Domů
Ropa
Světová banka: Ukončení sankcí proti Íránu může snížit cenu ropy o dalších 10 dolarů

Světová banka: Ukončení sankcí proti Íránu může snížit cenu ropy o dalších 10 dolarů

Ropa
Bez komentáře
18. srpen 2015, 06:13
Jan Votruba

Kvůli jadernému programu uvalila Evropská Unie a USA na Írán sankce, které ho omezovaly v obchodování na světovém trhu. Zhruba před měsícem však došlo k dohodě, jejíž případné schválení bude znamenat konec sankcí a nastartování íránské ekonomiky. Dle Světové banky to povede k snížení ceny ropy až o dalších deset dolarů v příštím roce.

Ekonomika Íránu

Světová banka předpokládá, že Írán ve výsledku přispěje do světové produkce ropy zhruba milionem barelů denně. Vývoz ropy bude navíc podpořen i růstem domácí ekonomiky, která od uvalení sankcí za jaderný program v roce 2012 klesala.

„Právě tak jak zpřísnění sankcí v roce 2012 vedlo k ostrému poklesu exportu ropy z Íránu a negativnímu růstu ekonomiky, stejně tak očekáváme, že odstranění sankcí posílí export a oživí ekonomiku,“ Shanta Devarajan, ekonom Světové banky pro Blízký východ a severní Afriku

Jaký opravdový dopad bude mít tato dohoda na výslednou cenu ropy, ukáže až čas, ale je jisté, že povede k jejímu snížení. Od dubna letošního roku, kdy se vytvořil rámec dohody, se o Írán začalo zajímat hned několik investorů, především v oblasti ropy a zemního plynu.

Další propad pro ropu

Od oznámení v dubnu se produkce ropy v Íránu zvyšuje a minulý měsíc dosáhla svého maxima od roku 2012 a to 2,86 milionů bpd. I díky Íránu je vidět nárůst celkové produkce ropy v rámci kartelu OPEC.

Současný trh s ropou se potýká s poklesem pod klíčovou hranici 50 dolarů za barel a otevření trhu země, která má dle amerického Úřadu pro energetické informace EIA čtvrté největší zásoby ropy a druhé největší zásoby zemního plynu, tuto situaci může pouze zhoršit. Ačkoliv dopad na trh s ropou má být velice znatelný, trh se zemním plynem odstraněním sankcí nijak neutrpí, protože Írán jej exportuje z tohoto hlediska nevýznamné množství.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Polsko dovezlo první ropu z Abú Zabí, připravuje se na zákaz dovozu z Ruska
11. srpen 2022, 15:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se