Těžba ropy v USA je na historickém maximu, existují však stále rezervy
Těžba ropy ve Spojených státech amerických překonala co do objemu těžby téměř 48 let starý rekord a vystoupala na absolutní maxima. Těžba ropy v USA vzrostla v březnu na 10,5 milionů barelů ropy denně, přičemž na počátku sedmdesátých let minulého století, tedy v době předchozího rekordu, dosahovala těžba ropy jen těsně nad 10 milionů barelů denně.
Neustále rostoucí těžba ropy v USA již musí znepokojovat investory, pro které je cena ropy klíčovým ukazatelem. V posledních době se sice cena ropy dostala na několikaletá maxima, nicméně podle rostoucí těžby v USA a dalších signálů z trhu se dá předpokládat, že ceny ropy mohou opět oslabit pod náporem vysoké těžby ve světě.
Ceny ropy sice byly do jisté míry vyhnány obavou ze sankcí proti Íránu, které mají potenciál významně omezit těžbu z této země, ale je možné, že další země tento výpadek těžby hravě vyrovnají. Nejde však jen o sankce proti Íránu, hovoří se i o sankcích proti Rusku a Venezuele, která se potýká s politickou krizí a jejíž těžba ropy významně klesá.
U.S. CRUDE PRODUCTION rose by another +215,000 b/d to a record 10.474 million b/d in Mar — now clearly above previous peak in 1970 pic.twitter.com/PjPYkm0A1c
— John Kemp (@JKempEnergy) 1. června 2018
Zdá se, že výpadek v těžbě ropy může být velice jednoduše nahrazen těžbou z jiných zemí. Již nyní se objevují informace o tom, že ropný kartel OPEC uvažuje o zmírněním kvót na těžbu v rámci kartelu.
Každopádně OPEC bude mít na svém každoročním jednání nabitý program, nejenže nepochybně bude projednávána budoucnost limitů těžby ropy, které kartel zavedl v lednu roku 2017 a oficiálně jsou stále v platnosti, ale bude zřejmě také projednána snížená těžba kartelu.
Celková těžba kartelu OPEC totiž klesla na nejnižší hodnotu za poslední více než rok, zejména kvůli problémům s těžbou v již zmiňované Venezuele nebo Nigérii.
Do toho nelze nezapočíst již zmíněnou rekordní těžbu ropy v USA, která je aktuálně výrazně výše než ve druhé polovině roku 2014, tedy v době těsně před významným propadem ceny ropy.
Dá se přitom očekávat, že USA ještě zdaleka není na hranici svých možností. K 10. říjnu 2014 bylo podle statistik společnosti Baker Hughes celkem v provozu 1610 ropných vrtů. K 25. květnu letošního roku je v USA v provozu celkem 861 ropných vrtů, přičemž jejich počet od poloviny roku 2016 setrvale roste.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se