Domů
Ropa
Spojené království vyzývá ke společné snaze na zvýšení bezpečnosti v Perském zálivu, do oblasti vysílá své lodě
ropný tanker
Zdroj: pixabay.com

Spojené království vyzývá ke společné snaze na zvýšení bezpečnosti v Perském zálivu, do oblasti vysílá své lodě

Spojené království se připojí k USA v ochraně ropných tankerů v oblasti Perského zálivu, především Hormuzského průlivu, poté, co se po řadě nedávných incidentů narušil hladký tok ropy z této oblasti. Informaci sdělil deníku The Guardian Boris Johnson.

Spojené království má aktuálně v Perském zálivu dvě lodě Royal Navy, které pro zachování bezpečnosti již „sekundují“ britským ropným tankerům. Nyní však budou lodě Spojeného království spolupracovat i se zahraničními vládami, především USA, a společně tak budou usilovat o zvýšení bezpečnosti přepravy ropných tankerů přes tuto oblast.

Britské lodě se připojí ke dvěma válečným lodím USA. Krok je vnímán jako snaha uklidnit ropné přepravce, jelikož mnozí z nich se snaží hledat alternativní a bezpečnější trasy poté, co íránské ozbrojené složky minulý měsíc zadržely britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu.

„Našim cílem je vybudovat co nejširší mezinárodní podporu pro zvýšení „svobody plavby“ v regionu, která by byla chráněna mezinárodním právem,“ pronesl v pondělí nový britský ministr zahraničí Dominic Raab.

Není ovšem jasné, které země by měly mít zájem o připojení se k tomuto úsilí. Německo prohlásilo, že se definitivně k úsilí zajištění bezpečnosti v Perském zálivu pod vedením USA nepřipojí. Na druhou stranu Jižní Korea souhlasila, po vyjednávaní s USA, s vysláním jednotek, které by bojovaly v této oblasti proti pirátství.

Napětí v Perském zálivu je dlouhodobě na vysoké úrovní, a poté, co se v pondělí objevily zprávy o zadržení dalšího tankeru íránskými ozbrojenými složkami, ještě stouplo. Írán tvrdí, že jde o loď ve vlastnictví Iráku, ten to ovšem odmítl.

Hormuzským průlivem putuje přibližně pětina světové produkce ropy a také Čína, jakožto největší světový importér ropy, vyjádřila obavy nad současnou situací s tím, že zváží vyslání svého loďstva v případě, že situace bude „velmi nebezpečná“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 11:13

Ono je velmi zajímavé zjistit ,co je to vlastně ono - "pirátství". Když si EU vyhlásí sankce na dovoz ropy do Sýrie a zadrží iránský tanker u Gibraltaru, o kterém se domnívá , že tam ropu veze , tak to sami vykládáme jako - "dodržování mezinárodního práva". Tedy si vymezujeme právo zadržet kdekoli na moři cizí loď s nákladem, který neodpovídá našim EU sankcím. Ovšem Irán má to samé mezinárodní právo a možnost vyhlásit zase své sankce na nás , tedy EU nebo USA jako odvetu za naše sankce na něj. Na to má plné právo. Tedy , když my zadržíme loď Iránu , nazýváme to - "dodržování mezinárodního práva". Když ale Irán zadrží nějakou jinou loď, třeba britskou, je to prý - "akt pirátství ??", tedy dle vyjádření Jižní Koreje ? Neupíráme tím náhodou jiným státům právo dělat to, co děláme my sami ?

Bizon
8. srpen 2019, 13:13

Každopádně jde jen o politiku/proklamace. Ta jedna fregata a jeden torpédoborec co tam mají je jen symbolická přítomnost, kdyby se opravdu mělo střílet tak by ty 2 lodě byly schopné ochránit maximálně sebe.

S tím pirátstvím máte naprostou pravdu, ten první případ byla naprosto symetrická odezva, takže jestli jsou piráti oni tak jsme jimi i my a nemáme si co vyčítat. Já osobně to vidím jako provokaci z naší strany. A o tom druhém "zadržení" je jediná nepotvrzená zpráva, která působí nedůvěryhodně od začátku, nedivil bych se kdyby to bylo těžce zkreslené nebo uplně smyšlené (PSYOP).

Británie je upadající mocnost, dobře je to vidět na kdysi slavném námořnictvu. Torpédoborce Type 45/Daring Class se mi sice líbí, jednu lehkou letadlovou loď taky budou mít, ale plánované počty lodí do budoucna jsou důkazem že na schopné námořnictvo prakticky rezignovali.

Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 13:29

TO : Bizon

Ano, Británie jako kdysi nejsilnější stát světa vojensky i ekonomicky velmi rychle upadá. Svědčí o tom tisíce různých faktů. Starostu jejich hlavního města Londýna dnes dělá Pakistánec. HDP Británie je dnes 5 krát menší než čínský HDP nebo 8 krát menší než USA. Ještě roku 1914 se za jednu Libru dávalo skoro 5 Dolarů !! , dnes to brzy bude 1 : 1. Čína, ještě před 50 lety stát úrovně Afriky, má dnes smlouvu na stavbu své jaderné elektrárny na území Británie v Bradwellu a ze 33 % financuje také stavbu současné jaderky Hinley Point- C. Po roce 1945 přišli Britové o své kolonie a nyní jim zbývá Gibraltar a Falklandy. Británie je stát s územím velikosti dvou bývalých ČSSR. S tím už "velkou díru do světa" - nikdy neudělají. Dnes se už jen jako trapný poskok přiživují na mezinárodních intervencích USA.

Jan Veselý
8. srpen 2019, 14:57

Nechci vám brát vaše přihnědlé iluze, ale Sadiq Khan, tč. starosta Londýna, je rozený Brit, narozen v Londýně. Rozhodně je lepším příkladem britské vzdělanosti, uhlazenosti a kvality britského školství než jeho blonďatý předchůdce.

Ačkoliv je UK opravdu země v úpadku, mj. protože historicky dostalo v hospodářské politice přednost finančnictví a těžba ropy přednost před průmyslem, pořád je jejich HDP per capita 4x vyšší než v Číně. Čína má pořád co dohánět.

Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 19:21

TO : Veselý

Vidím, že i vy vidíte rasismus a "přihnědlost" v kdejakém konstatování holého faktu. Jistě tedy jste i zastáncem :" Plánovitého lovení černochů z moře u Afriky a jejich přepravy loděmi neziskovek do Evropy." Sadiq Khan je pakistánské jméno a to, že se narodil v Británii pro mne mnoho neznamená. Je velmi pravděpodobné, že se z titulu své funkce bude snažit -"jít na ruku" požadavkům ostatních barevných občanů Londýna ,kterých je už ostatně dnes přes 50% !! Nevím, ale já opravdu nechci v Praze přes 50 % barevných obyvatel a primátora třeba nějakého Abdula Azíze Bakra. Takovéto "multikulti" zrovna neobdivuji. Znamená totiž jediné, konec kulturních tradic a historie naší Evropy.

markusaurelius
8. srpen 2019, 19:38

My občané vyzíváme anglii k okamžitému propuštění Iránského tankeru , dále vyzíváme anglii a usa k okamžitému opuštění Perského zálivu , perský záliv opravdu není váš a vaše domovina je o několik tisíc km jinde....

Jaroslav Loudil
8. srpen 2019, 20:30

Máte pravdu, vždycky se musím smát, když třeba čtu v našich novinách , že torpédoborce USA ochraňují právo "svobodné plavby" v Jihočínském moři a přitom se právě nalézají nějakých 12 000 km od břehů USA v oblasti, kam zasahuje kontinentální šelf Asie a kde se hádají o ostrovy místní asijské státy : Filipíny, Vietnam, Čína, Tchajwan, Malajsie. A USA jim tam - "chtějí dělat rozhodčího."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se