Domů
Německo
Německo by podle aktivistů mělo do roku 2030 skončit s uhlím
Demonstrace aktivistických organizací Attac a Ende Gelände proti výrobě elektřiny z hnědého uhlí v dole Hambach, rok 2017. Autor: Ende Gelände, Wikimedia Commons
Zdroj: Ende Gelände, Wikimedia Commons

Německo by podle aktivistů mělo do roku 2030 skončit s uhlím

Německo
6 komentářů
9. duben 2019, 10:28
ČTK

Zástupci hnutí Fridays For Future, v jehož rámci pravidelně stávkují žáci a studenti za důslednější boj proti klimatickým změnám, chtějí, aby Německo do roku 2030 přestalo používat uhelnou energii a o pět let později čerpalo veškerou energii jen z obnovitelných zdrojů. Své požadavky na spolkovou vládu dnes zástupci hnutí představili v Berlíně.

V rámci iniciativy na ochranu životního prostředí protestují každý pátek místo školy tisíce až desetitisíce žáků a studentů po celém světě. Demonstrace, které odstartovala mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová, mají výraznou odezvu i v Německu.

Staly se i předmětem vášnivých debat politiků. Studenty nepřímo podpořila kancléřka Angela Merkelová, naopak řada jiných politiků tvrdí, že ani kvůli takovému tématu není možné zanedbávat povinnou školní docházku.

I když už protesty trvají několik měsíců, až do dneška žádné konkrétní požadavky převážně mladí aktivisté nepředstavili. V seznamu bodů, který podle svých slov vytvořili ve spolupráci s experty, žáci a studenti požadují například uzavření čtvrtiny německých uhelných elektráren do konce tohoto roku či vysoké zdanění produkce oxidu uhličitého (CO2).

„Cena za emise skleníkových plynů se musí rychle vyrovnat nákladům, které jimi nám a příštím generacím vznikají,“ uvedl dnes jeden z aktivistů Linus Steinmetz.

Seznamem požadavků reagovali aktivisté na opakované výzvy politiků, aby řekli, jaká konkrétní opatření prosazují. Jakým způsobem politici cílů dosáhnou, je podle žáků a studentů na nich. Mělo by se tak ale každopádně stát sociálně snesitelným způsobem.

Aktivisté, kteří tiskovou konferenci uspořádali před kostrami vyhynulých dinosaurů v berlínském přírodovědném muzeu, považují za nutné dodržet cíle stanovené pařížskou dohodou o ochraně klimatu. Zejména je podle nich důležité udržet míru oteplování co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Loudil
9. duben 2019, 10:50

Jak jsem někde četl, tak tyto "demonstrační pátky" mají tito žáci základních i středních škol v Německu omluvené. Další - "výdobytek bezmezné svobody a demokracie Západu." Děti ve věku 10 nebo 12 let se ulijí z výuky a hulákají na náměstí, že je třeba zavřít všechny uhelné elektrárny Německa do 10 let a už o 5 let později požadují 100 % energie získávat z OZE. Připomíná mi to krásné vzpomínky na oslavy 1.Máje za časů socialismu, kdy jako studenti gymnázia jsme všichni povinně museli na náměstí vyslechnout si projev jakéhosi tajemníka o délce asi 30 minut a poté jsme s kamarády zamířili do nejbližšího výčepu na jedno nebo dvě "orosené" pivíčka. Zbytek dne bylo volno . Ovšem dnešní německé děti mají velkou výhodu proti nám, pátků je v roce totiž 52 !! a my měli 1.Máj jen jeden. Vzhůru k dalšímu rozvoji demokracie a svobody !! Navrhuji pátky nechat školní volno k demonstracím za ekologii, ve čtvrtek zavést demonstrace a školní volno za práva gayů a leseb, ve středu demonstrovat za utužení protiruských sankcí a v úterý demonstrovat za návrat dalajlámy do Tibetu. Výsledkem bude, že škola bude jen v pondělí ,zbytek týdne = jen demonstrace a volno.

Petr
9. duben 2019, 11:53

Ve středu toho všeho budou spíš jejich neomarxističtí učitelé, než ta prostá děcka, která se nechávají zneužívat s neplacené pravidelné otrocké práci na demonstracích.

Emil
9. duben 2019, 11:21

Vsadil bych se, že jakmile pocítí jen část dopadů toho co požadují, začnou demonstrovat za pravý opak.

Loudil
9. duben 2019, 13:30

Souhlas. Myslím si, že dopad uzavření všech uhelek v Německu do roku 2030 by byl značný. Rovněž 100 % !!! energie z OZE roku 2035 by přinesl obří náklady. Už za 15 let by Němci museli mít zavřené všechny uhelné, plynové i atomové elektrárny a jet jen : Slunce, vítr, voda, biomasa. Náklady na regulaci takové sítě obrovské !!

Milan
9. duben 2019, 15:13

Na demonstrace je už pozdě. Dne 30.6.1989 vydalo OSN u nás opomíjenou prognózu, podle které, pokud se globální oteplování nepodaří zvrátit do roku 2000, bude množství národů vymazáno z povrchu zemského a dojde k zatopení rozsáhlých území. Globální oteplení jen za období od 30.6.1989 do 30.6.2019 dosáhne podle nejkonzervativnějších scénářů 1 - 7 stupně Celsia. Plné znění zprávy je k dispozici zde: (https://www.apnews.com/bd45c372caf118ec99964ea547880cd0).

Vzhledem k tomu, že se tato apokalyptická prognóza dosud nenaplnila, máme se v následujících třech měsících na co těšit. Naděje, že by se klimatičtí odborníci pracující pro OSN je totiž mizivá.

JVr
9. duben 2019, 16:25

Je trochu smutné, že učitelé nechají dečka demonstrovat... aniž by se ty děcka seznámili alespoň s tím za co demonstrují. A co by to mělo za důsledky...

Těmto demonstrantům bych dal právo demonstrovat pouze v případě, že vědí za co demonstrují a pouze v případě, že budou demonstrovat. Myslím že v takovém případě by se počet demonstrantů rapidně snížil. Pro ony studenty by to znamenalo potřebu alespoň absolvovat školu, než budou demonstrovat...

Stačilo by je trochu z problematiky prozkoušet a pokud o tom nebudou vědět, zpátky do školy je vidět, že to potřebuješ! ????

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se