Spojené království vyzývá ke společné snaze na zvýšení bezpečnosti v Perském zálivu, do oblasti vysílá své lodě

DomůRopaSpojené království vyzývá ke společné snaze na zvýšení bezpečnosti v Perském zálivu, do oblasti vysílá své lodě

Spojené království se připojí k USA v ochraně ropných tankerů v oblasti Perského zálivu, především Hormuzského průlivu, poté, co se po řadě nedávných incidentů narušil hladký tok ropy z této oblasti. Informaci sdělil deníku The Guardian Boris Johnson.

Spojené království má aktuálně v Perském zálivu dvě lodě Royal Navy, které pro zachování bezpečnosti již „sekundují“ britským ropným tankerům. Nyní však budou lodě Spojeného království spolupracovat i se zahraničními vládami, především USA, a společně tak budou usilovat o zvýšení bezpečnosti přepravy ropných tankerů přes tuto oblast.

Britské lodě se připojí ke dvěma válečným lodím USA. Krok je vnímán jako snaha uklidnit ropné přepravce, jelikož mnozí z nich se snaží hledat alternativní a bezpečnější trasy poté, co íránské ozbrojené složky minulý měsíc zadržely britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu.

„Našim cílem je vybudovat co nejširší mezinárodní podporu pro zvýšení „svobody plavby“ v regionu, která by byla chráněna mezinárodním právem,“ pronesl v pondělí nový britský ministr zahraničí Dominic Raab.

Není ovšem jasné, které země by měly mít zájem o připojení se k tomuto úsilí. Německo prohlásilo, že se definitivně k úsilí zajištění bezpečnosti v Perském zálivu pod vedením USA nepřipojí. Na druhou stranu Jižní Korea souhlasila, po vyjednávaní s USA, s vysláním jednotek, které by bojovaly v této oblasti proti pirátství.

Napětí v Perském zálivu je dlouhodobě na vysoké úrovní, a poté, co se v pondělí objevily zprávy o zadržení dalšího tankeru íránskými ozbrojenými složkami, ještě stouplo. Írán tvrdí, že jde o loď ve vlastnictví Iráku, ten to ovšem odmítl.

Hormuzským průlivem putuje přibližně pětina světové produkce ropy a také Čína, jakožto největší světový importér ropy, vyjádřila obavy nad současnou situací s tím, že zváží vyslání svého loďstva v případě, že situace bude „velmi nebezpečná“.