Domů
Ropa
WP: USA a Venezuela se dohodly na uvolnění sankcí za dodržení podmínek voleb
Těžba ropy, pokles cen ropy

WP: USA a Venezuela se dohodly na uvolnění sankcí za dodržení podmínek voleb

Ropa
4 komentáře
16. říjen 2023, 18:19
ČTK

Spojené státy uzavřely dohodu s venezuelskou vládou prezidenta Nicoláse Madura o uvolnění sankcí na venezuelský ropný průmysl výměnou za dodržení některých podmínek při konání prezidentských voleb. S odkazem na své zdroje o tom dnes informoval deník The Washington Post. Konkrétní závazky mají být obsažené v dohodě, kterou venezuelská vláda podepíše s opozicí. Stát by se tak mělo podle listu v úterý na ostrově Barbados.

Podle WP se Madurova vláda v dohodě zaváže, že umožní působení mezinárodních pozorovatelů při volbách, které se budou konat příští rok, či přístup opozice do celostátního tisku. Vláda se také zřejmě zaváže, že umožní kandidovat ve volbách jakémukoliv představiteli opozice, která svého společného kandidáta vybere ve volbách tuto neděli. Někteří opoziční představitelé přitom mají problém, protože byli v minulosti soudem potrestáni zákazem výkonu veřejných funkcí. Považují to většinou za politicky motivovaný trest na objednávku vlády. To je i případ favoritky nedělního opozičního hlasování , kterou je María Corina Machadová.

USA podle informací deníku WP po podpisu dohody umožní, aby venezuelská státní ropná společnost PDVSA obchodovala se Spojenými státy i dalšími zeměmi. Podle jednoho zdroje listu však součástí dohody není uvolnění majetku, který v rámci sankcí Spojené státy zmrazily venezuelské centrální bance a státním firmám. Zrušení sankcí bude časově podmíněné a Washington by je mohl obnovit, pokud by Maduro nedodržel své sliby.

Ilustrační foto

Podle zdrojů agentury Reuters se představitelé vlády a opozice setkají nejdříve v úterý.

O uvolnění sankcí výměnou za svobodné a spravedlivé volby jednají venezuelská opozice s vládou nejméně od roku 2021. Opozice bojkotovala jako nedemokratické prezidentské volby v roce 2018 a dva roky poté parlamentní volby. Kvůli tomu, že volby nebyly demokratické Spojené státy a další západní země nepovažují Madura za venezuelského prezidenta. Po prezidentských volbách v roce 2018 USA a další země sankce výrazně zpřísnily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Roman Kosařík
16. říjen 2023, 19:20

Mezi řádky se přímo nabízí možná motivace pro podmíněné zmírnění sankcí: Saudská Arábie s Ruskem snižují vlastní těžbu aby docílili zvýšení ceny ropy, tak se jim USA snaží vypálit rybník zvýšením dodávek z Venezuely.

Miroslav
17. říjen 2023, 08:35

Tak může EU zaplavit levný LNG z Venezuele, čínské loděnice nestíhají vyrábět LNG tankery. Vše jde podle plánu.

Michal K.
17. říjen 2023, 16:45

ak tym planom mate namysli rozmach a vzostup Ciny, tak to sa da len suhlasit

Richard Vacek
17. říjen 2023, 18:58

A co na to EU? Rovněž uzavřela dohodu? Uvolní sankce, neuvolní sankce, nebo je to jedno?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se