Těžba ropy v USA poklesla z rekordních hodnot již o 1 000 000 barelů denně, pokles zřejmě není u konce

DomůRopaTěžba ropy v USA poklesla z rekordních hodnot již o 1 000 000 barelů denně, pokles zřejmě není u konce

Těžba ropy se v USA snížila oproti rekordním hodnotám z března o 1 milion barelů ropy denně. USA aktuálně stále těží denně přes 12 milionů barelů. S klesajícími cenami americké ropy WTI a počtem aktivních těžebních vrtů lze očekávat, že pokles produkce stále není u konce.

Ropa v posledních dnech zažívá jedno z nejvíce volatilních období. Po historicky prvním propadu cen až do záporných hodnot se v posledních dnech staly běžnými pohyby cen až v nižších desítkách procent za den. Jen tuto středu se ceny po zveřejnění dat o menším než předpokládaném zaplnění zásobníků zvedly o více než 20 %.

Cena americké ropy se ale i nadále drží kolem 15 dolarů za barel, což je podstatně níže, než jsou náklady produkce většiny amerických těžařů z břidlic. Důsledkem toho jsou nejen obavy o jejich existenci, ale také postupně klesající těžba ropy v USA a počet aktivních ropných vrtů.

Těžba ropy v USA dosáhla svého historického maxima v týdnu končícím pátkem 13. března, kdy se ve Spojených státech amerických každý den vytěžilo cca 13,1 milionů barelů ropy denně. Od té doby zažívá produkce setrvalý pád a aktuálně je denní těžba na úrovni „pouhých“ 12,1 mil. barelů.

Pokles těžby o milion barelů je tak dalším (neúmyslným) přídavkem k dohodě států těžících ropu označovaných jako OPEC+, které se počátkem dubna dohodly na snížení těžby o téměř 10 milionů barelů denně. Již v době oznámení dohody se ovšem spekulovalo, zda takové snížení bude dostatečné k nastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Těžba ropy se tak v USA vrátila „pouze“ na úroveň z poloviny loňského roku. Vzhledem k výraznému poklesu počtu aktivních ropných vrtů se dá očekávat, že pokles těžby ještě není u konce. Počet aktivních ropných vrtů je totiž považován za jeden z hlavních indikátorů budoucí těžby ropy.

Počet ropných vrtů se totiž za poslední měsíc a půl propadl o téměř 45 % a zastavil se až na čísle 378. Pokles ještě zdaleka nemusí být konečný, ceny ropy se totiž i nadále pohybují na úrovních, kde většina těžařů nedokáže pokrýt náklady produkce.

Z dat společnosti Rystad Energy vyplývá, že pouze minimum amerických těžařů je schopných dlouhodobě vydržet ceny pod 35 dolary za barel. Někteří těžaři sice mají nyní část své produkce prodánu pomocí futures kontraktů, zpravidla ovšem nepokrývají celou produkci, a proto by mohli i tito těžaři vrty bez zajištěných prodejů uzavírat.

Do dalších dní pak zůstává stále aktuální otázka, jestli snížení světové produkce ropy je dostatečné, aby se vyrovnalo pokles poptávky po ropě. Stále více se nyní ukazuje, a upozorňují na to i zahraniční komentátoři, že jedinou záchranou pro těžařský průmysl v USA je snížení těžby a především počtu těžařských společností. To může mít ovšem podstatné dopady na řadu navazujících odvětví od přepravy ropy, až po bankovní sektor.