nejpozději koncem roku 2019. Hlavním příčinou výměny na pozici největšího světového těžaře ropy je pokračující růst těžby americké břidličné ropy.

Výkonný ředitel IEA Fatih Birol v Tokyu prohlásil, že USA vystřídá Rusko na pozici největšího světového těžaře ropy v každém případě příští rok, pokud se tak ovšem nestane již letos.

„Tempo růstu těžby břidličné ropy v USA je skutečně velmi vysoké. USA se stanou jedničkou v těžbě ropy velmi brzy,“ prohlásil Birol.

Těžba ropy v USA koncem loňského roku poprvé od 70. let překonala hranici 10 milionů barelů denně (bpd), čímž Amerika předčila dalšího významného těžaře Saúdskou Arábii.

Vývoj těžby ropy v milionech barelů za den Ruska, Saúdské Arábie a USA. Zdroj: Reuters
Vývoj těžby ropy Ruska, Saúdské Arábie a USA v milionech barelů za den. Zdroj: Reuters

Těžba v USA dále poroste, OPECu navzdory

Podle únorových informací amerického ministerstva energetiky (EIA) mají spojené Státy do konce roku 2018 pokořit metu 11 milionů bpd. Těžba na této úrovni by nyní znamenala převzetí žezla od aktuálního ropného vládce, kterým je Rusko s produkcí těsně pod 11 milionů bpd. Růst těžby v USA bude navíc dle Birola pokračovat minimálně do roku 2020. V následujících 4 až 5 letech by pak v Americe nemělo dojít ani k žádnému poklesu těžby.

Prosby OPEC, se kterým úzce spolupracuje také Rusko, o omezení těžby ropy z amerických břidlic zůstávají nevyslyšeny. Naopak s růstem těžby v USA začíná docházet k navyšování exportu americké ropy. OPEC a Rusko tak začínají ztrácet svůj tržní podíl, který se snažily poslední téměř čtyři roky za cenu velkého utahování opasků uhájit. Současně s růstem amerického exportu černého zlata dochází také k poklesu čistého importu ropy do USA. Minulý týden se čistý import propadl o 1,6 milionu bpd na 4,98 milionu bpd, což je nejnižší hodnota od roku 2001, kdy se tento ukazatel začal sledovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se