Domů
Rychlé zprávy
Analytici: Nový německý cíl v oblasti klimatu může zapříčinit odklon od uhlí do roku 2030
Německo, Hamburg, zdroj Flickr: Thilo Hilberer
Zdroj: Flickr / Thilo Hilberer

Analytici: Nový německý cíl v oblasti klimatu může zapříčinit odklon od uhlí do roku 2030

Ambicióznější cíle Německa v oblasti klimatu, respektive ve snižování emisí skleníkových plynů, mohou způsobit, že tamní konec ve využívání uhlí nastane již do roku 2030. Rovněž může, dle analytiků oslovených zahraničním portálem Montel, představovat riziko v ohledu zabezpečení dodávek elektřiny.

Dřívější odklon od uhlí?

„Revidované cíle potvrzené vládou cílící na 65% snížení emisí do roku 2030 [ve srovnání s rokem 1990] oproti původnímu 55% cíli by „rozhodně“ znamenaly ukončení výroby uhelných elektráren do konce dekády vzhledem k rostoucím cenám povolenky,“ uvedl Yan Qin, analytik Refinitivu.

Rovněž podle analytika ICIS, Roye Manuella, se nejzazší datum pro odstavení tamních elektráren spalujících uhlí, které bylo stanoveno německou vládou na rok 2038, nezdá být kompatibilní s novým emisním cílem v případě, že by byl schválen.

Rostoucí náklady na emisní povolenky

Rostoucí ceny emisních povolenek EUA zvyšuje tlak na marže uhelných elektráren (tzv. clean dark spread). Podle výpočtů portálu Montel se marže při účinnosti výroby elektrické energie na úrovni 42 % aktuálně pohybuje pro příští rok okolo -0,43 EUR/MWh.

Cena emisních povolenek v průběhu letošního roku prudce vzrostla. Cena futures kontraktu s dodávkou v prosinci 2021 se během pondělního odpoledne pohybuje nad 52 EUR/t CO₂. Důvodem jsou jednak sílící klimatické ambice EU, pak ale také z velké části spekulativní obchodování.

Espen Andreassen, analytik Volue, uvedl, že Německo by v případě uzavření uhelných elektráren do roku 2030 mohlo čelit vážným problémům se zabezpečením dodávek elektřiny. Dle jeho názoru by bylo zapotřebí výstavby nových plynových elektráren, které by zajistily stabilitu sítě.

Pomalý rozvoj OZE

Dle expertů by se pak nynější expanze na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE) jevila jako nedostatečná. Na pomalý rozvoj upozorňoval Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW) již v minulém roce, a to vzhledem k aktuálnímu cíli. Za plánem zaostává zejména situace na poli onshore větrných elektráren. Pro ty se stále nedaří zaplnit vypisované aukce.

Podle studie Agora Energiewende by se podíl OZE na výrobě elektřiny měl v případě nového klimatického cíle navýšit do roku 2030 na 70 %, tzn. o 5 procentních bodů výše oproti nynějšímu plánu Německa.

Státní podpora nezbytná

Technologie na zachytávání oxidu uhličitého, výrobu zeleného vodíku nebo jiné skladování elektrické energie jsou v současnosti příliš nákladné, jak uvádí zdroje Montelu. S rozvojem OZE ale roste, alespoň v případě akumulace, jejich potřeba.
„Proto bude pro urychlení jejich rozvoje zapotřebí podpora ze strany vlády.“

V roce 2020 byla v Německu výroba OZE a KVET jednotek, aby se udržela stabilita sítě, omezena o 6,15 TWh a na stabilizaci soustavy bylo vynaloženo 1,4 miliardy EUR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
pr
11. květen 2021, 14:34

Jojo, takto to dopadne, když se stát k něčemu zaváže a najednou vidí, že na to nemá vlastní kapacity. Tak škemrá u soukromníků, kteří točí úplně jiné peníze za úplně jiný zisk (a ještě jsou pomlouváni za to že si dokázali snížit náklady na minimum). Jen u nás v ČR kecají soudruzi jak je třeba zatočit s nenáviděnými solárními barony.

Martin Prokš
11. květen 2021, 14:58

Dobrý den,

Tak už i některým analytikům začíná docházet, že ty stachanovské cíle, co si dávají, že asi tak trošičku nejspíše přestřelili. Ale fakt jen trošíčku. Zatím si připouští.

Další velice zajímavý střípek mozaiky je vývoj ceny pro základní zatížení. Ať už jednotlivé měsíce 2021, kvartály 2021, nebo 2022. Škoda že sem nejde vložit obrázek. Tak jen odkaz na vývoj ceny na burze, odmažte si mezery. https ://www. pxe .cz/Produkty/Detail.aspx?isin=FCZBLY221231#KL

Čekají nás zajímavé časy. Z ceny silové energie lze čekat, že nás čeká výrazné zdražení elektřiny pro koncové odběratele. A když se přidají vícenáklady za redispečink, tak to teprve pro nás koncové zákazníky bude příští rok fičák. Elektřina poskočí z roku na rok určitě o 50%.

A to jsme teprve na konci prvního poločasu evropské likvidace elektroenergetiky. Kdy přesně mají Němci odstavit zbytek jaderek, k 1.1.2022, nebo 31.12.2022? To bude skokově v podstatě 8GW mínus v řiditelných zdrojích se stabilizací. Spolu s rozhodnutím ukončit uhelnou elektroprodukci a spolu s tlakem emisenek na plynové elektrárny (kterých stejně stále mají málo), to bude další pěkný fičák. A to už nebude pouze účetní problém. Ale zatím jen trošičku, pšt.

energetik
11. květen 2021, 15:11

Takové bubu už tady bylo několikrát za dob Klause a Nečase a opak byl pravdou.

Jan Veselý
11. květen 2021, 15:52

Jo, jo, není lepší motivace pro spotřebitele, aby se zařídili jinak, bez burzy.

Karel Š
11. květen 2021, 19:47

To Jan Veselý - nedávno jste tady jednomu diskutérovi "poradil", že musí vidět dál než za první aproximaci. Zkuste to i Vy....

Vliv povolenky na cenu energií je nesporný - fajn, v oblasti energií se jako spotřebitel mohu poohlédnout jinam než na burzu. Jenže zapomínáte na jednu "maličkost" - povolenka není jen o energiích, ale o výrobě ne/železných kovů, prakticky celé petrochemii (včetně výroby plastů), stavebních hmotách, izolacích apod - tedy v podstatě o všem. Takže co udělá výrobce? Začne šroubovat ceny - musí. Co udělá spotřebitel? Zaplatí - musí. Inflace jak z učebnice. Zapomeňme na antidumpingová cla na ochranu trhu - nepotřebný přežitek - odstřelíme si evropský průmysl sami. Hlavně že jako Evropa budeme cool...

Stále věříte báchorkám, že povolenka je motivační nástroj k dosažení ekologických cílů? Proč s ní mohou obchodovat investiční a úvěrové společnosti?

Jan Veselý
11. květen 2021, 20:53

Znáte tohohle chlápka? Před pár lety měl "bláznivý" nápad a vedení společnosti Microsoft zaujal natolik, že mu půjčili svoji zasedačku, kde pozval něco přes stovku lidí zodpovědných za energie z největších US korporací, a oni přišli.

Ten nápad byly korporátní PPA, podniky mohou (způsobem který jim nejvíce vyhovuje) uzavírat dlouhodobé smlouvy o nákupu energií z OZE a ony to dělají, protože to je pro ně sakra výhodné. Už to expandovalo do Evropy, loni takhle v Evropě velcí zákazníci koupili 7.2 GW instalovaného výkonu, za lepší ceny než dnes nabízí burze, s fixací na 20-25 let. A ETS je netrápí.

Hlavní je dívat se kolem sebe a nefňukat.

Josef
11. květen 2021, 21:37

Karle ono všechno se dá vysvětlit, ale ne každému.... a o tom to je...

Ivan Novák
12. květen 2021, 09:54

Pane Veselý, long term PPA jsou velmi stará vesta. Před dvaceti lety to bylo pro Evropskou komisi sprosté slovo, protože neumožňovaly rychlé změny dodavatelů směrem k politicky protežovaným způsobům výroby. Až panská láska přeskočí na jiného zajíce, historie se zopakuje.

Karel Š
12. květen 2021, 14:54

to Jan Veselý

stále jste se nepřenesl za tu první aproximaci a držíte se POUZE energií (viz PPA).

Uvědomte si, že cena povolenky má přímý vliv na produkty z výrob, produkujících CO2 např. chemickou reakcí - typicky výroba cementu a mnoho dalších. Tady Vám žádné PPA nepomohou.

EU predikovalo vcelku jednoznačně, že očekává cenu povolenky až kolem 100€/t - současně mají investiční a úvěrové společnosti možnost nákupu povolenek aniž by byli provozovatelé nebo majitelé letadel...co jiného si jako investor mohu přát, když za růst investice mi "ručí" EU??? Že na tento obchod může "dojet" celoevropská industrializace je určitě zajímat nebude...

A propos - nad ztrátou zdravého selského rozumu resp. převážením politiky nad rozumem zásadně nefňukám, ale zuřím...

Josef
11. květen 2021, 21:28

a jak se zařídíte ta cena energie se promítne do všeho zboží....

pr
12. květen 2021, 10:17

Zařídí se tak, že mu to nebude vadit. Co na tom pořád nechápete?

Tomáš
11. květen 2021, 22:26

To Veselý, zase tady předvádíte svoje teoretické fikce. Povolenky budou mít zásadní dopad na cenu tepla a energie a to bude mít dopad na náklady průnyslové výroby a jejich výrobků. Vítejte v nevídané sebevražedné cestě EU do etapy deindustrializace.

Josef
11. květen 2021, 23:54

deindustrializace nebude, poklesne měna a tím i platy pak bude zase evropské zboží konkurenceschopné a navíc dovoz bude dražší takže se mnohé věci začnou zase vyrábět v EU....nicméně vývoj je značně nejistý ona historie se opakuje - Liberté, égalité, fraternité. Já osobně bych měl jeden typ jak se zařídit - pokud si chcete něco koupit do něčeho investovat udělejte to co nejdříve.

pr
12. květen 2021, 10:23

Dotyčný vůbec nepochopil, že výkyvy cen zboží jsou dány převážně jinými faktory než cenou energie. Viz dnes ohlášená inflace. Prostě jak se lidi dostanou k penězům tak je rozfrcaj inflace neinflace i kdyby si měli kupovat rohlík za 5Kč a né za ká pade jak je běžné.

Jan Stehlik
11. květen 2021, 15:11

A za tu energetickou chudobu budou moci kapitalisté . A tedy zase budem volit rudé zítřky . No není to geniální :-)

Atom
11. květen 2021, 19:39

Za energetickou chudobu budou moci melouni a ti jsou až na vzácný výjimky uvnitř rudí.

JD
11. květen 2021, 16:43

"Kdy přesně mají Němci odstavit zbytek jaderek, k 1.1.2022, nebo 31.12.2022 ?"

Obojí.

Tři bloky ke konci tohoto roku a tři ke konci příštího.

K 31. 12. 2021 4058 MWe:

Brokdorf, 1410 MWe, 1986, sever

Grohnde, 1360 MWe, 1984, sever

Gundremmingen C, 1288 MWe, 1984, jih

K 31. 12. 2022 4049 MWe:

Neckarwestheim 2, 1310 MWe, 1989, jih

Isar 2, 1410 MWe, 1988, jih

Emsland, 1329 MWe, 1988, sever

https://www.cleanenergywire.org/factsheets/history-behind-germanys-nuclear-phase-out

Výkon jaderných zdrojů dosáhl v Německu maxima v roce 1989 (~23 GW).

Pak dvacet let stagnoval, v roce 2011 se propadl z 20 GW na 12 GW.

Dnes je většina výkonu odstavena nebo probíhá vyřazení z provozu, zbývá 8 GW.

https://world-nuclear.org/information-library/country-profiles/countries-g-n/germany.aspx

petr
12. květen 2021, 09:38

Smutné čtení a neb když nad rozumem zvítězí politici a tzv. ulice neznalců a hlupáků...

Carlos
11. květen 2021, 17:39

Dobré odpoledne, pane Prokši,

vždyť ale růst ceny pro období nízkého odběru přece musí být super pro jadroptimity, ne? Přece se pak JE vyplatí ještě více a bez garantovaných cen od státu.

Dá se na to pohlížet ale i trochu jinou optikou, je to cena za to že zajištění konstantní dodávky přenecháváte na jiném subjektu. Takže teoreticky by to mohlo a mělo vést k rozvoji podnikových energetika a akumulací. Někde musí být limit kdy se začne vyplácet aby si podniky, zejména s nižší energetickou náročností ale vysokou zabranou plochou začaly pořizovat FVE + akumulační zařízení. Další zajímavý fakt je že těch cca 70€ je nad některými instalacemi OZE a jenom asi 20€ od ceny kdy začínají být zajímavé MVE.

Jinak se ta cena spíš vrací do oblastí kde by měla být, respektive do oblastí kde bývala před masivním nástupem Energiewende.

kurzy. cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/1MWh-eur-30-let Pokud započteme znehodnocení inflací tak je dnešní cena kolem ceny z doby začátku datové řady. Otázkou je nakolik to mají v současnosti dodavatelé vyvatované tarify aby mohli nějak ten případný růst ceny dočasně zatlumit.

Co se pak redispečerských poplatků z nedostatku kapacity týče, dívám se tuna mapu sítě a v Německu je pořád ještě dost linek 220kV které by bylo možné převést buď na 400kV, nebo HVDC. Je ale možné že se s tím čeká až budou hotova některá jiná vedení aby dočasný výpadek nepředstavoval takové problémy.

Ivan Novák
11. květen 2021, 18:42

Carlosi, jen k poslednímu odstavci - němečtí provozovatelé přenosových soustav se snaží o rekonstrukce 220/400 kV, evtl. o posílení existujících linek EHV velmi usilovně, ale co šlo kdysi jakž takž hladce, nyní hrubě drhne. Ve stávajících trasách vznikla spousta nových chráněných území, občané potrefení linkou nebo stavebními pracemi se více brání, a předpisy jsou složitější. Existuje zákon usnadňující linky nutné ve spolkovém zájmu, nakonec to vybudují, ale šnečím tempem.

JD
12. květen 2021, 11:44

Podle revidované verze NEP by prý další rozšíření sítě neměly být potřeba. Vedení, která jsou naplánovaná a ve výstavbě by měla stačit. Tedy až na případ, kdy by se začaly využívat nadbytky produkce a zvýšila by se tak poptávka.

https://www.cleanenergywire.org/news/german-network-operators-update-2035-grid-plan-account-higher-renewables-share

Ještě jeden detailní pohled:

https://www.cleanenergywire.org/news/shutting-down-nuclear-and-coal-can-germany-maintain-supply-security-renewables-alone

V něm je mimojiné uvedeno, že 50Hertz cílí na 100 % elektřiny produkované z OZE na severu Německa do roku 2032.

Ivan Novák
12. květen 2021, 12:43

Taková srovnání jsou faul politických PRistů, že když Jeníček je přecpaný a Mařenka hladová, v průměru jsou oba najedení na 100%. Pracovní kolektiv 50Hz tím hlavně prohlašuje loajalitu, aby firma neměla červenou kádrovou poznámku u regulátorů. I v severovýchodním Německu občas nefouká a nesvítí, u sousedů stejně, a linky ze Skandinávie nepostačí.

Rosatomne
11. květen 2021, 23:20

V Německu jim to s OZE zatím vychází a zdá se, že ani nikomu nebudoeu chybět jaderné elektrárny. To je věc, která jaderné lobbysty po celé Evropě sžírá. Až se totiž prokáže, že jadrené elektrárny nejsou třeba, tak to pro ně bude kruté.

energetik
12. květen 2021, 06:34

Proto se tak spěchá s jaderným tunelem v ČEZku.

blaha.pb
12. květen 2021, 10:02

Nejvtipnější na dostavbě jednoho bloku v Dukovanech je fakt, že pouhý jeden blok je pidi změna, která naší energetickou situaci vůbec neřeší. Než se upoceně postaví v roce 2040, tak v té době už budou odstavené odstavené celé staré Dukovany. A ještě jedna věc je zábavná místní jaderní fanatici si ani neuvědomí, že se většina z nich spuštění nového bloku ani nedožije, ale bojují za něj jak o život

Michal Hušák
12. květen 2021, 08:12

Dokud mají možnost dovážet elektřinu z ČR a Polska a Francie, tak se jim to nesesype ...

Jiří Kelnar
12. květen 2021, 08:43

Však my taky dovážíme elektřinu z Německa a Polska a zase naopak. Říká se tomu propojené systémy. Je to normální.

luboš
12. květen 2021, 07:23

V ČR chybí silné ministerstvo energetiky. ERÚ je chromé, na jedno oko slepé ochočené zvířátko uvázané na řetězu, které za kůrku chleba líže pánům ruce i paty. A tak to potom dopadá.

Jaroslav
13. květen 2021, 19:09

máme silné zájmové skupiny z ČEZu a ministra který v podstatě pro budoucí energetiku neudělal v podstatě nic...žádné zákony, strategie nula

Michal Hušák
12. květen 2021, 08:10

Chtělo by to pořádný blackout. Takový OZE ekvivalent Černobylu. Černobyl byl průšvih, ale aspoň přispěl k bezpečnosti JE. Jsem zvědavý až někdy v zimě síť založená na OZE zkolabuje a pár set lidí umrzne, jestli se z toho někdo také poučí.

Jiří Kelnar
12. květen 2021, 08:36

To máte pozitivní plány. V Texasu za to nemohly OZE, ale plynové zdroje, bylo prostě moc zima. A lidi zachraňovaly jejich Tesly, které jsou prostě je akumulace na kolečkách.

Navíc u zimy je fakt větší šance, že spadne vedení, než že o udělají OZE.

TechnikTom
13. květen 2021, 10:25

Daleko větší akumulace na kolečkách je auto s plnou nádrží...

To jen eletrotupci píší na internet dojemné příběhy, jak se šli ohřát do své Tesly,to by přece v normálním autě nešlo.

Ivica Bojič
12. květen 2021, 09:13

Víte o tom, že OZE nejsou jen FVE a větrníky? Patří k nim i vodní, případně bionergie, jako je biomasa, bioplyn, atd..

blaha.p
12. květen 2021, 10:29

On pan Hušák netuší, že už dnes v EU vyrábí OZE 40% veškeré elektrické energie.

TechnikTom
13. květen 2021, 10:22

On pan Hušák na rozdíl od vás patrně potřebuje energii po celý rok a ne jen menší než poloviční část roku....

Václav Hanus
12. květen 2021, 22:50

německý cíl mě nezajímá !!!

Jsme v Česku !!!

Jaroslav
13. květen 2021, 19:05

ono dávat za tunu CO2 55 euro se řádně prodraží i tak...emisní povolenky to uhlí stejně uzavřou podstatně dříve....jen doufám, že nebudeme tak hloupý, aby jsme platili vagóny peněz, aby ministerstvo průmyslu bylo učiněno za dost....což momentálně vypadá

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se