BDEW: Výkon obnovitelných zdrojů v Německu musí ročně růst o téměř 9 GW, aby země dosáhla cílů pro rok 2030
Německo v posledních letech intenzivně buduje obnovitelné zdroje, do cíle má však země ještě stále kus cesty. Pro dosažení vytyčeného cíle pro rok 2030 bude muset země podle tamního svazu energetiky v tempu výstavby solárních a větrných elektráren ještě přidat. Sektor onshore větrné energetiky přitom v posledních měsících nemá v Německu na růžích ustláno.
Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu stabilně roste a v loňském roce dosáhla dokonce zhruba 240 TWh. Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny tak v zemi loni přesáhl 40 %. Německo si pro rok 2030 vytyčilo ambiciózní cíl, a to dosáhnout podílu OZE na spotřebě elektřiny 65 %. To si ovšem vyžádá intenzivní výstavbu dalších větrných a solárních elektráren.
Zatímco německá vláda počítá pro současnou dekádu spíše se stabilní spotřebou elektřiny, podle německého Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) spotřeba poroste s ohledem na rozvoj elektromobility a využívání vodíku. Pro dosažení cíle pro rok 2030 by tak roční výroba elektřiny z OZE musela podle svazu vzrůst na 389 TWh, tedy o přibližně 60 % vůči loňské hodnotě. Taková výroba by si vyžádala instalovaný výkon obnovitelných zdrojů v rozmezí od 215 do 237 GW.
Pro další rozvoj obnovitelných zdrojů tak bude klíčová plánovaná reforma zákona o obnovitelných zdrojích (EEG), která je plánovaná na letošní podzim. Svaz podle serveru S&P Platts volá po tom, aby obsahovala plán rozvoje pro jednotlivé technologie. Kromě výstavby nových zdrojů bude rovněž nutné vyřešit případné kroky pro zachování stávajících zdrojů, kterým během následujícího desetiletí postupně vyprší podpora, přičemž se jedná o zdroje o celkovém instalovaném výkonu 35 GW.
Výstavba nových zdrojů bude muset zrychlit
Podle svazu by Německo mělo každoročně navýšit výkon onshore větrných elektráren o 3,7 GW, v případě fotovoltaických by měl růst dosáhnout alespoň 5 GW. V případě větrných elektráren se sice růst mezi lety 2014 a 2017 pohyboval v průměru přes 4 GW, v roce 2018 nicméně značně zpomalil a loni se dokonce propadl na pouhý 1 GW.
Situace se zřejmě nijak zásadně nezlepší ani letos, jelikož německá vláda očekává roční přírůstek o 1,3 GW. S výrazným zlepšením však nezle počítat ani v nejbližších letech z důvodu slabých aukcí, které se nedaří zaplňovat. V loňském roce se vysoutěžilo pouze 1,8 z nabízených 3,6 GW výkonu, letos je tomu podobně s 1,3 GW z nabízených 2,3 GW. Situaci by nicméně měla změnit úprava legislativy, která má zemi pomoci výstavbu opět nastartovat.
Na poli solární energetiky je stav výrazně lepší. Roční přírůstek výkonu v roce 2018 totiž s dalším poklesem cen solárních panelů zrychlil. Zatímco mezi lety 2014 a 2017 se pohyboval mezi 1,2 až 1,6 GW, v roce 2018 se zdvojnásobil na 3 GW a loni ještě zvýšil na 4 GW. Podobně je tomu i v aukcích, kdy objem přihlášených projektů značně převyšuje nabízený výkon. Letos se tak vysoutěžilo maximum, tj. bezmála 700 MW.
V případě fotovoltaických elektráren nicméně probíhá rovněž výstavba menších instalací, které se nemusí o podporu ucházet v aukcích a mají na základě německé legislativy zaručenou výkupní cenu. Jejich další rozvoj však byl ohrožen dosažením 52GW hranice celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v zemi, kdy by další malé instalace již neměly na podporu nárok. Vzhledem k významu těchto zdrojů pro německou Energiewende se však vláda letos dohodla na zrušení tohoto limitu. Dále se také začínají objevovat velké projekty, které by se měly bez zaručené výkupní ceny obejít.
Mohlo by vás zajímat:
A neraz som videl v Rakusku a v Nemecku obrovske solarne farmy ale videl som aj ako to uz eko fanatici nemali kde dat, lebo vsetky strechy aj na kurine ci skleniku uz maly panely tak to fukli aj na strechu smer S-SZ, hlavne ze je panel a dotacia doma :)
Alebo co vidim aj u nas, pri prechode pre chodcov je znacka Prechod pre chodcov, svetelne upozornenie a hore na stlpe solarny panel a otoceny na sever, alebo za budovou kde je cely den tien, ci u nas dokonca pod stromom a samozrejme otoceny na sever, ale hlavne ze je, ide ma rortrhnut z tolkej odbornosti :D to nikto nekontroluje?
Efekt "Císařovy nové šaty" má vždy tendenci eskalovat, protože na něm založené přerozdělování přidané hodnoty je zcela subjektivní, rozdělovači nejsou omezeni objektivní zpětnou vazbou. A za zpochybňování dogmat volky-nevolky tvořících identitu komunity hrozí trest vyobcování, do toho se chce málokomu, i Sokrates si vybral jinou možnost.
Svazácké závazky přijaté bez ohledu na realitu se vždycky špatně plní:-))). Vždycky si vzpomenu na svou vojenskou službu, kdy nás před střelbami postavil náš politruk do haptáku a uzavřel za nás socialistický závazek, že budeme střílet jen dobře a výtečně, bez ohledu na to, že pršelo, byla mlha a bylo vidět úplný hovno. Po střelbách pak soptil, že jsme nesplnili "svůj" závazek.
Asi tak mi připadají dnešní blouznivé vize budovatelů čisté, bezuhlíkové budoucnosti.
Tak se tady 3 experti výše předvedli.
Naproti tomu Jižní Korea už skončila s rozvojem jaderné energetiky, teď rozvíjí OZE. Toto má podle nich budoucnost:
pv-magazine.com/2020/08/27/south-koreas-largest-hybrid-solar-wind-project/
South Korea’s largest hybrid solar-wind project
A 133 MW hybrid solar-wind power plant linked to 242 MWh of storage is currently being built in a mountainous area in South Korea. Chinese manufacturer JA Solar has provided the modules for the PV section.
A bude to postaveno ne za 5 let, ani za 10 let, ani za 15 let, ale už letos.
Němci už trochu zaostávají,
pv-magazine.com/2020/08/27/new-solar-ppa-hybrid-pv-wind-project-in-germany/
New solar PPA, hybrid PV-wind project in Germany
Statkraft and Naturstrom AG have signed a power purchase agreement for a 50 MW solar array in Bavaria, while BayWa r.e. has announced a new solar-wind hybrid project, with 22 MW of solar capacity.....
Kdy bude něco takového místo hnědouhelných dolů u Krušných hor???
Jen jsem viděl tu úvodní fotku v odkazu a málem jsem se pozvracel. Některým ochráncům klimatu prostě likvidace přírody nevadí. Mě ale jo.
Německo vypadá jako precizní, technicky vzdělaný stát ale něco se vždycky pokazí.
2. světovou válku naplánovali taky dobře ale u Stalingradu se jim prošoupali pásy a pak už jen utíkali do rozmláceného Berlína.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se