Turecko pokračuje v průzkumných operacích poblíž břehů Kypru

DomůRopaTurecko pokračuje v průzkumných operacích poblíž břehů Kypru

Turecko nadále pokračuje v těžebních operacích ve východní  části Středozemního moře a navíc plánuje poslat do oblasti další těžební loď. Spor ohledně práva na průzkum upoutal pozornost nejen EU, ale i USA.

Dvě turecké lodě i nadále pokračují ve vrtech poblíž Kypru, třetí loď se k nim má připojit na konci srpna. Informaci poskytl turecký ministr, Fatih Donmez, v komentářích z tohoto týdne právě na palubě jedné z těchto lodí.

Turecko uznává Severokyperskou tureckou republiku, která ovšem není mezinárodně uznávaná, a naopak neuznává a zároveň nemá diplomatické vztahy s mezinárodně uznávanou vládou Kypru. Kypr přitom patří mezi členské státy EU.

Turecko si nárokuje podíl na nerostném bohatství ostrova, ropě a zemním plynu, jelikož dle jeho názoru spadá část kyperského pobřeží pod jurisdikci tureckých Kypřanů nebo Turecka. Turecko neuznává ani dohody, které vláda Kypru podepsala s dalšími státy ohledně výhradních námořních zón ve Středozemním moři.

V únoru letošního roku uvedlo Turecko, že průzkumné lodě brzy začnou s vrty za účelem těžby ropy a zemního plynu poblíž pobřeží v severní části Kypru. Tento krok znovu zažehl napětí mezi Tureckem, Kyprem a Řeckem ohledně práv na průzkum. K lodím Fatih a Yavuz se ale přesto na konci tohoto měsíce připojí další průzkumná loď Oruc Reis.

Varování USA a EU Turecko ignoruje

Turecko je odhodláno pokračovat ve vrtných operacích i navzdory varování Spojených států a Evropské unie, která minulý měsíc prohlásila, že vzhledem k pokračujícím nezákonným vrtným aktivitám Turecka pozastavuje EU jednání o letecké dopravě a zastavuje s Tureckem také rozhovory “na vysoké úrovni“. Rovněž vyzvala Evropskou investiční banku (EIB), aby zvážila své úvěrové aktivity v Turecku, zejména půjčky se státní podporou.

Turecko na to reagovalo prostřednictvím svého ministra zahraničí prohlášením, že závěry EU nijak neovlivní turecké odhodlání v aktivitách pokračovat.

„Tyto závěry ukazují, jak je EU vůči Kypru předpojatá a zaujatá, protože se nezmiňují o tureckých Kypřanech, kteří mají stejná práva na přírodní zdroje ostrova a zcela ignorují jejich existenci na Kypru,“ zní z Turecka.